1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Dünyada ilk ve tek Namazhan
Dünyada ilk ve tek Namazhan

Dünyada ilk ve tek Namazhan

Konya’da yaşadığı evin bir odasını atölyeye çeviren Usta Cengizhan Canyürek (57), bugüne kadar kimsenin yapmadığı bir şey yaptı ve pandemi döneminde evde kaldığı zamanı değerlendirerek dünyada ilk ve tek olan namazgâhı üretti.

A+A-

Küçüklükten beri Ayasofya ve Sultan Ahmet Camilerinin camlarından etkilenen ve bunlardan esinlenerek bir ürün ortaya koymak isteyen, şairlik, yazarlık ve ressamlık yönleri bulunan Cengizhan Canyürek, dünyada ve Türkiye’de ilk olan namazgâhı üretti. Ürettiği ürüne Namazhan ismini koyan Canyürek, bunun seri üretime geçmesini istiyor.

dunyada-ilk-ve-tek-4.jpg

‘NAMAZ KONUSUNDA İNSANLARI TEŞVİK EDEBİLİR’

Doğuştan sanata ilgisinin ve yeteneğinin olduğunu söyleyen Canyürek, “Heykel, çizgi roman çizerliği ve şairlik yapıyorum. Benim hayatım sanayide geçti. Yeteneğimi pekiştirmek için bir süre marangozda da çalıştım. Bu nedenle sanatla zanaatı birleştirip bir ürün ortaya çıkardım. Polyester ’den kişiye özel mezar taşları yaptım. Özel teknolojik tasarımlarım var. Bunun haricinde cami ve sanatsal tasarımları yapıyorum derken yavaş yavaş kendimi geliştirmeye başladım. Pandemi döneminde uzun süre evde vakit geçirince bir şeyler yapmak istedim. Boş kalmayı seven bir insan değilim, insanlara kalıcı eserler bırakmak istedim. İlk önce kendim için strafordan bir namazgâh yaptım. Daha sonra beğenilince arkasından ahşaptan namazgâh yapıp bunu seri üretime geçirmek istedim. Bu ürün biraz pahalıya mal olsa da bunu biraz daha geliştirebiliriz. Herkesin alabileceği bir hale getirebilir. İnsanları namaz konusunda teşvik edebilir” şeklinde konuştu.

dunyada-ilk-ve-tek-5.jpg

‘KÂBE’DEYMİŞ GİBİ HİSSEDİYORSUNUZ’

Yaptığı namazgâhın özelliklerinden bahseden Canyürek, “Osmanlı mimarisiyle yapılmış büyük camilerin pencereleri beni çok cezbederdi. Oraları huşu içinde namaz kılınacak yerler olarak görürdüm. Hep bahçemin içerisinde Sultan Ahmet Camisini oluşturmayı düşünürdüm. Çok otantik bir duruşu ve huzur veren bir görüntüsü var. Daha sonra Allah nasip etti strafordan namazgâh yaptım. Sonra bunu daha çok geliştirip 15 parça halinde monte edilecek şekilde ahşap versiyonunu ürettim. Kâbe’nin resmini büyüttürüp ofset baskı yaptırdım. İçeriye girdiğiniz zaman Kâbe’nin avlusuna giriyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Pistonla açılır ve kapanır bir rahle yaptım. Sağ tarafa cüz şeklinde Kur’an’ı Kerim’ler koydum. O rahleyi açıp Kur’an okuyabilirsiniz. LED ışıklandırma yaptım ve içine hoş kokular koydum. Ürettiğim namazgâhın seri üretime geçmesi ve ihracatının yapılması için görüşmeler yapıyorum” ifadelerini kullandı.

dunyada-ilk-ve-tek-1.jpg

‘YERİN YEDİ KAT ÜSTÜNE BEDAVA ÇIKIYORSUN’

Namaz kılmanın önemine dikkat çeken Canyürek, “Ben bu namazgâhı yaparken maddi bir kazanç düşünmedim. Bunun yaygınlaşmasını istiyorum. Çünkü insanlar bunun üzerinde ne kadar çok namaz kılarsa, namaza teşvik olursa benim için o kadar sevaptır. İnsanlığa bir hizmettir. İnsanlar evlerine Amerikan bar yaptırıyor, jakuzi yaptırıyor yeri geliyor 70-80 bin lirayı bir mobilyaya verebiliyor. Bu nedenle insanların maddi olarak imkânları varsa kendilerini zorlasınlar. Çünkü peygamber efendimiz (s.av) bir hadisinde, ‘namaz müminin miracadır’ diyor. Miraç, yerin yedi kat üstünde Cenabı Allah’ın huzuruna varmaktır. Bugün Elon Musk Mars’a çıkmak için 1 trilyon dolara yakın para harcıyor. Orası yerin bir kat üzeridir. O nedenle namaz kılarak yerin yedi kat üstüne bedava çıkabiliyorsun” diyerek sözlerine son verdi.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

dunyada-ilk-ve-tek-2.jpg

dunyada-ilk-ve-tek-3.jpg

dunyada-ilk-ve-tek-6.jpg

HABERE YORUM KAT

2 Yorum