Çocuklar hayvanların  dünyasıyla tanışıyor

Çocuklar hayvanların dünyasıyla tanışıyor

Konya’nın ilk ve tek hayvanat bahçesi olma özelliğini gösteren ve İç Anadolu'nun tek hayvan Rehabilitasyon Merkezi olan Karatay Hayvanat Bahçesi’nde çocuklar hayvanların dünyasıyla tanışıyor.

Konya’nın ilk ve tek hayvanat bahçesi olma özelliğini gösteren ve İç Anadolu'nun tek hayvan Rehabilitasyon Merkezi olan Karatay Hayvanat Bahçesi’nde çocuklar hayvanların dünyasıyla tanışıyor.

Karatay Şehir Parkının içerisinde yer alan Karatay Hayvanat Bahçesi büyük küçük demeden herkesin ilgi odağı oluyor. Hayvanat bahçesinin vakit geçirmek için güzel bir yer olduğunu söyleyen öğrenciler, hayvanların dünyasını daha yakından tanıma fırsatı buluyor. Karatay Hayvanat Bahçesi özellikle de çocukların ilgi odağı olmaya devam ediyor.

fatih-mehmet-altay.JPG

’36 TÜR 96 ÇEŞİT HAYVAN BULUNUYOR’

Karatay Hayvanat Bahçesinde toplam 36 tür 96 çeşit hayvanın bulunduğunun bilgisini veren Karatay Hayvanat Bahçesi Müdürü Veteriner Hekim Fatih Mehmet Altay, “Karatay Hayvanat Bahçemizde toplamda 750 civarında hayvanımız mevcuttur. Yırtıcı hayvan grubumuzdan; aslanlarımız, kaplanlarımız, kurtlarımız, ayılarımız, altın çakallarımız var. Kanatlı havan grubumuzdan; kartallar, şahinler, su kuşları var. Primatlardan yeşil maymunlarımız, babunlarımız, levreklerimiz, lemurlarımız var. Her türün kendine ait bir diyet listesi, iklimlendirmesi, ve bakımları olmaktadır. Bu noktada personele hayvanların bakımıyla ilgili bilgilendirmeler yapıyoruz. İklim Konya’da farklılık gösteriyor. Örneğin geçtiğimiz kış çok sert geçti. Afrika aslanını eksi 35 gibi bir havada yaşatmaya çalışıyoruz. O nedenle bizim için iklimlendirme önemli. İçerinin ısıtılması, yazın soğutulması önem arz ediyor. Farklı nem istekleri olan sürüngenler var. Onlara ekstra olarak nemlendirme yapılıyor. Yüzmesi gereken hayvanlar var, onların havuzları bulunuyor.  Karatay Belediyemiz gereken bütün imkanları sağlıyor” diye konuştu.

karatay-hayvanat-bahcesi-5.JPG

‘VAHŞİ HAYVANLARIN REHABİLİTASYON MERKEZİDİR’

Karatay Hayvanat Bahçesinin, aynı zamanda İç Anadolu bölgesinin vahşi hayvanlarının rehabilitasyon merkezi olduğunu belirten Fatih Mehmet Altay, “Yılda 300-400 civarında yaralı, bitap düşmüş, doğada kendi başına kalmış vahşi hayvanlar gelmektedir. Onların tedavilerini ve rehabilitasyonlarını yapmaktayız. Rehabilitasyonu biten hayvanları da tekrar mevsim doğrultusunda doğaya bırakıyoruz. Nesli tükenmekte olan hayvanlar var.  Örneğin Karatay Hayvanat Bahçesinde Bengal Kaplanı çiftinden 14 tane yavru aldık. Dünyada bin tane Bengal Kaplanı kaldığını düşünülüyor. Böyle sınırlı sayıdaki bir hayvandan 14 yavru aldığınızda bütün popülasyonun yüzde 1 buçuğuna sahip oluyorsunuz. Bu da gerçekten çok güzel rakamlar. Hayvanat bahçesinin görevlerinden biri de nesli tükenmekte olan hayvanların neslinin devamını sağlamaktır. Biz elimizden geldiği kadar bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu noktada özellikle çocuklarımız hayvanat bahçemize yoğun ilgi gösteriyorlar. Yılda 300 bin ziyaretçimiz oluyor. Okullardan gelen öğrencilerimiz oluyor. Onlar ücretsiz bir şekilde Karatay Hayvanat Bahçesini ziyaret edebiliyorlar. Özellikle çocuklar buraya bayılıyor” diye aktardı.

karatay-hayvanat-bahcesi-2.jpg

VAHŞİ HAYVANLARA NASIL BAKILIYOR?

En çok merak edilen konuların başında ‘hayvanat bahçelerinde vahşi hayvanlara nasıl bakılıyor’ konusunun geldiğini ifade eden Altay, “Bir insanın vahşi hayvanlarla başa çıkma ihtimali olmadığı için genellikle birebir temaslardan kaçınmaktayız. Dışardan yönlendirebileceğimiz kapılar var. İçerdeki yerlerde birkaç bölmeli yerler var. Kapıların birini açıp birini kapatarak farklı yerlere hayvanların kanalize ettikten sonra orayı kapatıyoruz. Boşta kalan yerin temizliğini yapıyoruz. Yem verilecekse yem, su verilecekse suyunu veriyoruz. Ondan sonra tekrar dışarıya çıkıldıktan sonra hayvan kapılarla kanalize ediliyor. İster o tarafa ister bahçeye alınıyor. Hem fiziksel olarak hem biyolojik olarak böyle yapmamız daha uygun olur. Çünkü hayvanlardan insanlara bulaşan zoonoz dediğimiz hastalıklar var. Hem kendimizi hem görevlilerimizi hem de vatandaşlarımızı koruyabilme adına birebir temalardan uzak durmakta fayda görüyoruz. Türkiye’deki hayvanat bahçelerinin birçoğuna hayvanlar Atatürk Orman Çiftliğinden gelmektedir. Yurt dışından hayvan ithalatı noktasında da çeşitli girişimler yapılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

mustafa-can-ergun.JPG

‘YABANİ DOĞADAKİ HAYVANLARI GÖREBİLİYORUZ’

Kur’an Kursuya birlikte Karatay Hayvanat Bahçesine gelen 7’inci sınıf öğrencisi Mustafa Can Ergun, “Hayvanat bahçesine üçüncü kez geldim. Her zaman güzel hayvanlar var. Yabani doğaya gidemiyoruz ama buraya geldiğimizde yabani doğadaki hayvanları görme şansımız oluyor. Devlet büyüklerimiz bize böyle bir imkan sağladığı için onlara çok teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun, tuttukları altın olsun. Ben en çok lamalar ile tavus kuşunu çok sevdim. İlk hayvanat bahçesine geleceğim zaman kuzenimin tavsiyesi üzerine gelmiştim. Biz de daha sonra kurstaki hocalarımıza tavsiye ettik. Sağ olsunlar hocalarımız da bizi buraya getirdiler. Karatay Hayvanat Bahçesini herkese tavsiye ederim, mutlaka gelip görsünler. Vahşi doğada göremediklerini burada görebilirler. Mükemmel bir yer tekrar tekrar buraya gelmek isterim” şeklinde konuştu.

sadullah-kaymak.JPG

‘HAYVANLARI GÖRME İMKÂNI SAĞLADIKLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ’

Karatay Belediyesine teşekkürlerini dile getiren Kur’an Kursu Öğrencisi Sadullah Kaymak, “Kursumuzun düzenlediği gezi organizasyonuyla birlikte Karatay Hayvanat Bahçesine geldik. Ben daha önce de gelmiştim. Şehirde yaşadığımız için buradaki hayvanların birçoğu dikkatimizi çekiyor. En çok aslan, kaplan, ayı, deve bunlar bizim coğrafyamızda bulunmadığı için gördüğümüzde çok ilgimizi çekiyor.  İnsanlar buraya gelsinler çünkü başkasının yanında hayvanlarla ilgili bir muhabbet geçtiği zaman ben Karatay Hayvanat Bahçesinde bu hayvanı görmüştüm diyebilirler. Çünkü herkes her zaman bir aslan görmeyebilir.  Baktığımız zaman her ne kadar hayvanlarla dolu bir bahçe de olsa gerçekten çok temiz görünüyor. Karatay Belediyesine bize bu hayvanları görme imkanı sağladıkları için çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

hasan-huseyin-gokmen.JPG

‘HAYVANLARIN BAKIMLARI NOKTASINDA İTİNAYLA ÇALIŞIYORLAR’

Gözlemlerine göre hayvanların bakımlarının itinayla yapıldığına dikkat çeken Lise 2’inci sınıf öğrencisi Hasan Hüseyin Gökmen, “Karatay Hayvanat Bahçesine daha önce de gelmiştim çok beğenmiştim şimdi Kur’an Kursu kafilesiyle birlikte tekrar geldim. Burada en çok köpekler ilgimi çekiyor çünkü köpeklere karşı bir ilgim var. Karatay Belediyesi tarafından Konya’ya kazandırılan bu hayvanat bahçesini çok temiz buluyorum. Normal hayatımızda göremeyeceğimiz birçok hayvanı burada görmek mümkün. Gözlemlediğim kadarıyla burada hayvanlara gerekli bakımlar da yapılıyor. Bu konuda da itinayla çalıştıklarını görebiliyorum. Güvenlikler de üst düzeyde alınıyor. Herkes gönül rahatlığıyla Karatay Hayvanat Bahçesine gelip hayvanların ziyaret edebilir. Bize bu hizmeti sağlayan Karatay Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.  

yunus-emre-kiris.JPG

‘BAŞKANIMIZA MUTLU İŞARET GÖNDERİYORUM’

Karatay Hayvanat Bahçesinde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren 8 yaşındaki 3’üncü sınıf öğrencisi Yunus Emre Kırış, “Hayvanat bahçesinde en çok dikkatimi çeken şeyler yılanlar ve aslanlar oldu. Onları çok sevdim, burayı bulmak benim çok hoşuma gitti. Buraya Kur’an Kursu hocamla birlikte geldim. Daha önce de öğretmenimle gelmiştim. Eskiden burada aslanlar, develer yoktu, şimdi artık aslanlar ve develer de var. Daha büyük ve daha geniş bir hayvanat bahçesi olmuş. Bence burası çok güzel olduğu için ve hayvanları görmek için bütün insanlar buraya gelmeliler. Çünkü en güzel tavsiyem hayvanat bahçesidir. Bazı insanlar burayı sevmiyor ama burası gerçekten çok güzel bir yer. Çünkü yılanlar, aslanlar, kurtlar, polis köpekleri var. Onları da daha yeni gördüm. İnsanlar bu hayvanları her yerde göremezler ama burada görme şansları var. Hayvanat bahçesini Konya’ya kazandırdıkları için Karatay Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyor ve onlara mutlu işaret gönderiyorum” dedi. 

YENİ HABER GAZETESİ / SÜMEYRA KENESARI / BÜŞRA ERKUŞ

karatay-hayvanat-bahcesi-1.jpg

karatay-hayvanat-bahcesi-3.jpg

karatay-hayvanat-bahcesi-4.JPG

karatay-hayvanat-bahcesi-6.JPG

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.