Dışişleri'nden, Nur-Sultan'da bulunan 'Kutluk İlteriş Kağan' anıtıyla ilgili açıklama

DIŞİŞLERİ Bakanlığı'ndan, Moğolistan'ın Nur-Sultan şehrinde bulunan ve İkinci Göktürk Devleti'nin kurucusu "Kutluk İlteriş Kağan'a ait olduğu değerlendirilen anıt kompleks için açıklama yaptı.
Dışişleri'nden, Nur-Sultan'da bulunan 'Kutluk İlteriş Kağan' anıtıyla ilgili açıklama

DIŞİŞLERİ Bakanlığı'ndan, Moğolistan'ın Nur-Sultan şehrinde bulunan ve İkinci Göktürk Devleti'nin kurucusu "Kutluk İlteriş Kağan'a ait olduğu değerlendirilen anıt kompleks için yapılan açıklamada "Bu keşif, Moğolistan coğrafyasında Orhun Yazıtları (Kül Tigin ve Bilge Kağan) ile Bilge Tonyukuk Yazıtlarından sonraki üçüncü önemli keşiftir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan, Nur-Sultan'da bulunan ve Kutluk İlteriş Kağan'a ait olduğu değerlendirilen anıt kompleks ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, haberin heyecan ve sevinçle karşılandığı belirtilerek, "Moğolistan'la kökü Orta Asya bozkırlarına dayanan ilişkilerimizin önemli boyutlarından birini de tarih ve kültür alanlarındaki işbirliği oluşturmaktadır. Türk Devletleri Teşkilatı'nın bileşenlerinden Nur-Sultan'da yerleşik Türk Akademisi ile Moğolistan Arkeoloji Enstitüsü tarafından Moğolistan'da tarihi Ötüken'in de yer aldığı Nomgon bölgesinde yürütülen çalışmalar sonucunda, İkinci Göktürk Devleti'nin kurucusu Kutluk İlteriş Kağan'a ait olduğu değerlendirilen anıt kompleksinin bulunduğu haberi heyecan ve sevinçle karşılanmıştır. Bu keşif Moğolistan coğrafyasında sırasıyla 1889 ve 1897 yıllarında bulunan Orhun Yazıtları (Kül Tigin ve Bilge Kağan) ile Bilge Tonyukuk Yazıtlarından sonraki üçüncü önemli keşiftir." ifadeleri kaydedildi.

'TÜRK TARİHİ AÇISINDAN DÖNÜM NOKTASIDIR'

Keşfin, Moğolistan'ın kültürel zenginliğine eklenen önemli bir eser olduğu vurgulanan açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

"Türk-Moğol işbirliğinin nişanesi olan sözkonusu keşif, Türk tarihi açısından önemli bir dönüm noktasıdır ve aynı zamanda Moğolistan'ın kültürel zenginliğine eklenen yeni bir eserdir. Geçtiğimiz ay Van'ın Çaldıran ilçesinde Türk ve Moğol tarihçi ve arkeologlarının ortak çalışmasıyla İlhanlı Hanı Hülegü'nün yazlık sarayının kalıntılarının bulunması da bu işbirliğinin bir başka somut tezahürüdür. Türk tarihi açısından önem taşıyan ve Moğolistan'ın kültürel mirasının bir parçası olan bu eserlerin gün ışığına çıkarılması, korunması ve tanıtılması Türkiye ile Moğolistan arasında en önemli işbirliği alanlarından birisi olmaya devam edecektir. Bu çerçevede anılan arkeolojik çalışmalara yönelik desteğinden ötürü Moğol makamlarına ve çalışmalara katılan tüm bilim insanlarına teşekkür ederiz."

Kaynak: