1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Çöpe atılan hazine: Ekmek
Çöpe atılan hazine: Ekmek

Çöpe atılan hazine: Ekmek

Pandemi döneminde özellikle hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının olması ekmek israfını önleyemedi. Bu süreçte ekmek üretimi ve tüketimi azaldı ancak buna bağlı olarak israfta artış yaşandı.

A+A-

Pandemi sürecinde ekmek üretimi azalsa da ihtiyaç fazlası ekmek alımı israfta artış yaşanmasına neden oldu.  Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, “Pandemi döneminde fırın enflasyonumuz düştü çok fazla ekmek adetimiz yok. Pandemiden önce yüzde 70 kapasite çalışırken şimdi yüzde 50 kapasiteyle çalışıyoruz. Bu dönemde ekmek tüketimi azaldı. Odamız üyelerinden simitçilerde, pidecilerde ve yufkacıda aynı şartlarda bir tüketim azalması var” ifadelerini kullandı.

cope-atilan-1.jpg

‘KISITLAMALARDA EKMEK ÜRETİMİ YARIYA DÜŞÜYOR’

Fırıncılar Odası Başkanı olarak tam buğday ekmeğinin daha çok tüketilmesi gerektiğini ifade eden Honça, “Tam buğday ekmeğinin besin değeri çok yüksektir. Ama maalesef tam buğday üzerine çok yoğun talep olmuyor. Halk ekmek bunun üzerinde daha çok satılıyor. Bütün fırınlarımızda ekmek çeşitlerimiz var. Vatandaşlarımızın istedikleri zaman her türlü çeşidi fırın tezgâhlarında bulma imkânı vardır. Pandemi döneminde halk ekmeği ve tatlı türleri çok fazla tercih edildi. Simit poğaçaya da zaman zaman talep oldu. Sabah servislerinde öğlene yakın simit poğaça isteniyor. Ekmek de eskisine kadar çok az üretiliyor. Mesela bugün bir fırında 3-4 bin ekmek çıkarırken pandemide kısıtlama dönemlerinde ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasında ekmek üretimi yarı yarıya düşüyor” ifadelerine yer verdi.

‘UCUZLUK EKMEĞİN DEĞERİNİ DÜŞÜRÜYOR’

Ekmek israfının artmasını ekmek fiyatlarının ucuzluğuna bağlayan Honça, “ Ekmek adetlerinin düşmesiyle birlikte israf da aynı oranda kaldı. Ekmek adedi düşünce aynı şekilde yüzde 500 oranında bir israfın olması israfın yüksek olduğu anlamına geliyor. Bunun nedeni de, ekmeğin fiyat olarak bir değerinin olmamasıdır. Mesela fiyat ucuz olunca kişi iki ekmek alacağı yerde üç ekmek alıyor. Hal böyle olunca da ihtiyaç fazlası ekmek bayatlıyor ve bayat ekmek yemedikleri için de ekmek israf oluyor” diye altını çizdi. Haftasonu kısıtlamalarında evlere ekmek servisinin olmadığının bilgisini veren Honça, “Saat 5’e kadar marketlerin de açık olmasıyla vatandaşların kendilerine yakın marketlerden ve fırınlardan ekmek almaları daha uygun oluyor. Vatandaşlar kendi yakınlarındaki fırınlara giderek simit, poğaça ve ekmek alıyorlar” diye konuştu.

cope-atilan-2.jpg

YEREL ESNAFA PAKET SERVİS DESTEĞİ!

Yerel esnafın paket servis yaptığını hatırlatan Honça, Etliekmekçilerimizde, pidecilerimizde, yufkacılarımızda paket servislerimiz oluyor. Vatandaşlarımızın buralardan sipariş vererek yerel esnafa destek vermelerini tavsiye ederiz” diyerek sözlerini tamamladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT