1. HABERLER

  2. KONYA

  3. DSYB‘den tüketiciye kaliteli ve uygun fiyata süt ürünleri
DSYB‘den tüketiciye kaliteli ve uygun fiyata süt ürünleri

DSYB‘den tüketiciye kaliteli ve uygun fiyata süt ürünleri

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin (DSYB) yıllık 80 ton çiğ süt işleme kapasiteli  ‘Süt İşleme ve Düve Yetiştirme Merkezi’ faaliyetlerini sürdürüyor. Konya DSYB Başkanı Edip Yıldız, tesisin günlük 80 ton çiğ süt işleme kapasitesine sahip olduğunu vurguladı.

A+A-
Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin (DSYB) yıllık 80 ton çiğ süt işleme kapasiteli  ‘Süt İşleme ve Düve Yetiştirme Merkezi’ faaliyetlerini sürdürüyor. Konya DSYB Başkanı Edip Yıldız, tesisin günlük 80 ton çiğ süt işleme kapasitesine sahip olduğunu vurguladı. Burada kase ve süzme yoğurt, beyaz peynir, tereyağı, rulo kaymak ve kahvaltılık peynir üretiminin yapıldığını ifade eden Yıldız, üreticinin sofrasına sağlıklı ürünler ürettiklerini ifade etti.
 
edipppppp.jpg
 
Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin (DSYB) yıllık 80 ton çiğ süt işleme kapasiteli  ‘Süt İşleme ve Düve Yetiştirme Merkezi’ Kaşınhanı’nda faaliyetlerini sürdürüyor. Konya DSYB tarafından Konya’ya kazandırılan Süt İşleme Merkezi ile süt üretiminde artış sağlanmasının yanında süt fiyatları da istikrara kavuştu.
 
TÜKETİCİYE UYGUN FİYATA SÜT
 
Kaşınhanı Mahallesi'nde faaliyete başlayan tesis, yaklaşık 15 milyon liraya mal oldu. Tesis, üreticiden toplanan sütü işleyerek elde edilen ürünleri kentteki marketlerde tüketiciye uygun fiyata sunmayı amaçlıyor. Tesisin açılmasıyla birlikte Konya’daki süt miktarında 2 kat artış sağladıklarını ifade eden Edip Yıldız, “Süt üretiminin yanı sıra, süt fiyatlarında da istikrarı sağladık. Üreticimizin sütünü değerinde pazarlaması amacıyla süt toplama organizasyonu başlatarak soğuk zincir sistemi ile süt işleme tesislerine ulaştırıyoruz” diye konuştu. Konya’nın 24 ilçesinde üretilen sütün yüzde 26’sını tek başına pazarlayan güçlü bir birlik olduklarını sözlerine ekleyen Yıldız, “Hizmetlerimizi her sene katlayarak ileriye götürüyoruz” diye konuştu.
 
urunler.jpg
 
MODERN TEKNOLOJİYE SAHİP
 
Süt İşleme Merkezi’nde sütün analizinin yapılıp, kalite ve değer konusunda ayrıntılı rapor çıkardıklarını söyleyen Yıldız, “Üreticiden topladığımız tonlarca sütü burada hijyenik bir ortamda işliyoruz. Şuana kadar yaptığımız hizmetlerle yetiştiricilerimizin beklentilerini karşıladığımıza inanıyorum. Artık geldiğimiz noktada, hem güçlü Türkiye’nin inşaasında yetiştiricilerimizin de katkısını sunmak , hem de üreticilerimizin sütlerinin burada işlenerek tüketiciyle buluşturulması noktasında bu tesisimizi kazandırdık.  Süt İşleme Tesisimiz iki kısımdan oluşuyor. Birincisini ıslak ürünler oluşturuyor. Bu ürünler, şu anda üretimde olduğumuz beyaz peynir, kaşar, tereyağı, süzme yoğurt, rulo kaymak ve kahvaltılık kremadan oluşuyor. Bu ürünlerimiz şu anda market raflarından tüketicilerimizin sofrasına gidiyor” dedi.
 
SÜT ÜRETİCİSİ KORUNACAK
 
Tesisin ikinci kısım fabrikana ise ayrı bir parantez açan Edip Yıldız, “Süt tozu işleme tesisimiz de bu yapının içinde yer alıyor. Süt tozu tesisimiz özellikle mevsimsel süt üretiminin fazla olduğu günlerde üretici aleyhine süt fiyatlarının oluşmaması için o fazla olan sütün piyasadan çekilerek süt tozu haline getirilmesi ve üretici aleyhine oluşacak fiyat politikalarından kaçınmak üzere çalışıyor. Yani bir nevi piyasadaki regülasyona yardımcı olmak niyetiyle kurduğumuz bir fabrika” dedi.
 
dsyb-5.jpg
 
GÜNLÜK 400 TON ÜRETİM KAPASİTESİNE ULAŞACAK
 
Konya’nın 24 ilçesinde günlük süt organizasyonlarının 900 ton civarında olduğunu söyleyen Yıldız, bu rakamın Konya’da üretilen sütün yüzde 26’sı olduğunu belirtti. Günlük 80 ton ıslak ürün işleme kapasitesine sahip olduklarını söyleyen Yıldız, süt tozu fabrikasının da eklenmesiyle günlük 400 ton üretim kapasitesine ulaşacaklarını söyledi.
 
dsybbbbb.jpg
SEYFULLAH KOYUNCU/ YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT