1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Covid-19 temizlik sektörünü köpürttü
Covid-19 temizlik sektörünü köpürttü

Covid-19 temizlik sektörünü köpürttü

Halk Eğitim Merkezinde hoca olarak iş hayatına başlayan ve ilerleyen yıllarda birçok sektörde çalıştıktan sonra 2018 yılında kendi işyerini kurmaya karar veren Suzanna Temizlik Firması İşletme Sahibi Suzan Telli, iş hayatına giriş hikâyesini ve koronavirüsün etkilerini Yeni Haber okurları ile paylaştı.

A+A-

Farklı alanlarda aldığı eğitimlerle ilk olarak Halk Eğitim Merkezinde hoca olarak göreve başlayan ve ilerleyen yıllarda birçok sektörde çalıştıktan sonra 2018 yılında kendi işyerini kurmaya karar veren Suzanna Temizlik Firması İşletme Sahibi Suzan Telli, iş hayatına giriş hikâyesini ve koronavirüsün etkilerini Yeni Haber okurları ile paylaştı.

Yurtdışıda olmak üzere sektörde edindiği tecrübelerle Suzanna Temizlik firması ile sektöre giriş yapan Suzan Telli;  “Çumra doğumluyum. Lise mezunuyum. 1990 yılında evlenip Hollanda’ya yerleştim.4 çocuk annesiyim. Halk eğitimin dikiş, nakış, el beceri, vitray, cam boyama, kumaş boyama kurslarına katıldım. Diplomalarımı aldım ve 1989-1990 yıllarında halk eğitimde dikiş nakış hocası olarak çalıştım. Hollanda'da NİFO 2 diplomasını aldım. Bu diploma Türkiye'de lise dengidir. Ayrıca; bilgisayar, çocuk gelişimi, çocuk bakımı kurslarına katıldım ve sertifikalarımı aldım. Hollanda’da koruyucu anne oldum. 3 -5 yaş arası çocuklara geçici annelik yaptım” dedi.

1-20200403161312.jpg

SEKTÖRDE TECRÜBE

İş tecrübelerini anlatan Telli; “Hollanda'da kendi adıma Süpermarket açtım ve 12 yıl işlettim. Sonraki süreçte eşimin hastalanmasıyla işletmemi kapattım ve ona baktım. Eşim vefat ettikten sonra Hollanda’da 2 yıl “Simtronic” adında bir temizlik firmasında çalıştım. 2 yılın sonunda firma benden memnun olduğu için beni Azerbaycan Bakü'ye eğitim personeli olarak gönderdi. 18 ay boyunca Bakü'de firma çalışanlarına eğitim verdim. Bakü’den Hollanda’ya geri dönüş yaptığımda ICM temizlik firmasında 6 aylık çalışmanın sonunda 2016 yılında Türkiye'ye kesin dönüş yaptım. Çalıştığım firma Konya'da ortak bir işletme açmamızı önerdi. İstanbul'da 10 günlük bir eğitim verdi. Ancak annemin kalp krizi geçirmesi ile ona bakmak için Çumra'ya döndüm. Dolayısıyla bir iş yapacaksam Çumra'da yapmam gerekiyordu. ICM firmasıyla ortaklıktan vazgeçtim. Yaptığım araştırmalar sonucunda Çumra'da da benim yapacağım işe fazlasıyla ihtiyaç olduğunu, sektörde iyi bir pazar olduğunu ve bu işi yapan Çumra'da sadece bir tane işletme olduğunu gördüm” ifadelerini kullandı.

suzan-telli.jpg

‘ÖRNEK GÖSTERİLMEK AMAÇ VE İDEALİMDİR’                                                 

İşyerinin açılış sürecinde devlet desteğine başvuran ve hayalindeki ekibi oluşturduğunu dile getiren Telli; “Devletin girişimci kadınlara destekleri olduğunu öğrendim ve 2017 yılında KOMEK-İŞKUR-KOSGEB işbirliği ile İçeri Çumra'da düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne katıldım ve sertifikamı aldım. Çalışma arkadaşlarım ve oluşturacağımız ekiplerle birlikte sinerji meydana getirerek güçlerimizi birleştirip müşteri odaklı çalışan örnek bir işletme olmak amacıyla ülkemizdeki kadın girişimciler arasına katılmaya karar verdim. Sektöre zaman kaybetmeden girme ve faaliyetlere başlamak amacıyla 16 Ekim 2018 tarihinde vergi kaydımı açtırdım ve KOSGEB'e de kaydımı yapıp iş planını hazırlamaya koyuldum. Çumra başta olmak üzere orta ve uzun vadede Konya ili ve ilçelerinde de tanınan, güler yüzlü, profesyonel, işinde uzman, kaliteli ekibim ile öne çıkan ve hijyen odaklı temizlik hizmetleri ile akılda kalan, bilinen bir firmam ile marka haline gelip, mutlu müşterileriyle örnek gösterilen bir işletme olmak amaç ve idealimdir” dedi.

manset-016.jpg

‘MÜŞTERİLER HİZMETLERİMİZDEN MEMNUN’

Suzanna Temizlik bünyesindeki verdikleri hizmetleri anlatan Telli; “İşletmemizde 8 kişi istihdam etmekteyim. Binaların genel temizliği; daire, apartman, büro, fabrika, kurum, mağaza vb. her türlü binanın temizliği, inşaat sonrası temizlikler,  mobil kapıcılık, apartman su depolarının temizliği, bebek-çocuk bakımı, yaşlı ve hasta bakımı üzerine hizmet vermekteyiz. İşlerin bitiminden sonra müşterilerimiz hizmetimizden memnuniyetlerini her fırsatta takdirle ve memnuniyetle dile getiriyorlar. Bize ulaşmak için web sitemiz veya sosyal medya aracılığıyla iletişim kurabilirler” ifadelerini kullandı.

web-site-onemli.jpg

‘ÇALIŞMA AZMİM HİÇ BİTMEDİ’

Yaşadığı zorluklara rağmen mücadeleyi hiç bırakmadığını dile getiren Telli; “Bir takım zorluklarla karşılaştım ama çalışma azmim bu zorlukları aşmama yardımcı oldu. Çünkü zor durumda olan insanların yüzlerinin güldüğünü görmek, yaşlılara umut olmak benim en büyük motivasyonum oluyor” diye konuştu.

onemli2-002.jpg

 ‘HİJYENE ÖNEM ARTTI’

Temizlik alanına artan önemin işlerini etkilediğini ifade eden Telli; “Koronavirüsten  toplumun her kesimini etkilediği gibi bizim sektörümüz de etkilendi. Ama diğer sektörler kadar olumsuz bir etki görmedik. Bunun sebebi de temizlik işleri üzerine verdiğimiz hizmetlere talep olmasındandır. Ev ve iş yerlerinin dezenfekte edilmesi sektörümüze katkı sağladı. Hijyene önem arttı. Bu süreçte toplumun temizlik ve hijyen konusunda daha duyarlı ve hassas davrandığını gördük. Biz de koronavirüse karşı etkili dezenfektanları daha sık kullanarak kapsamlı hijyen kuralları konusunda özen gösteriyoruz” dedi.

2-20200403161312.jpg

‘EVDE KAL TÜRKİYE’

Evde kal çağrılarına uyulması gerektiğini dile getiren Telli; “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını karşısında Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ve Sağlık Bakanlığımızın uyarılarını dikkate alalım. Tüm ülkeler gibi Türkiye’de zor bir süreçten geçiyor. Sağlık Bakanımız almamız gereken önlemleri söylüyor. Devletimizin bekası ve milletimizin sağlığı için ‘Evde Kal Türkiye’ uyarılara uyalım” şeklinde konuştu.

11-105.jpg

‘ÇUMRA BELEDİYESİ İLE GÖRÜŞMELERİMİZ OLDU’

Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz ve Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Alagöz ile yaptıkları görüşmeleri de dile getiren Telli; “Sekreterim Berna Uslu ile uzun zamandır planladığımız ancak kısa zaman önce görüşme fırsatımız olan Çumra Belediye Başkanımız ve Başkan Yardımcımızı ziyaret ettik. Bu görüşmede Çumra ve çevresindeki 141 caminin temizliği projesi gündemimizdeydi. Başkanımız daha önce Çumra’da yaptığımız farklı temizlik işlerinden memnun kaldıklarını, emin ellere teslim etmek adına bizimle çalışma düşünceleri olduğunu dile getirdiler. Görüşmede hasta yaşlı bakımı konusunda da istişare yaptık ama şuan öncelik temizlik işlemleri olduğu için bu konuda konuşmalarımız yoğun oldu. Hangi camiler ne aralıklarla temizlenmeli gibi konular üzerine planlamalar yaptık. Bu konuda kısa zamanda bir anlaşmaya varacağımızı ümit ediyorum” diyerek sonlandırdı.

TÜRKAN YILMAZ / YENİ HABER GAZETESİ

kapi-temizleme.jpg

6-268.jpg

10-067.jpg

9-332.jpg

3-20200403161312.jpg

4-753.jpg

HABERE YORUM KAT