Cevat Akşit öldü mü? Açıklama geldi

Facebook'ta “Cevat Akşit öldü” iddiası kısa sürede hızla yayıldı. İddialar sonrası GAYE Vakfı yetkilileri, Milli Gazete'den Emre Gürbüz'e Cevat Akşit Hocaefendi'nin sağlık durumunun iyi olduğunu, çıkan haberlerin asılsız olduğunu bildirdi.
Cevat Akşit öldü mü? Açıklama geldi

Cevat Akşit hocanın sağlık durumuyla ilgili yayınlanan iddialar üzerine sosyal medyada gündem oldu. Cevat Akşit hakkında pek çok twit atılmaya başladı. Peki Cevat Akşit kimdir? Cevat Akşit hoca kaç yaşında, öldü mü?

CEVAT AKŞİT KİMDİR?

Cevat Akşit; ilahiyatçı, din bilgini ve akademisyendir. Tam adıyla M. Cevat Akşit, 1938 tarihinde Denizli’nin Yatağan ilçesinde doğdu. Babası Şakir Ali Efendi dört yaşındayken vefat etti. Akşit, annesi Havva Hanım tarafından büyütüldü. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl amcası Zühtü Akşit’ten Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri alan Cevat Akşit, 1952 yılında Isparta İmam-Hatip Okulu’na girdi. 1956 yılında İstanbul İmam-Hatip Okulu’na geçiş yapan Cevat Akşit, 1958 senesinde buradan mezun oldu. Aynı yıl müezzin olarak tayin edildiği Fatih-Zeyrek’teki Ümmü Gülsüm Mescidi’nde uzun yıllar boyunca Mehmed Zahid Kotku Hazretleri tarafından ilim aldı. 1963 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü ve 1965 senesinde de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi olmak üzere iki ayrı fakülteyi aynı anda bitirdi. 1975 yılında doktor, 1980 yılında doçent ve 1988 senesinde de İslam Hukuku profesörü oldu.

NEREDE ÇALIŞTI?

Prof. Cevat Akşit, 1970-1980 arası dönemde öğretim üyeliğinin dışında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü Müdürlüğü, Trakya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Traktör Fabrikası A.Ş.’de murakıplık, İzmir ve İstanbul barolarında avukatlık gibi çeşitli idari, hukuki, sınai ve ticari faaliyetleri beraber yürüttü.

Fransızca ve Arapça bilen Prof. Cevat Akşit’in İşletme Hukuku ve İş Hukuku konularında üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan eserlerinin dışında İslam Hukuku ve İş Hukuku alanında çeşitli kitapları ve yurtiçi-yurtdışında yayınlanan makale, konferans ve konuşmaları bulunmaktadır. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Kürsüsü’nde Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapan Cevat Akşit, buradan emekli olmuştur. Akşit, evli ve 4 çocuk babasıdır.

CEVAT AKŞİT HOCA KAÇ YAŞINDA?

İlahiyatçı Prof. Dr. Cevat Akşit hoca 84 yaşındadır.

CEVAT AKŞİT HOCA ÖLDÜ MÜ?

Prof. Dr. Cevat Akşit hakkında açıklama yapıldı. Yapılan açıklamayla iddialar yalanlandı. Yapılan açıklama şöyle:

Kamuoyuna,

Prof. Dr. Mustafa Cevat Akşit Hocaefendi ile ilgili sosyal medyada vefat ettiğine dair dolaşan bilgiler tamamen asılsızdır. Hocaefendi gayet sağlıklıdır elhamdülillah. Hiçbir rahatsızlığı yoktur ve tercüme faliyetlerine, haftalık Hadis sohbetlerine devam etmektedir.

aciklama.jpg