Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dünyadan tebrik

Cumhurbaşkanlığı 2'nci tur seçiminde resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesi sonrası dünya genelinde birçok siyasi isim tebrik mesajı gönderdi.

Yayınlanma:
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dünyadan tebrik

Cumhurbaşkanlığı 2'nci tur seçiminde resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesi sonrası dünya genelinde birçok siyasi isim tebrik mesajı gönderdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği tebrik mektubunda Azerbaycan halkının seçimleri büyük bir ilgiyle izlediğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferiniz vesilesiyle şahsım ve Azerbaycan halkı adına sizi en içten tebriklerimi sunmaktan memnuniyet duyuyorum" dedi. Kopmaz bağlarla birbirine bağlı Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin bugün dünyada bir benzerinin olmadığını ifade eden Aliyev, Erdoğan'ı Azerbaycan'a davet etti.

ABD Başkanı Joe Biden sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ederiz. NATO müttefikleri olarak ikili meselelerde ve paylaşılan küresel zorluklarda birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum" dedi.

ZELENSKİ'DEN TÜRKÇE PAYLAŞIM

Tebrik mesajını Türkçe paylaşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, seçimlerdeki zaferinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kutlayarak, "Avrupa'nın güvenliği ve istikrarı için işbirliğimizin geliştirilmesini ve ülkelerimizin yararına stratejik ortaklığımızın daha da güçlendirilmesini umuyoruz" ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik ederek, "NATO müttefikleri olarak artan ticaretten güvenlik tehditleriyle mücadeleye kadar ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliğini sürdürmeyi dört gözle bekliyorum" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da hem Türkçe hem Fransızca paylaştığı mesajında, "Fransa ve Türkiye'nin birlikte göğüs germesi gereken büyük zorluklar var. Avrupa-Atlantik İttifakımızın geleceği olan Akdeniz'e barışın geri dönüşü. Yeniden seçilmesini tebrik ettiğim Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte yolumuza devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

PUTİN'DEN TEBRİK MESAJI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yeniden seçilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tebrik mesajı Kremlin tarafından yayımlandı. Putin'in tebrik mesajında, "Seçimlerdeki zafer, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak özverili çalışmalarınızın mantıklı bir sonucuydu ve Türk halkının, devlet egemenliğini pekiştirme ve bağımsız bir dış politika izleme çabalarınıza verdiği desteğin açık bir göstergesiydi. Dostane Rus-Türk ilişkilerinin güçlendirilmesine ve çeşitli alanlarda karşılıklı yarar sağlayan işbirliğine katkınız için teşekkür ederiz. İkili, bölgesel ve uluslararası gündemdeki ilgili konulara ilişkin yapıcı diyaloğumuzu sürdürmeye hazır olduğumu teyit etmek isterim" ifadeleri kullanıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar sosyal medya paylaşımında, "Çok değerli Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan büyük bir demokrasi örneği ve Türk halkının büyük katılımı ile gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde elde etmiş olduğunuz zaferi içtenlikle ve en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da İngilizce-Türkçe yaptığı paylaşımında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tartışmasız seçim zaferinden dolayı tebrik ediyoruz! Tebrikler, Sayın Cumhurbaşkanı!" ifadelerine yer verdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'nun, yeniden seçilmesini kutlamak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir mektup gönderdiği belirtildi.

"ORTAK GÜVENLİĞİMİZ GELECEĞE YÖNELİK BİR ÖNCELİKTİR"

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Başbakanlık resmi sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, "Yeniden seçildiğiniz için tebrikler Erdoğan. Ortak güvenliğimiz geleceğe yönelik bir önceliktir" dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 3 dilde paylaştığı mesajında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seçimlerdeki zaferi için tebrik ediyorum. Birlikte çalışmaya devam ederek, Türkiye ve İsrail arasındaki iyi ilişkileri daha da ileri götüreceğimize inanıyorum" ifadelerine yer verdi.

"AB-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRMEYİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ"

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Erdoğan'ı seçimleri kazandığı için tebrik ediyorum. AB-Türkiye ilişkisini geliştirmeye devam etmeyi dört gözle bekliyorum. Halkımızın yararına olacak şekilde bu ilişkiyi ilerletmek için çalışmak hem AB hem de Türkiye için stratejik öneme sahiptir" ifadelerini kullanırken, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de "Erdoğan'ın yeniden Türkiye Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden dolayı tebrik ederiz. Önümüzdeki yıllarda AB-Türkiye ilişkilerini derinleştirmek için sizinle tekrar çalışmayı dört gözle bekliyorum" dedi.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Erdoğan'ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ediyorum. AB-Türkiye ilişkileri stratejik öneme sahiptir. Türkiye ile bu konuda çalışmayı dört gözle bekliyorum" ifadelerine yer verdi.

"TEMMUZ'DAKİ NATO ZİRVESİ'NE HAZIRLANMAYI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ederek, "Birlikte çalışmalarımızı sürdürmeyi ve Temmuz'daki NATO Zirvesi'ne hazırlanmayı sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.

Somali Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan paylaşımda da "Erdoğan'ı Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ederiz. Uzun bir karşılıklı saygı ve işbirliği geçmişine sahip olan Somali ve Türkiye, güçlü bir ortaklığa sahiptir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yeni görev süresinde başarılarının devamını diliyoruz!" denildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik ederek, "Siz Türkiye'yi yeni başarılara götürmeye devam ederken, mükemmel işbirliğimizi geliştirmek için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum. Kosova ve Türkiye arasındaki ortaklık güçlenerek devam etsin!" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dünyadan tebrik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dünyadan tebrik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dünyadan tebrik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dünyadan tebrik

Etiketler :