Büyük zafer 100 yaşında

Büyük zafer 100 yaşında

Büyük zafer 100 yaşında… İşgalci Yunan ordusunun Türk taarruzu sonrası geri çekilmeye başladığı ve Milli Mücadele’nin zafere döndüğü günün yıl dönümü her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla kutlanıyor.

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmî ve ulusal bir bayramdır. Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

buyuk-zafer-1.jpg

BÜYÜK TAARRUZ AFYON’DA BAŞLADI

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu'dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 20 Temmuz 1922'deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Atatürk, taarruz kararını Haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü. Büyük Taarruz Ağustos'un 26'sını 27'sine bağlayan gece Afyon'da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa'nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı. 30 Ağustos günü, ilk kez 1924'te Dumlupınar'da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Atatürk'ün katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin en önemli nedeni 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğunluğun had safhada olmasıydı. Çal köyünde gerçekleşen ilk törende Atatürk, millî ruhun canlı tutulmasının önemini vurgulamış ve Meçhul Asker Abidesi'nin temelini eşi Latife Hanım ile beraber atmıştır.

buyuk-zafer-2.jpg

BAŞKAN ANGI’DAN ZAFER BAYRAMI MESAJI

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. 26 Ağustos 1922 günü başlayan Başkomutanlık Meydan Savaşı ile vatan topraklarının düşman işgalinden temizlendiğini vurgulayan Başkan Angı, kazanılan zafer ile Anadolu’nun ebediyen Türk yurdu haline geldiğini ifade etti. ‘100 yıl önce aziz şehitlerimizin mübarek kanlarıyla tescil edilen iradeye bugün de sahibiz’ diyen Başkan Angı, “Bugün bizler ecdadımızın mirasçısı olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak, milletimize daha güzel imkânlar sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bilinmelidir ki; 100 yıl önce olduğu gibi bugün de milletimizin birliğini, bütünlüğünü, huzur ve güvenliğini hedef alanları aynı cesaret ve kararlılıkla bertaraf etmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde büyük bir mücadele sergileyerek zafer kazanan başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını minnetle anıyor, aziz vatanımız için can veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun” diye konuştu.

buyuk-zafer-3.jpg

“ZAFERİMİZİN 100’ÜNCÜ YILI KUTLU OLSUN”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 30 Ağustos Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılını kutladı. Başkan Altay, “Bağımsızlık uğruna, vatan uğruna, bayrak uğruna şehadete yürüyen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlık ve afiyet diliyorum. Tüm milletimizin ve hemşerilerimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yürekten tebrik ediyorum.” dedi. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili bir mesaj yayımladı. Başkan Kavuş, Malazgirt Zaferi ile Anadolu'yu yurt edinen ecdadımızın, İstiklal Savaşı ve 30 Ağustos Zaferi ile bu topraklarda ilelebet kalacağını tüm dünyaya ilan ettiğini belirtti.

buyuk-zafer-4.jpg

MİLLETİMİZDE VATAN SEVGİSİ BULUNUYOR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Geçmişte olduğu gibi bugün de milletçe şan, şeref, zaferlerle dolu tarihimizden aldığımız güçle ideallerimize sımsıkı kenetleniyor, müreffeh geleceğimizi hep birlikte inşa etmeye devam ediyoruz. Girilen her savaşta, kazanılan her zaferde asıl gücün top ve tüfek değil, iman ve vatan sevgisi bulunmaktadır. İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, bu toprakları bize vatan yapan ve vatan kalması için canından vazgeçen tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

buyuk-zafer-5.jpg

“GÜÇLÜ VE MODERN TÜRKİYE’NİN İNŞAASI İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik ise, “En zorlu süreçlerde bile milli ve manevi değerlerinden vazgeçmeyen, bu amaç uğrunda 30 Ağustos Zaferi gibi emsalsiz pek çok zaferi tarihe altın harflerle yazdıran ecdadımızdan aldığımız güçle, dün olduğu gibi bugün de birlik ve beraberlik duygusu içinde kötü emellerin tufanından dahi etkilenmeden daha güçlü ve modern Türkiye’nin inşaası için var gücümüzle çalıştığımızı ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

buyuk-zafer-6.jpg

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit de mesajında, “Sultan Alparslan’ın 1071’de kapılarını açarak bizlere vatan kıldığı bu topraklardan bizi tekrar söküp atmak emelini taşıyanlara, 30 Ağustos 1922’de Gazi Mustafa Kemal’in komuta ettiği şanlı ordumuz gereken ve en keskin cevabı vermiş, bu toprakların bir Türk yurdu olduğunu tüm dünyaya ispat etmiştir. Bu duygu ve düşünceler içerisinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele kahramanlarımız başta olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz milletimizin her bir ferdinin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik ediyorum” cümlelerine yer verdi.

buyuk-zafer-7.jpg

‘MALAZGİRT’LE AÇILAN KAPI 30 AĞUSTOS’TA SONSUZ SAHİBİNİ BULMUŞTUR’

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Mesajında, “Milletimize, 100 yıl önce Dumlupınar’da şaha kalkan ve istikamet belirleyen yürüyüş rehberlik etmektedir, Büyük Zafer’e ilham veren ruh, inanç ve irade hiç kaybolmayacaktır.

Biliyoruz ki, bu iradeyi nesilden nesile aktarabilmek bizim açımızdan çok önemlidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, Aziz Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerini kullandı. Konya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Bahadır Öztürk 30 Ağustos Zaferi dolayısıyla yaptığı kutlama mesajında, “Bu görkemli zaferin yıl dönümünde, başta Gazi M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve tazimle anıyor, Aziz Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum” dedi. Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, 30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 100. yıl dönümü münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı. Başkan Tutal, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümünün milletçe birlik ve beraberlik içerisinde büyük bir gurur ve coşkuyla kutlandığını kaydetti.

turk-milletinin-sanli-tarihinin-2.jpg

“VATAN TOPRAKLARIMIZIN KIYMETİNİ BİLMELİYİZ”

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç mesajında, “Türk milletinin egemenliğini kayıtsız şartsız tüm dünyaya haykırdığı ve mücadelesini büyük bir zaferle taçlandırdığı 30 Ağustos Zaferi büyük bir fedakârlık ve inanç örneğidir. Bugün bizlere düşen görev; her karışı şehit kanıyla sulanan vatan topraklarımızın kıymetini bilmek, atalarımızın bu kutsal emanetine sahip çıkmak, birlik, beraberlik ruhunu daima diri tutmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyor; yüce milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum” ifadelerine yer verdi. Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Aziz Hakan Altun da mesajında, “Tarihimizle gurur duymak en tabii hakkımızdır. Fakat bundan sonra yapmamız gereken en önemli iş, geçmişte atalarımızın sahip olduğu vatan, millet ve bayrak sevgisini gelecek nesillere yansıtmak, milli duygu ve düşünceler içerisinde bilim ve tekniğin en son esaslarını gençlerimize öğreterek kurulmuş olan millî ve çağdaş devletimizi layık olduğu en üst seviyelere çıkarmaktır. Her türlü dış tehlikeye karşı gözü açık, vatanını, milletini seven, örf ve ananelerine bağlı, ecdadına yakışır bir millet olmak ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için çok çalışmalı ve tarihimizden gereken dersleri almalıyız. Bugün buna her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır” dedi.