1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çavuşoğlu: Yunanistan ile istikşafi görüşmeler pazartesi başlıyor
Çavuşoğlu: Yunanistan ile istikşafi görüşmeler pazartesi başlıyor

Çavuşoğlu: Yunanistan ile istikşafi görüşmeler pazartesi başlıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel'deki Avrupa Birliği temaslarının ardından açıklama yaptı. Çavuşoğlu, "Yunanistan ile istikşafi görüşmeleri pazartesi başlatıyoruz." dedi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Brüksel'deki temaslarını sürdürüyor.

Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. Çavuşoğlu-Stoltenberg görüşmesi NATO karargahında gerçekleşti. Görüşmede NATO-Türkiye ilişkileri ile bölgesel ve küresel gelişmeler değerlendirildi. Bakan Çavuşoğlu, NATO ittifakının içinde birlik ve dayanışmanın daha da güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, Türkiye'nin ittifakın caydırıcılık ve savunmasında kritik ve öncü roller üstlendiğini söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ile de bir araya geldi. Çavuşoğlu, temasları kapsamında Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile de görüştü.

"2020 ikili ilişkiler açısından 'sorunlu' bir yıl oldu"

Görüşmelerin ardından Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'nde gazetecilerle bir araya gelen Çavuşoğlu, Aralık 2020'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nin ardından ilişkilerde pozitif bir ortam oluştuğunu söyledi.

Çavuşoğlu, 2020'nin ikili ilişkiler açısından "sorunlu" bir yıl olduğunu ancak AB Liderler Zirvesi'nde Türkiye'ye bir el uzatıldığını ve Türkiye'nin de buna karşılık verdiğini anlattı.

Bu çerçevede diyalog ve temasların arttığını söyleyen Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımız, AB Konseyi ve Komisyonu Başkanlarını Türkiye'ye davet etti. Onlar daveti kabul etti. Tarihi belirliyoruz" bilgisini paylaştı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin iki başkana tarih önerilerinde bulunduğunu, bunun da Türkiye'nin görüşme konusunda kararlılığını gösterdiğini anlatarak, "Henüz tarih yok ancak iki başkan da bir an önce Türkiye'ye gelmek istediklerini söylediler" dedi.

"Yol haritası üzerinde çalışma konusunda mutabık kaldık" 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "(Türkiye-AB ilişkileri) Atılabilecek somut adımlar için bir yol haritası üzerinde çalışma konusunda mutabık kaldık" diyerek, Türkiye'nin kendisine pozitif yaklaşım sergileyen herkesle ilişkilerini en iyi şekilde götürmek istediğini söyledi.

Türkiye'nin samimi olduğunu ve bir söz verdiğinde onu yerine getirdiğini vurgulayan Çavuşoğlu, ilişkilerde sadece bir tarafın bu arzu içinde olmasının yeterli olmadığını anlattı.

Çavuşoğlu, AB'nin de aynı şekilde kararlı olması gerektiğini söyleyerek, "Muhataplarımızda da (pozitif yaklaşıma ilişkin) aynı kararlılığı gördük, uygulamada da görmek istiyoruz. Vize serbestisi AB'nin sözü, mutlaka hayata geçmeli" dedi.

Çavuşoğlu ayrıca, "Yunanistan ile istikşafi görüşmeleri pazartesi başlatıyoruz. Ege'de kara suları konusunda Türkiye'nin tavrı değişmemiştir. Yunanistan provokasyona devam ediyor" dedi.

HABERE YORUM KAT