1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Dr. Portakal’la GETAT umut oluyor
Dr. Portakal’la GETAT umut oluyor

Dr. Portakal’la GETAT umut oluyor

Geleneksel tıbbın gelişmesi ile birlikte Dr. Portakal Yaşam Merkezi’nde de GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları) ünitesi açıldı. Dr. Mehmet Portakal, GETAT ünitesi ile birlikte birçok hastaya yeni umut doğduğunu belirtti

A+A-

Geleneksel tıbbın gelişmesi ile birlikte Dr. Portakal Yaşam Merkezi’nde de GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları) ünitesi açıldı. Dr. Mehmet Portakal, GETAT ünitesi ile birlikte birçok hastaya yeni umut doğduğunu belirtti

hacamat2.jpg

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları ile ilgili konuşan Fizik Tedavi Rehabilitasyon ve GETAT uzmanı Dr. Mehmet Portakal amaçlarının insanlara her türlü sağlık hizmetini en kaliteli biçimde sunmak olduğunu söyleyerek şunları ekledi. “Bu yönden hem modern tıptaki gelişmeleri hem de geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın güzelliklerini bir araya getirerek vatandaşlarımıza yararlı olmaya çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığımız son senelerde özellikle geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını insanların yararına daha fazla sunma konusunda yönetmelikler çıkardı, eğitimler verdi ve bu konularda her geçen gün çok güzel gelişmeler var. Bu uygulamaların devlet eliyle usulüne uygun steril ortamlarda ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi için ilimizin ihtiyacı olan alanlarda bir GETAT ünitesi açtık; bilindiği üzere alternatif olarak da halk arasında anılan tamamlayıcı tıp uzun yıllardır Avrupa ve Amerika'da uygulanıyor, maalesef ülkemiz bu konuda çok geç kaldı son dönemlere kadar bu iş yasaktı bu iş ehli olmayan insanların elinde merdiven altı olarak yapılıyordu. Şimdi bakanlığımızın bu alanda da bu yolu açması çok önemli bir kazanım, açılım ve birçok hastamız için yeni bir umut oldu.”

“HACAMAT KONYA’DA TERCİH EDİLİYOR”

Portakal; “Sağlık Bakanlığı'nın yönetmeliği ile yaklaşık 15 alanda düzenleme yapıldı. Hacamat tedavisinden ozon oksijen tedavisine, sülük tedavisinden bitkilerle tedavilere kadar daha önce sertifikası olmayan ve hekim dışı insanların yaptığı uygulamalarla ilgili düzenlemeler yapıldı. Yönetmeliğin temeli bunları yapacak kişilerin hekim olması ve bakanlığın akredite ettiği eğitim merkezinden bu alanlarda eğitim almış olması. Bu uygulamalar ülkemizde yıllardır zaten İnsanların tercih ettiği uygulamalar; sülük tedaviyi hacamatı duymayanınız yoktur. Bel fıtığından romatizmaya kadar çeşitli hastalıklarda bu uygulamaları yaptıran ve şifa bulan insanları etrafınızda hep duymuşsunuzdur, bu birbirinin alternatifi değil yine hastanın gerekli tetkikleri yapılarak muayenesi ve diğer tahlilleri gözden geçirilerek uygulanacak bir yöntem. Tamamlayıcı tıp tanı ve tedavide modern ve doğal tıbbın tüm imkânlarından yararlanan bir tıp modelidir. Bu yöntemlerden özellikle hacamat şehrimizde çok sık tercih edilmektedir; hastalıktan kurtulmak veya sağlığı koruma amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki toksinleri temizlemek, tıkanıklığı ve damarları açmak, kirli kanı dışarıya almak amacıyla uygulanan bu tedavi vücudu arındırmaktadır ve kan akımı daha normal bir şekilde tüm dokulara ulaşmaktadır. Hacamat aynı zamanda Peygamber Efendimizin de bir sünnetidir” diye konuştu.

“DETOKS ETKİSİ BULUNUYOR”

Hacamatın hastalık yapıcı etkenleri ve yaşlanmış hücreleri vücuttan uzaklaştırdığı için detoks etkisi olduğunu söyleyen Portakal; “Kanın akışkanlığını artırır damar tıkanmalarına önler, tüm vücudun temizlenmesini yenilenmesini sağlar enerjiyi artırır. Ama bu yararları sağlamak için uygun şekilde hijyen şartlarına uyarak, hekim tarafından ve uygun zamanında yapılmalıdır. Bunun yanında sülük tedavisi bitkilerle tedavi oksijen ozon tedavisi gibi diğer GETAT uygulamaları da kliniğimizde Uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Amacımız; sağlığı, bütünsel sağlığı, besinsel sağlığı ve duygusal sağlığı herkes tarafından her zaman ve her yerde uygulanabilecek güzel ve düzenli bir şekilde sunmaktır. Böylece insanlarımız fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak daha kaliteli bir yaşama kavuşacaklardır. Sağlıklı yaşam, koruyucu hekimlik, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının insanlara ulaşması konusunda destekleriniz ve nezaketiniz için teşekkür ederim” dedi.

hacamat-3.jpg

hacamat-9.jpg

BETÜL ERDİL/ YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT