Dünyaca ünlü Politico'dan Erdoğan'a övgü: Türkiye hala 'arabulucu' konumunda...

Dünyaca ünlü Politico'dan Erdoğan'a övgü: Türkiye hala 'arabulucu' konumunda...

Dünyaca ünlü Politico dergisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgüler yer aldı. Makalede, Ukrayna-Rusya savaşında birçok ülkenin tutumunun gidişata göre değiştiği belirtilirken, arabulucu konumunda sadece Türkiye gösterildi.

Politikanın en başarılı dergilerinden biri olan ABD merkezli Politico dergisi, Putin'in emriyle başlayan Ukrayna'daki savaş sürecini masaya yatırdı. Makalede birçok ülkelenin değişen tavırlarının yanı sıra, Türkiye'nin hala bir arabulucu konumunda olduğunu belirtti. Tahıl koridoru anlaşmasının yanı sıra, esir takası anlaşmasının da Türkiye sayesinde yapıldığı ifade edilen makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomatik başarısına da övgüyle bahsedildi.

"RUSYA'NIN YENİLGİYE UĞRAMA İHTİMALİ AKLA YATKIN HALE GELDİ"

Dünyaca ünlü Politico dergisinde siyaset bilimci Nathalie Tocci tarafından kaleme alınan makalede, 'gelinen noktada ülkelerin kaybeden tarafta olmak istemediği' belirtilirken Ukrayna'nın karşı taarruza geçerek, ülkenin kuzey doğusundaki topraklarını özgürleştirmeye başlamasıyla Rusya'nın yenilgiye uğrama ihtimalinin 'akla yatkın' hale geldiği ifade edildi.

Tocci, "Moskova'nın yanında yer alan ülkeler huzursuz. Hiç kimse tüm yumurtalarını bir kaybedenin sepetine koymak istemez." dedi.

"DERHAL ATEŞEKES GEREKLİ"

Tocci makalesinde, hem Semerkant'taki Şangay zirvesi, hem de New York'taki Birleşmiş Milletler zirvesinde, önemli değişikler gözlemlediğini belirtti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Putin'le görüşmesinde, savaşla ilgili endişelerini dile getirerek, ateşkes çağrısında bulunduğunu hatırlatan Tocci makalesinde, "Hindistan da Rus petrol ve silahlarını almaya memnuniyetle devam etse de, Başbakan Narendra Modi, sert bir tonda 'savaş zamanı olmadığını' söyledi. Arap Birliği de New York'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a derhal ateşkesin gerekliliği konusunda net bir mesaj verdi." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'YE ÖVGÜLER

Tocci, ülkelerin değişen tavırlarının yanı sıra, Türkiye'nin hala bir arabulucu konumunda olduğunu belirtti.

İtalyan siyaset bilimci, savaş süresinde hayata geçen iki önemli anlaşmanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde yapıldığını ifade etti.

Küresel ölçekte öneme sahip tahıl koridoru anlaşmasının yanı sıra, esir takası anlaşmasının da Türkiye sayesinde yapıldığını belirten Tocci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomatik başarısına, makalesinde övgüyle yer verdi.

Tocci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve Kırım da dahil olmak üzere tüm topraklarının kurtarılmasını desteklediğini, Kremlin ile de 'açık hatları' koruduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.