Cumhurbaşkanı Erdoğan Büyük Konya mitinginde müjdeyi açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçarslan Meydanındaki Büyük Konya mitinginde konuştu. Erdoğan, "Konya'nın 'hayır' dediğinden hayır gelmez. Konya'nın 'evet' dediğine de Allah'ın izniyle şer bulaşmaz. İnşallah Konya, Anadolu'daki varlığımızın, birliğimizin, dirliğimizin sembolü olduğu gibi Türkiye Yüzyılı'nın da teminatı olacaktır" dedi. Erdoğan, “Cudi Dağında günlük 100.000 varil üretim kapasitesine sahip petrol bulduk. Aynı bölgeden yeni müjdeler de bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Konya'nın 'hayır' dediğinden hayır gelmez. Konya'nın 'evet' dediğine de Allah'ın izniyle şer bulaşmaz. İnşallah Konya, Anadolu'daki varlığımızın, birliğimizin, dirliğimizin sembolü olduğu gibi Türkiye Yüzyılı'nın da teminatı olacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçarslan Meydanı'nda düzenlenen "Karapınar Güneş Santrali, Bozkır Barajı ve Abdülhamit Han Caddesi ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni"nde konuştu.

cumhurbaskani-erdogan-buyuk-konya-mitinginde-mujdeyi-acikladi.jpg

Erdoğan, konuşmasının başında "Vefanın, dayanışmanın, milli iradenin şehri, dünyada eşi bulunmayan şehir, başkentlerin başkenti" olarak nitelediği Konya'yı ve Konyalıları selamladı.

Antalya'dan geldiğini ve oradaki mitingde 100 bini aşkın katılımcı olduğunu aktaran Erdoğan, Konya'da da 140 bin katılımcı bulunduğunu söyledi. Erdoğan, "Bu ne aşktır Yarabbi, bu ne aşk. Demek ki aşkınan koşan. Aşık olursan karşılığını da bulursun." diye konuştu.

Alandaki pankartlardan bazılarını okuyan Erdoğan, "Emri dağdan alanla değil haktan alanla yol yürünür" yazılı pankartı okuyup, "Şimdi bay bay Kemal'in yanındakilerle beraber bunlar emri nereden alıyor? Kandil'deki teröristlerden alıyor. Biz de emri Allah'tan alıyoruz. 14 Mayıs'ta emri dağdan alanları mezara gömmeye var mıyız? Buna hazır mıyız? Bundan zaten benim hiç şüphem yok. Konya buna gereken dersi inşallah 14 Mayıs'ta verecektir." ifadesini kullandı.

"7 benzemez birleşti birbiriyle 7 metre yürünmez hiçbiriyle 7 düvele karşı doğrudan doğru Reis'le başlasın Türkiye Yüzyılı" pankartını da aktaran Erdoğan, Konya ile ilgili bir de şiir okudu.

"Rabbime, bizleri bir kez daha Konya ile kavuşturduğu için hamdediyorum. Rabbime, bizleri 6 ay sonra yeniden Konyalı kardeşlerimle kucaklaştırdığı için hamdediyorum." diyen Erdoğan, Konya'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Yine meydanlara sığmayan, 14 Mayıs'ta yine destan yazmaya hazırlanan, iradesine, istikbaline ve 21 yıllık kazanımlarına sahip çıkan bir Konya" gördüğünü ifade eden Erdoğan, "Ahde vefanız için, aşkınız, sevdanız için her birinize şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Mevla kardeşliğimizi muhafaza eylesin, yol arkadaşlığımızı daim etsin diyorum." dedi.

cumhurbaskani-erdogan-buyuk-konya-mitinginde-mujdeyi-acikladi-001.jpg

"KONYA'YA DA BU YAKIŞIR"

"Konya, 14 Mayıs'ta 'durmak yok yola devam' diyor muyuz, 'doğru adımlarla yola devam' diyor muyuz, 'Türkiye Yüzyılı için hemen şimdi' diyor muyuz?" sorularına alandakilerin hep bir ağızdan verdiği "evet" yanıtının ardından Erdoğan, "Selçuklu'nun başkenti Konya'ya da bu yakışır. Sadreddin Konevi gibi Hazreti Mevlana gibi Şems-i Tebrizi gibi toprağını batmayan güneşlerin şereflendirdiği Konya'ya işte bu yakışır. Her bucağında ilmin, irfanın, bilgeliğin boy verdiği, merhum Erbakan hocamızın şehri Konya'ya elbette bu yakışır. Rabbim sizlerden razı olsun. Konya'nın 'hayır' dediğinden hayır gelmez. Konya'nın 'evet' dediğine de Allah'ın izniyle şer bulaşmaz. İnşallah Konya, Anadolu'daki varlığımızın, birliğimizin, dirliğimizin sembolü olduğu gibi Türkiye Yüzyılı'nın da teminatı olacaktır." ifadelerini kullandı.

cumhurbaskani-erdogan-buyuk-konya-mitinginde-mujdeyi-acikladi-002.jpg

"BELEDİYELERİMİZ, MUHALEFETE DERS VERDİ"

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta asrın en büyük tabii afetlerinden birinin yaşandığını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Özellikle 7,6 büyüklüğündeki Elbistan depremi, Konya'mızda da çok ciddi biçimde hissedildi. Depremin haberini alır almaz devletimizin tüm kurumlarıyla birlikte belediyelerimizi de hareket geçirdik. Şimdi burada özellikle bir şey söylemek istiyorum, Konya Büyükşehir Belediyemiz ile ilçe belediyelerimizin ekiplerini süratle komşu illere sevk ettik. Depremde en çok yıkıma uğrayan Hatay'ı, Konya'ya zimmetledik. Konyalı belediyelerimiz, gerçekten gurur verici çalışmalara imza attılar. Altyapıdan üstyapıya, aşevlerinden çadır ve konteyner kent kurulumuna kadar her ihtiyaçlarında depremzedelerin yanında oldular. Muhalefetin tüm belediyelerinin yaptıklarını terazinin bir kefesine koyun, Konya'mızın bölgeye verdiği hizmetleri de diğer kefesine koyun, hepsinde de Konya çok daha ağır basacaktır. Konya Büyükşehir Belediye Başkanım özellikle yattı kalktı orayı takip etti. Belediyelerimiz, muhalefete ders verdi, nasıl millete hizmet edilir öğrettiler. Konya, gönül belediyeciliğinin ne demek olduğunu tüm Türkiye'ye bir kez daha gösterdi. Buradan şov ve reklam yerine yaraları sarmanın peşinde koşan tüm belediyelerimizi tebrik ediyorum. Konya halkına da afetzedelerimize şefkatle sahip çıktıkları için milletim adına teşekkür ediyorum. İnşallah el birliği, gönül birliği içerisinde deprem bölgesini en kısa sürede ayağa kaldıracağız."

cumhurbaskani-erdogan-buyuk-konya-mitinginde-mujdeyi-acikladi-003.jpg

PETROL MÜJDESİ

“Cudi Dağında günlük 100.000 varil üretim kapasitesine sahip petrol bulduk. Aynı bölgeden yeni müjdeler de bekliyoruz. Bunları yapmaya başladık.”

Cudi ve Gabar'da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulduk. Bu ne demek biliyor musunuz? Ey teröristler, işte sizi o petrol kuyularına gömeceğiz. Cizre'ye 20 kilometre mesafedeki bu petrol rezervi çok yüksek kaliteye sahip. Yerin 2600 metre derinliğinde bulduğumuz petrolü, bölgede açacağımız 100 kuyu ile 100 bin varillik üretim kapasitesine çıkarabileceğiz. Günlük tüketimimizin 10'da birini tek başına karşılayacak bu petrol rezervinin ülkemizin ve milletimizin hayrına olacağından şüphe var mı? Aynı bölgeden yeni müjdeler de bekliyoruz. Gabar'daki kuyumuza bölücü örgütün alçakça şehit ettiği öğretmenimiz Aybüke Yalçın'ın adını verdik. Mekanı cennet olsun.

Şimdilik 180 bin varil petrol üretimiyle enerji bağımsızlığı yolunda yeni bir adım atıyoruz. Yeni keşfin değeri 10 milyarlarla ifade ediliyor.

cumhurbaskani-erdogan-kilicarslan-meydaninda-1.jpg

NEDEN İHA'LARI SİHA'LARI HEDEF ALDIKLARINI DAHA İYİ ANLIYORUZ

Hiç endişeniz olmasın. Emperyalist güçlerin PKK'ya ve Suriye'deki uzantılarına onca silah ve parayı niçin aktardığını. Ülkemizi bir terör koridoruyla niçin kuşatmak istediğini çok daha iyi anlıyoruz. Ortada hiçbir sebep yokken niçin birilerinin terörle mücadelede en önemli gücümüz olan İHA'ları SİHA'ları hedef aldığını çok daha iyi anlıyoruz. Ne Atatürk Havalimanı hakkındaki tartışmalar tesadüftür. Ne İHA ve SİHA'lara dokunmaktan bahsedenler masumdur. Ne terör örgütü elebaşlarının bunları söyleyenlere destek vermesi sebepsizdir. Ne de bölücü örgütün uzantılarının il il dolaşıp bay bay Kemal için oy dilenmesi boşuna değildir. Bunların tamamı Türkiye'yi enerji yarışının dışında bırakmak isteyenlerin hamlesinden ibarettir.

acilis.jpg

TEKNOFEST'E 2,5 MİLYONUN ÜZERİNDE KATILIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk süpersonik jet uçağı HÜRJET'in uçuşunu gerçekleştirdiğini, ağır sınıf taarruz helikopteri Atak-2'yi ilk kez havalandırdıklarını, Kızılelma'dan sonra Anka-3 insansız uçağının da ilk yürüyüşünü yaptığını anlattı.

Bunların yanı sıra İMECE uydusunun fırlatılmasından, Türkiye'nin ilk uzay yolcularının belirlenmesine kadar daha birçok tarihi adımı attıklarını söyleyen Erdoğan, dünyanın bir numaralı havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST'in, dün akşam itibarıyla çoğu genç 2,5 milyonun üzerinde bir katılımla gerçekleştirildiğini kaydetti.

Türkiye'yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtarabilmek için canla başla çalıştıklarını, yer altı, yer üstü zenginliklerini milletin istifadesine sunmanın derdinde olduklarını dile getiren Erdoğan, "Muhalefetin eleştirilerine rağmen sondaj gemilerimizi bunun için aldık. Doğal gaz aramalarına bu sebeple başladık." dedi.

Erdoğan, 4 sondaj, 2 sismik araştırma gemisi bulunan Türkiye'nin artık kendisine yettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile şu an itibarıyla tüm ihtiyacımızın yüzde 10'unun karşılıyoruz. Bunun tabii ikinci, üçüncü, dördüncü ünitesi var. Yetmez... İnşallah iktidarımızın devamıyla ikinci nükleer güç santralini de inşa edeceğiz. Büyük ihtimalle bunu da Sinop'ta inşa etme durumumuz var. Türkiye artık enerjide muhtaç olan değil, enerji ihraç eden olacak." diye konuştu.

cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-konyada-kilicarslan-kent-meydaninda-6.jpg

"KONYA'NIN VERİMLİ TOPRAKLARINI, SUYUN BEREKETİYLE BULUŞTURDUK"

Konya'da 28 bin 181 konut projesini hayata geçirdiklerini anımsatan Erdoğan, İlk Evim projesiyle de 7 bin 655 konut, İlk İş Yerimle de esnaflar için 500 iş yeri yapıldığının bilgisini verdi.

Erdoğan, İlk Arsa projesiyle de 55 bin konutluk altyapısı hazır arsa verdiklerini aktararak, şöyle devam etti:

"Konya'daki 18 millet bahçesi projemizden 10'unu tamamladık. Kalanlarının yapımına devam ediyoruz. Ulaştırmada 167 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 1269 kilometreye çıkardık. Ankara-Konya ve Konya-Karaman yüksek hızlı tren hatlarını işletmeye açtık. Bir saatlik yolu yarıya düşürecek KonyaRay projemiz ve Necmettin Erbakan Üniversitesi yeni yüksek hızlı tren garı Meram raylı sistem hattıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Havalimanımıza yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminal binası yaptık. Tarım ve ormanda, Konya'ya 25 baraj, 2 içme suyu tesisi, 76 sulama tesisi, 41 gölet, 6 yeraltı depolama tesisi ve 4 hidroelektrik santral inşa ettik. Mavi Tünel projesiyle Konya'nın verimli topraklarını, suyun bereketiyle buluşturduk.

Sulama projelerimizde Konya'da 1,1 milyon dekar zirai araziyi sulamaya açarak çiftçilerimize yıllık 3,5 milyar liralık zirai gelir artışı sağladık. Yapımı devam eden 11 sulama tesisimiz ile toplam 721 bin dekar araziyi de sulayacağız. Konyalı çiftçilerimize, 17 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayi ve teknolojide 3 yeni organize sanayi bölgesi, 3 endüstri bölgesi, 2 teknokent, 2 araştırma-geliştirme merkeziyle bir tasarım merkezi kurduk."

cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-konyada-kilicarslan-kent-meydaninda-9.jpg

"İL NÜFUSUNUN YÜZDE 80'İNİ DOĞAL GAZA KAVUŞTURDUK"

Ülkeden haberi olmayanların organize sanayi bölgelerinde neler yapıldığına yönelik söylemlerde bulunduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"'Teknoloji liseleri kuracağız' diyor. Bunu diyen kim? Bay bay Kemal. Bay bay Kemal, biz ülkemizdeki tüm organize sanayi bölgelerinde mesleki eğitim okullarını zaten kurduk. Ya sen ne zaman konuşmayı öğreneceksin? Mesleki eğitim merkezlerimizdeki çırak kalfa sayısını 159 binden 1 milyon 400 bine çıkardık bay bay Kemal. Tutmuş bir de 'bu öğrencilere sigorta yapacağım' diyor. Biz mesleki eğitimdeki öğrencilerimizin sigortasını da zaten yapıyoruz. Allah seni ıslah etsin. Üstüne bir de mesleki eğitim merkezlerindeki çıraklarımıza asgari ücretin yüzde 30'u kalfalara yüzde 50'si oranında ücret ödüyoruz bay bay Kemal. Ne diyor Rabbimiz, 'onların gözleri vardır görmez, kulakları vardır işitmez, dilleri vardır konuşmaz. Çünkü onların kalpleri mühürlüdür.'

Kardeşlerim, ya bunların hiç haberi yok ya da bildikleri halde yalanla insanların kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Bizim sanayide ve mesleki eğitimde neler yaptığımızı en iyi oralarda çalışanlar, eğitim gören kardeşlerimiz bilir. Enerjide, Konya ve 20 ilçesine doğal gaz arzı sağlayarak il nüfusunun yüzde 80'ini doğal gaza kavuşturduk. Bugün bu yatırım zincirimize yeni halkalar daha ilan ediyoruz. Çevre ve şehircilikte toplam yatırım bedeli 890 milyon lira olan 17 kalem eseri hizmete açıyoruz. Akören ilçe entegre hastanesini, muhtarlık binalarını, Karapınar Meke Sanayi Sitesi'ndeki 171 iş yerini resmen devreye alıyoruz. Aralarında Konya Bozkır Barajı'nın da olduğu gibi 12 tarım ve sulama resmi açılışını yapıyoruz. Kara yollarımızın, Bozkır ve Hadim'de tamamladığı yol işlerini Milli Eğitim Bakanlığımızın 7 farklı ilçemizde inşa ettiği okul ve pansiyonları resmen hizmete veriyoruz. Büyükşehir ile ilçe belediyelerimizin şehrimize kazandırdığı yolları, bahçeleri, sosyal tesisleri, sahaları, parkları, hizmet binalarını, mahalle ve muhtar konaklarını da bugün sizlerin istifadesine sunuyoruz."

cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-konyada-kilicarslan-kent-meydaninda-3.jpg

Erdoğan, bugün yatırım bedeli toplam 6 milyar lirayı bulan 74 kalem eser, hizmet ve projenin resmi açılışını yapıtıklarının bilgisini verdi.

Bugünkü asıl büyük yatırımın, Karapınar'da 20 bin dönümlük alanda bir milyar dolarlık yatırımla kurdukları güneş enerji santrali olduğunu bildiren Erdoğan, "Kalyon Enerji tarafından kurulan 1350 megavat gücündeki bu güneş enerji santrali, 2 milyon kişinin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak üretim yapacak. Bu tesis, dünyanın sayılı, Avrupa'nın ve ülkemizin bu alanda en büyük enerji santrali unvanına sahiptir. Birileri 'Güneşten niçin enerji üretilmiyor' diyerek her şey gibi bu konuda da cehaletini sergiliyor. Yalan rüzgarlarıyla elektrik üretebileceklerini sananların yüzleri Karapınar'a gelip bu tesisi gördüklerinde umarız biraz kızarır." diye konuştu.

Tüm yatırımların şehre ve Konyalılara hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan, bu eserlerin inşasına vesile olan tüm bakanlıkları, belediyeleri, firmaları ve çalışanları tebrik etti.

Erdoğan, tüm bu hizmetlerin ve yatırım hamlelerinin devam etmesi için 14 Mayıs'ın çok önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Onun için çok çalışacağız değil mi? Kapı kapı dolaşacağız değil mi? Çünkü bay bay Kemal ve ortakları yapmaya değil yıkmaya, kurmaya değil bozmaya, teşvike değil tehdit etmeye geldiklerini her fırsatta söylüyor. Ama ey Kandil senin bayrağın yok, senin ezanın yok, senin vatanın yok, senin uzantılarını biz tanıyoruz. Bu millet 14 Mayıs'ta vatansız, ezansız, Kur'ansız olanlara gereken dersi Allah'ın izniyle verecektir. Şimdi 14 Mayıs'ta kapı kapı dolaşmaya var mıyız? 14 Mayıs'a kadar ulaşılmadık hiçbir Konyalı bırakmamaya var mıyız? 14 Mayıs'a kadar kalpleri bir kez daha fethetmeye var mıyız? Rabb'im hepinizden razı olsun. Rabb'im uhuvvetimizi, muhabbetimizi, yol arkadaşlığımızı daim eylesin."

acilis-2-001.jpg

BÜYÜK KONYA MİTİNGİNDEN NOTLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüye eşi Emine Erdoğan ile çıktı. Alandakileri selamlayan Erdoğan, seçim şarkılarına da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından hizmete alınacak eserlerin bulunduğu alanlara canlı bağlantı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla hizmet ve eserlerin açılışı yapıldı.

Törenin yapıldığı Kılıçarslan Meydanı'na üzerinde yerli İHA, SİHA ve zırhlı araçların fotoğrafının bulunduğu, "Biz yaptık, yine biz yapacağız" yazılı afiş ile "Bilmem 6’lı, bilmem 7’li, Reisin karşısında tanımam kimseyi" ve "Bay bay Kemal bir rüyada, bırakın az daha uyusun, 15 Mayıs'ın sabahında saz ekibiyle avunsun" yazılı afişler asıldı.

Törenin sonunda AK Parti’nin Konya milletvekili adayları tanıtıldı.

Etiketler :