1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cammu Keşmir'de çatışma: 3 ölü
Cammu Keşmir'de çatışma: 3 ölü

Cammu Keşmir'de çatışma: 3 ölü

ANKARA (AA) - Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde, güvenlik güçleriyle direnişçiler arasında çıkan çatışmalarda Hint paramiliter gücünden 3 kişi...

A+A-

ANKARA (AA) - Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde, güvenlik güçleriyle direnişçiler arasında çıkan çatışmalarda Hint paramiliter gücünden 3 kişi öldü, 1 polis yaralandı.

Hint basınındaki haberlere göre, Kupwara ve Budgam bölgelerinde direnişçiler ile güvenlik kuvvetleri arasında çatışma çıktı.

Çatışmalarda Kupwara'da Hint paramiliter gücünden 3 kişi öldü, Budgam'da ise bir polis yaralandı.

Kupwara bölgesinde dün de Hint güvenlik kuvvetleri ile direnişçiler arasında çıkan çatışmada, aralarında bir albay ve binbaşının bulunduğu Hint güvenlik gücünden 5 kişi ve 2 direnişçi yaşamını yitirmişti.

Son haftalarda bölgedeki tansiyon yükseldi.

Dünyanın birçok bölgesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle hayat durma noktasına gelirken Cammu Keşmir'de çatışmalar devam ediyor.

- Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırılması

Cammu Keşmir, İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

Ancak milliyetçi Hindistan Halk Partisi (BJP) yönetimi, Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan anayasanın 370'inci maddesini 5 Ağustos 2019'da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırdı.

Buna göre Yeni Delhi, bölgeyi, 31 Ekim 2019'da merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh "Birlik Toprağı" olarak ikiye ayırdı.

HABERE YORUM KAT