1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dahiliye Uzmanı Dr. Seyhan Anıl: Salgın haberlerinden gebeler uzak dursun
Dahiliye Uzmanı Dr. Seyhan Anıl: Salgın haberlerinden gebeler uzak dursun

Dahiliye Uzmanı Dr. Seyhan Anıl: Salgın haberlerinden gebeler uzak dursun

Dahiliye Uzmanı Dr. Seyhan Anıl, “Gebelerde ateş, kas ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı, öksürük gibi hafif bulgulu vakaların yanında zatürre, solunum sıkıntısı, çoklu organ yetmezliği gibi ağır Kovid- 19 vakaları olabilir. Bundan dolayı herhangi bir şüphe olduğunda anne adayları sağlık kuruluşuna başvurmalı” dedi.

A+A-

Anne adaylarına tavsiyelerde bulunan Doktor Anıl, “Anne adayları salgın haberlerini sürekli izlemek yerine strese neden olmayan başka konularla meşgul olmalı. Ayrıca ateş, yaygın vücut ağrısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, tat ve koku kaybı, nefes darlığı, öksürük gibi belirtiler olduğunda gecikmeden bir hekime başvurmalarını öneriyorum” diye konuştu. 

‘DÜŞÜK RİSKİNİN ARTTIĞINA DAİR KANITLANMIŞ BİR ŞEY YOK’

Gebelikte Kovid-19 geçirenlerde düşük riskinin arttığına dair bir kanıtın henüz tespit edilmediğini aktaran Anıl, “Anne adayları günde en az 2 litre su içmeliler. Vitamin, mineral, protein içerikleri zengin besinlerle beslenmeliler. Hekimin önerdiği bitkisel çaylar ve vitaminleri tüketebilirler. Maskelerini gerekli yerlerde düzenli olarak takmalı, kalabalık ortamlara fazla girmemelidirler. Sosyal olarak belli sayıda insan bulunan ortamlarda 1.5 m mesafeye dikkat edip, karşılarındaki kişilerin maske takmalarını talep etmelidirler. Gebeler düzenli kadın doğum hekim takiplerine gitmelidir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında dikkatli olmalılar. Mevsim geçişlerine dikkat edilerek günde yarım saat yürüyüş önerilir. El temizliğine dikkat etmek gerekir” diye konuştu.

dahiliye-uzmani-dr-seyhan-anil.jpg

‘DİKKATLİ OLMAK GEREKİR’

Virüs bulaşan anne adaylarına tavsiyelerde bulunan Anıl, “Diyabet, hipertansiyon, obezite, kronik solunum yolu hastalıkları, bağışıklık sisteminin zayıflığı bulunan anne adayları daha çok dikkat etmeli. Kovid-19 geçirmiş gebelerde hastalığın doğal seyri, anne ve bebeğe, gebeliğin seyrine olası etkileri, tam bilinmediğinden kontrollerde, takiplerde daha dikkatli olunmalıdır, düzenli kadın doğum hekimi kontrolü ihmal edilmemelidir. Takiplerde hamilelik süreci, bebeğin anne karnındaki gelişmesi, anatomisi yakından takip edilmelidir. Virüs bulaşan gebe bol su içmeli, bol sebze ve meyve tüketmeli, bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar tüketmelidir. Genel bilgi ve gözlemler gebelerde Kovid-19 hastalığının genellikle hafif veya orta seyirli olduğu yönündedir. Hasta gebeler genelde evde izole edilerek takip edilir” dedi.  

‘KOVİD HASTALARININ İLAÇLARINA DİKKAT ETMELİ’

Virüs bulaşan anne adayanın Kovid hastalarının kullanması gereken ilaçları kullanmaması gerektiğini kaydeden Anıl, “Kovid-19 geçiren hastalara verilen ilaçların bir kısmı gebelerde kullanılmamalı veya dikkatle kullanılmalıdır. Hastalığın ağırlığına ve ciddiyetine göre mutlaka hekim kontrolünde ve onların önerileri ile Kovid-19 tedavisi yapılmalıdır. Kovid-19 hastalığına yönelik geliştirilen aşılar gebeler üzerinde çalışılmadığından gebelerde aşılama konusu belirsizdir ve halen önerilmemektedir” diye konuştu. “Kovid enfeksiyonunun bebek üzerine belirgin bir etkisi gösterilmemiş olsa da henüz elimizde net veriler yoktur” diyen Anıl, “Mutlaka enfeksiyon sonrası kadın doğum takipleri ve bebeğin organ gelişimleri dikkatle değerlendirilmelidir. Ağır pnömonili (zatürresi olan) vakalarda hem anne hem de bebek ölüm oranları yüksektir” ifadelerine yer verdi.

‘GEBELERDE VİRÜS BULAŞMA KORKUSU’

Gebeliğin genel doğası ve hormonlardaki değişiklikler nedeniyle kırılgan bir dönem olduğunu dile getiren Anıl, “Toplumun diğer kesimlerinde olduğu gibi gebelerde de virüs bulaşma korkusu, bilinmeyen yeni bir hastalığın endişesi vardır. Buna ilave olarak bebek sağlığındaki riskler endişeleri artırmaktadır. Basın yayın organları, sosyal iletişim ağlarında da virüs haberleri yoğun bir şekilde yer almaktadır. Zaten doğası gereği nazik bir dönem olan gebelikte anne adaylarının korku ve endişelerinin arttığını gözlemlemekteyiz. Bu zor pandemi döneminde gebelere gerekli sosyal, psikolojik destek verilmeli, endişelerine anlayışla yaklaşmalıyız. Gebelere hastalıktan korunma ile ilgili bilgiler verilmelidir” diyerek sözlerini tamamladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT