1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Detseli Aydınlar Ocağı’nda Tayyip Ağa’yı anlattı
Detseli Aydınlar Ocağı’nda Tayyip Ağa’yı anlattı

Detseli Aydınlar Ocağı’nda Tayyip Ağa’yı anlattı

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Sohbetleri’nde, Konya’nın nüktedan şahsiyetlerinden Tayyip Ağa, hayatı ve fıkralarıyla gündeme geldi

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Sohbetleri’nde, Konya’nın nüktedan şahsiyetlerinden Tayyip Ağa, hayatı ve fıkralarıyla gündeme geldi. Sözlerine, “Kimine göre yürek yarası, kimine göre fakir babası, bu şehrimize iz bırakmış Konya’mızın Tayyib Ağa’sı” diyerek başlayan şâir-yazar İsmail Detseli, Konya’da kendisini tam olarak tanıyamayan ama herkesin dilinde meşhur olan nüktedan Tayyip Ağa’yı anlatırken biraz usturuplu olarak anlattı.

TAYYİB AĞA’YI 12 YAŞINDA TANIDIM

Yazar İsmail Detseli, “1957 yılı beşinci sınıftayım. Annem rahmetli, ‘Kuzum tavaya koyacak yağ yok, kandile koyacak gaz yok, yemeğe koyacak tuz yok, evimiz iyice boşaldı’ dedi. Komşu İbrahim abiyle birlikte Konya’ya gidip sebze pazarında patates ve soğan satmamı ve kendir almamızı tembihledi. Ben daha 12 yaşındayım. Sabahın erken vaktinde yola çıkarak Konya’ya geldik. Sabah kalktık ve bugünkü Tolluoğlu Camisinin bitişiğinde sebze hali vardı. Patates ve soğanları sattıktan sonra dolgun kendir almak için Aziziye’nin orada Tayyip Ağa’nın dükkânına vardık. Baktım başında takkesi, uzun boylu, kaşları bıyık gibi görkemli, iriyarı bir adam. İbrahim abi onunla pazarlığa başlarken benim gözlerim akide şekerlerine takıldı. İbrahim abi “Hadi İsmail gidiyoruz” der demez Tayyib Ağa, ‘Ulan be eşşek oğlu eşşek! Mahduma şurdan bir şeker alsana, sen öyle kendirden bahsediyorsun eşşek oğlu eşşek’ dedi. Sonra 8-10 şeker aldı ve elime verdi. Ben Tayyib Ağa’yı o zaman gördüm ve tanıdım. Bir daha da görmedim” dedi.

HABERE YORUM KAT