1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Camiler Cuma günü toplu ibadete açılıyor! Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu merak edilenleri açıkladı
Camiler Cuma günü toplu ibadete açılıyor! Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu merak edilenleri açıkladı

Camiler Cuma günü toplu ibadete açılıyor! Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu merak edilenleri açıkladı

29 Mayıs Cuma günü Cuma namazıyla birlikte bazı camilerde başlayacak toplu ibadet öncesi açıklamalarda bulunan Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, koronavirüs salgınına karşı büyük önlemler aldıklarını belirterek, “Belirli kurallar dahilinde bazı camilerimiz öğle, ikindi ve cuma namazlarına açılacaktır” ifadelerini kullandı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte öncelikle valilikler ve müftülükler tarafından belirlenen şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz” dedi. Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Müftü Yardımcısı Musa İmamoğlu, Karatay İlçe Müftüsü Mehmet Akpınar, Selçuklu İlçe Müftüsü Nusret Karabiber ve Meram İlçe Müftüsü Sabri Kütükçü ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 'Namaz kılınacak camilerde alınan tedbirler' konusunda açıklamalarda bulundu.

konya-muftuleri.jpg

İbadete başlaması uygun görülen cami ve mescitlerde namazlar, öncelikli olarak açık alanlarda kılınacak, mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları ise cami içeresinde kılınabilecek. Cuma namazları ise sadece uygun görülen camilerin bahçesinde ya da açık alanlarda kılınabilecek.

konya-namaz-2.jpg

CUMA GÜNÜ BELİRLİ CAMİLER AÇILACAK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Bilim Kurulu tarafından belirlenen toplu olarak bulunulacak alanlarda uyulması gereken hijyen, sosyal mesafe vb. kurallarda göz önünde bulundurularak 29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle camilerde cemaatle namaz kılınmaya başlanacağını söyledi. Müftü Poçanoğlu, alınan tedbirler kapsamında namaz kılacak vatandaşlar arasında sosyal mesafenin sağlanmasını teminen camilerin kapalı alanlarında/avlusunda/bahçesinde ve namaz kılmak için belirlenecek diğer alanlarda, bir kişinin en az 60x110 cm'lik bir alanı (seccadenin kaplayacağı alan) kullanacağı göz önünde bulundurularak, namaz kılınacak alanın en uç noktalarından her yönden birer metre mesafe olacak şekilde görevliler tarafından uygun zeminde işaretlemeler yapılacağını dile getirdi. Poçanoğlu “Cami içi, bahçesi/avlusu ile namaz kılınacak açık alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde anılan alanların girişine asılacaktır. İçerideki kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında ise bu durum bu alanlara giriş için bekleyen cemaate uygun şekilde duyurulacaktır” şeklinde konuştu.

namaz-mesafe-olcusu.jpg

CAMİLERDE TEMİZLİĞE BÜYÜK ÖNEM GÖSTERİLECEK

Bilim Kurulu tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan tedbirler hakkında detaylı bilgi veren bilgi veren İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu şunları kaydetti: Cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır. Sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alan vatandaşlarımız ile hastalık belirtileri taşıyanların evlerinde kalmaları konusunda gerekli uyarılar/bilgilendirmeler yapılacaktır. Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek, cuma namazları ise cami içerisinde kılınamayacaktır. Cemaatle ibadete başlanan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin uygun yöntemlerle her gün temizlenmesine her zamankinden daha fazla özen gösterilecek ve temizlik işlemlerinde kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu yerler özellikle dezenfektan maddelerle silinecektir. Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak cami içerisinin sürekli havalandırılması sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

konya-namaz-1.jpg

ŞADIRVANLAR KAPALI OLACAK

Abdesthane, şadırvan ve tuvaletlerin bu süreçte kapalı olacağına dikkat çeken Müftü Poçanoğlu, “Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, abdest vb. ihtiyaçların evlerde veya iş yerlerinde giderilerek camiye gelinmesi konusunda cemaate gerekli bilgilendirmeler/uyarılar yapılacaktır. Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi/bez maske kullanması zorunlu olacak, maskesi olmayan kişi/kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecektir. (Cami ve mescit içinde bireysel namaz kılacakların da maske takması zorunlu olacaktır.) Cami ve mescitlerde genellikle ortak olarak kullanılan ve salgın/bulaş riskini artırabileceği değerlendirilen tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecektir. Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında şahsi seccadelerini getirmeleri sağlanacak veya imkânlar nispetinde müftülükler tarafından tek kullanımlık seccade temin edilerek cemaatinin kullanıma sunulacaktır. Cami avlusunda namaz kılındığında vatandaşlarımıza seccadelerini yıkamaları tavsiye edilecektir. Namaz kılınacak tüm alanlarda hastalığın bulaşması açısından risk teşkil eden ve dezenfekte edilmesi mümkün olmayan koli, karton, çuval ve hasır vb. yaygılar kullanılmayacaktır” dedi.

ahmet-pocanoglu-005.jpg

‘FİZİKSEL TEMASTAN KAÇINALIM’

Namaz sonrası el sıkışma gibi fiziksel temastan da kaçınılması gerektiğini vurgulayan Müftü Poçanoğlu, “Cami ve mescit girişlerinde ve cami/ibadet alanı olarak belirlenecek yerlere girecek herkesin ellerini mutlaka dezenfekte etmesi sağlanacaktır. Cami ve mescitlerde topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması amacıyla, namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatın evde yapılabileceği hususunda cemaatin bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Cemaatin fiziksel temastan kaçınması (el sıkışma, musafaha, kucaklaşma vb.) ve sosyal mesafe kuralına uyması yönünde gerekli uyarılar sıklıkla tekrarlanacaktır. Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekânları ziyarete açılmayacak, türbelerin dış yüzeylerine teması önlemek için en az bir metre mesafe olacak şekilde şerit çekilecektir. Camilerde sosyal mesafenin korunmasını zorlaştıracak nitelikte mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına izin verilmeyecektir. Cami önlerinde dilencilere karşı alınan tedbirler en üst seviyeye çıkarılacak ve özellikle cuma namazı sonrasında sergi olarak tabir edilen sebze, meyve, giyim eşyası, oyuncak vb. ürün satışına izin verilmeyecektir” şeklinde konuştu.

konya-namaz-3.jpg

CUMA NAMAZI İÇİN ÖZEL ÖNLEM

Cemaat sayısının çok daha kalabalık olduğu Cuma namazları için özel önlemler alınacağını kaydeden Müftü Poçanoğlu, “Cuma namazı kılmak için belirlenen açık alanların namaz öncesi ve sonrası, belediyelerle işbirliği içerisinde temizlenmesi/dezenfekte edilmesi sağlanacaktır.Cuma namazlarında ilk saftan başlamak üzere oturmaya başlanacak ve son saf dolana kadar bu sıra takip edilecektir. Namaz bitiminde ise en son saftan başlamak üzere sırasıyla cemaatin namaz kılınan alandan ayrılması için gerekli tedbirler alınacaktır. Bu düzenin sağlanması için Vali/Kaymakamlarca il/ilçe müftülerinin önerileri doğrultusunda namaz kılınabilecek her cami ve açık alan için en az beş kişiden müteşekkil "Cuma Heyeti" oluşturulacak ve kolluk personeli görevlendirilecektir. Cuma Heyeti öncelikli olarak cuma namazı kılınmayan camilerin din görevlileri, erkek Kur'an kursu öğreticileri, müftülük personelinden oluşturulacak; bu kapsamda yeterli personel bulunmaması durumunda diğer kamu görevlilerinden görevlendirme yapılabilecektir. Ayrıca ihtiyaç bulunması halinde cami derneklerinin üyeleri de bu amaçla görevlendirilebilecektir” dedi.

konya-namaz-4.jpg

VAAZ YAPILMAYACAK, HUTBELER İLAVESİZ OKUNACAK

 Cuma namazlarında vaaz yapılmayacağını ve Cuma hutbelerinin ilave yapılmadan okunacağını belirten Müftü Poçanoğlu, “Kolluk birimlerince cuma namazı kılınacak alanlarda cemaatin giriş/çıkışlarının kontrollü bir şekilde sağlanması için gerektiğinde akordiyon bariyer, bariyer, renkli kordon/şerit, plastik duba vb. fiziki engellerden yararlanılacaktır. Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmaksızın okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacaktır. Alınan tedbirler kapsamında vatandaşlarımızın da bizlere destek olmalarını, kurallara riayet etmelerini istirham eder, sağlık, sıhhat ve afiyetler dilerim” diye konuştu.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

konya-namaz-5.jpg

HABERE YORUM KAT