1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çavuşoğlu'undan kritik S-400 açıklaması
Çavuşoğlu'undan kritik S-400 açıklaması

Çavuşoğlu'undan kritik S-400 açıklaması

Dıişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gelen son dakika haberine göre; Rusya'dan alınan ve sevkiyatı devam eden S-400 hava savunma füze sistemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, S-400'lerin yakın bir tarihte çalıştırılacağını söyledi.

A+A-

Mevlüt Çavuşoğlu'dan Rusya ve Türkiye arasında devam eden S-400 sevkiyatı devam ederken konuyla ilgili açıklamada bulundu. Daha önce ortaya atılan Türkiye'nin S-400'ü aldıktan sonra hangara kaldıracağı veya başka bir ülkeye göndereceği iddialarını bir kez daha yalanlayan Çavuşoğlu, sevkiyatın tamamlanmasının ardından S-400'lerin Türkiye'de çalıştırılacağını duyurdu. 

"ALDIĞIMIZ GİBİ KULLANACAĞIZ"

Çavuşoğlu açıklamasında "Elbette kullanacağız. Bildiğiniz gibi 2020'de kullanılmaya başlanacak S-400'ler. Biz bunları sandıkta bekletmek için almadık, kendi hava savunmamızı güçlendirmek için aldık" diyen Çavuşoğlu "Bunları da aldığımız gibi kullanacağız. Bunda hiç tereddütümüz yok" dedi. 

S-400'LERDE İKİNCİ SEVKİYAT 

Türkiye'nin Rusya’dan satın aldığı S-400 Hava Savunma Sistemi’nin ikinci filosunu taşıyan Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait 'İlyuşin 76' tipi dev kargo uçağı Ankara Kahramankazan’da bulunan Mürted Hava Üssü’ne 27 Ağustos'ta iniş yapmıştı. İkinci sevkiyatın 1 ay süreceği Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından duyurulmuştu.

Mürted'deki S-400 sevkiyatından görüntü

S-400’lerin ilk filosunun Türkiye’ye intikali 12 Temmuz’da başlamış 13 gün sürdükten sonra 25 Temmuz’da sona ermişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan S400'ün aktif olacağı tarihi açıkladı

ABD'DEN TÜRKİYE'YE YAPTIRIM AÇIKLAMASI

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alması durumunda ABD'nin yaptırım uygulayacağı gündemde yer almıştı. ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye Obama döneminde patriot füzelerinin verilmediğini bu yüzden Türkiye'nin bu konuda haklı olduğunu söylemesinin ardından yaptırım konusu bir süreliğine rafa kalkmıştı. Son olarak ise ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in Türkiye'ye yaptırım açıklaması uluslararası ajanslara son dakika olarak düşmüştü. Bakan açıklamasında, "Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımı konusunda yaptırımları değerlendiriyoruz, henüz bir karar vermedik" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT