1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Çiftçi fiyattan memnun
Çiftçi fiyattan memnun

Çiftçi fiyattan memnun

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan hububat ve bakliyat fiyatları çiftçiyi memnun etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve yetkililere ürünlere verilen fiyattan dolayı teşekkür eden çiftçiler, taban fiyatlarının da bu şekilde yüksek olması temennisinde bulundular.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 ürünü buğday alım fiyatını açıkladı. Hububat müdahale alım fiyatı bu sene de geçen sene gibi hasat öncesinde açıklandı. Buna göre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) müdahil olarak üreticiden ton başına kırmızı ve beyaz sert ekmeklik buğdayı 1.650 liradan, arpayı 1.275 liradan, makarnalık buğdayı 1.800 liradan,  çavdar- yulaf- tritikaleyi 1.250 liradan alacak. Açıklanan fiyatlar geçen seneye göre; makarnalıkta yüzde 24.4, ekmeklik buğdayda yüzde 22.2, arpada yüzde 16 civarında artış gösterdi. Geçen sene kilo başına 5 kuruştan 10 kuruşa çıkarılan prim miktarında artış yapılmadı. 2020 ürünü için çiftçiye kilo başına 10 kuruş destekleme primi ödenecek.

ciftci-fiyattan-memnun-6.jpg

Bu fiyatlara ilave olarak çiftçimiz kiloda 10 kuruş ürün primi ile birlikte mazot, gübre, sertifikalı tohum ve diğer desteklemelerle toplam ton başına 230 lira ilave bir gelire kavuşacak.

“İNŞALLAH TABAN FİYATLAR DA BU ŞEKİLDE YÜKSEK OLUR”

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin düşük vasıflı ekmeklik buğdayın tonunu bin 425 liradan alma kararının çok önemli olduğunu söyleyen çiftçi Osman Güler, “İnşallah taban fiyatlar da bu şekilde yüksek olur. Toprak Mahsulleri Ofisi düşük vasıflı ekmeklik buğdayın tonunu bin 425 liradan alırsa çok iyi. İç Anadolu bölgesi çiftçisi olarak, desteklerden tam yararlanamıyorduk. Çoğumuz, hicar dediğimiz kiralama yöntemiyle ekim yaptığımız için devletin verdiği mazot, gübre ve ürün desteklerinden yararlanamıyoruz. Çiftçi 3 bin dekar alanda ekim yapıyor ama Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) 350 - 400 dekar çıkıyor. Bu nedenle de ürün kotası düşük oluyor ve desteklerden faydalanamıyor. 60 ton buğday üreten çiftçi ancak 8 ton ürüne destek alabiliyor. Çiftçimiz ürettiği ürünü kanıtlayamıyor. Ürün bazlı destek şart. Sayın Cumhurbaşkanımıza yetkililere ürünlere verilen fiyattan dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah taban fiyat çok düşük gösterilmez ve bu fiyatlardan ürünlerimiz alınır" ifadesini kullandı.

ciftci-fiyattan-memnun-1.jpg

“HER ŞEYDEN VAZGEÇİLİR ÜRETİMDEN ASLA”

Üreticiyi destek verilmesi gerektiğinin altını çizen Mehmet Koyuncu ise, “Türkiye’nin en az yağış alan bölgelerinden biriyiz. Yer altı sularımız da sıkıntılı durumda. Çiftçinin tarım krediye, ziraat bankasına borçları var. Bunların bir şekilde hallolması için iyi bir fiyat politikası bekliyorduk. Verilen fiyatlar memnun ediyor. Ama unutulmamalıdır ki enerjiye ödediğimiz maliyet çok yüksek. Elektrik, gübre ve mazot konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Ama her şeye rağmen, hububata verilen fiyatlar iyi, bunun için çok teşekkür ediyoruz. Her şeyden vazgeçilir ama üretimden asla. Üretimden vazgeçmemeli ve üretici desteklenmelidir” şeklinde konuştu.

ciftci-fiyattan-memnun-3.jpg

“İÇ PİYASA İLE DÜNYA FİYATLARI DENGELENMİŞTİR”

Açıklanan fiyatların müdahil fiyatlar olduğuna dikkat çeken Ulusal Hububat Konseyi (UHK) Başkanı Özkan Taşpınar ise, bunun piyasaya verilen bir mesaj olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek “Açıklanan müdahil alım fiyatı ile iç piyasa ile dünya fiyatları dengelenmiştir. Mahsul, serbest piyasa ve borsalarda bu fiyatların üzerinde işlem görecektir. Dünya’da ve Türkiye’de güncellenen raporlara göre bir rekolte artışı görünüyor. Ayrıca ton başına verilecek 230 liralık ilave desteklerle buğday üreticimizin eline ton başına 1900- 2000 lira kadar para geçecektir. Açıklanan hububat müdahil alım fiyatlarının bu açıdan olumlu olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

ciftci-fiyattan-memnun-3.jpg

“ÇİFTÇİ BUĞDAY EKİMİNE ISINIYOR”

Geçen sene kiloda 5 kuruş olan prim desteğinin kiloda 10 kuruşa yükseltilmesi ve ilave destekler ile çiftçimizi buğday ekimine ısındırmaya başladığını belirten Taşpınar; “ On yıl önce 9 milyon hektar olan buğday ekim alanının geçen yıla kadar 7 milyon hektara düşmesi en büyük tehlikedir. Türkiye, hammaddesi buğdaya dayalı un, makarna, bulgur gibi ürünlerin ihracatında dünyada önemli bir yere sahiptir. Türkiye, ithal ettiği buğdayı yurt içinde işleyerek mamul madde olarak ihraç etmekte ve bundan dolayı ülkemiz döviz kazanmaktadır.  Biz istiyoruz ki ihraç ettiğimiz ürünlerin hammadde ihtiyacını en yüksek oranda yurt içinden karşılayalım, başka ülkelerin çiftçisini değil kendi çiftçimizi destekleyelim. Yeni sezonda çiftçinin girdilerle daha çok desteklenmesi ve stratejik öneme sahip buğdayın prim desteğinin en az 20 kuruşa yükseltilmesiyle birlikte ekim alanlarına bağlı olarak buğday rekoltemizi de arttıracaktır.”  Çiftçilerin lisanslı depoları kullanmalarının menfaatlerine olacağını da belirten Taşpınar; “ Ürünlerin lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, ton başına 25 lira nakliye desteği, araç başına 25 lira analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin yüzde 75'ine kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.” diyerek yeni hasat sezonunun çiftçiye, sanayiciye, tüccara ve nihai tüketiciye hayırlı olmasını diledi.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

ciftci-fiyattan-memnun-5.jpg

ciftci-fiyattan-memnun-4.jpg

HABERE YORUM KAT