Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri yeni eğitim öğretim dönemine başladı

Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri yeni eğitim öğretim dönemine başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı işbirliğinde gerçekleşen yeni eğitim ve öğretim dönemine başlayan Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri'nin bu yılki kapasitesi bin 654'e yükseldi- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt U

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı işbirliğinde gerçekleşen yeni eğitim ve öğretim dönemine başlayan Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri'nin bu yılki kapasitesi bin 654'e yükseldi.

Belediye'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı işbirliğinde kurulan Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri, geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmeye devam ediyor.

Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde yer alan ve ziyaretçilerin ilgi gösterdiği Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri'nde 2018-2019 eğitim öğretim dönemi başladı. 430 öğrenci ile faaliyete başlayan atölyelerin bu yılki kapasitesi bin 654'e yükseldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Dene-Yap Atölyeleri'nin yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Geleceğimiz olan gençlerimize yatırım yapıyor, imkanlar sunuyoruz. Milli teknolojiyi geliştirmek adına, öğrencilerimize her türlü desteği veriyoruz. Dene-Yap atölyelerimizde gençlerimizi icat çıkarmaları teşvik ediyoruz." ifadelerini kullandı.

- Dene-yap Teknoloji Atölyeleri

Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri, yerli ve milli teknolojinin üretimi ve bu alanda Türkiye'yi temsil edecek projeleri üretecek gençlerin yetişmesi amacıyla geçen yılın temmuz ayında ilk etapta 3 şubede 430 ortaokul ve lise öğrencisinin katılımı eğitimlerine başlamıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren BELNET İnternet ve Bilgi Erişim Merkezleri'nin Teknoloji Atölyeleri'ne dönüşümü ile 15 şubeye ulaşan atölyelerde yeni dönem Ekim ayı ile birlikte başladı.

Bu yaz 40 bin kişinin başvuru yaptığı ve düzenlenen sınavların ardından yeni öğrencilerin kabul edildiği atölyelerin eğitim süresi 36 aylık bir takvimi kapsıyor. 2018 - 2019 eğitim ve öğretim yılının başlaması ile birlikte öğrenci sayısının 1654'e yükseldiği Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri'nde ilk 18 ayda robotik ve kodlama, elektronik ve programlama, siber güvenlik, nesnelerin interneti, üretim ve tasarım, havacılık ve uzay, 'kendi İHA'nı tasarla', yapay zeka, mobil uygulama, nano teknoloji ve enerji teknolojileri eğitimleri veriliyor.

Geleceğin teknoloji yıldızları takvimin ikinci yarısında ise ilk 18 ayda edindikleri bilgiler doğrultusunda projeler üretip uluslararası teknoloji yarışmalarına katılacaklar.


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.