1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Edip Yıldız: Yerli ve milli üretimi artıracağız
Edip Yıldız: Yerli ve milli üretimi artıracağız

Edip Yıldız: Yerli ve milli üretimi artıracağız

Meram Ziraat Odası Başkanlığı, Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Konya Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği tarafından basın toplantısı düzenlendi. Konya DSYB Başkanı Edip Yıldız, yerli ve milli üretimi artırmak için ellerini taşın altına koyacaklarının vurgusunu yaptı.

A+A-

Merkez Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız ve Konya Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut ortaklaşa basın toplantısı gerçekleştirdi.  Konya Damız Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen basın buluşmasında konuşan Konya DSYB Başkanı Edip Yıldız, pandemi süreci ile birlikte bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni bir sürece ve değişime gidildiğini söyledi.

‘EKONOMİK VE SOSYAL YAPI ZORA GİRDİ’

Yaşanan olumsuzluklar ve bunun sonucunda alınan tedbirlerin ekonomik ve sosyal yapıya büyük zararlar verdiğini kaydeden Başkan Edip Yıldız, “Ziraat Odaları ve üretici birlikleri olarak bu süreci en az zararla atlatmak için elimizden gelen bütün çabayı gösteriyoruz. Pandemi ile birlikte yaşanan olumsuzluklar tarım ve hayvancılık sektörünü de derinden yaralamış ve üreticilerimizi zor durumda bırakmıştır. Et ve süt fiyatlarındaki durgunluğun yanında saman ve yem fiyatlarının aşırı yükselmesi de üreticilerimizi bir kat daha mağdur etmiştir. Şu anda piyasada hayvan kesimi yapılmadığını kaydeden Başkan Edip Yıldız, “Bunda yaklaşan kurban bayramının etkisi olmakla beraber, pandemi süreci ile birlikte turizm, düğün ve lokanta sektörünün nerede ise durma noktasına gelmesi, bunun sonucunda da et kullanımının azalması üreticimizi zor durumda bırakmış ve üreticiyi de bu işten el çekmeye yöneltmiştir. Ancak hayvansal üretimin en önemli girdi maliyetini oluşturan yem fiyatlarındaki sürekli artış karşısında, süt fiyatlarında bir ilerleme kaydedilememiş olması üreticimizin ezilmesine sebep olmuştur. Bu sorunu görmemek mümkün değil, bu anlayıştan artık vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu.

edip-yildiz-002.jpg

‘HERKESİN TAŞIN ALTINA ELİNE KOYMASI GEREKİR’

Tarımsal ve hayvansal üretimde herkesin taşın altına elini koyması gerektiğinin altını çizen Edip Yıldız, “Sektör içerisinde sadece üreticinin üretmiş olduğu çiğ sütü belirli bir fiyata satmaya zorlanmasına karşılık diğer sektör paydaşlarının böyle bir zorunluluğu olmaması garip bir durumdur. Üreticiler olarak bu fiyat dayatması için, diğer sektör paydaşlarımız için de ilgili konseyler tarafından da paritesine uygun fiyat oluşturulması gerekmektedir. Ulusal Süt Konseyi öncülüğünde sektör paydaşlarımızla acilen toplanıp kangren olmadan bu sorunu çözmeliyiz. Üreticimizin sene sonunu bekleyecek gücü kalmamıştır. Damızlık hayvan kesimleri başlamadan herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Aksi takdirde telafisi zor bir süreç beraberinde bizi Avrupalı yetiştiricilerin insafına mahkum edecektir. Tarımsal ve hayvansal üretim bu ülkenin en önemli gündemi olmak zorundadır. Bu hatırlatmaların dikkate alınması ve herkesin taşın altına elini koyması gerekmektedir” ifadelerine kullandı.

  ‘STOKÇULUĞUN VE TEKELLEŞMENİN ÖNÜNE GEÇEMELİYİZ’

Saman ve yem fiyatlarının yüksek seviyelerde seyretmesi ve stokçuluk, üreticilerin belini büktüğünü aktaran Yıldız, “Son aldığımız duyumlarda tarım ve hayvancılık sektörü ile alakalı olmayan bazı firma ve şahısların saman ve balya stoku yaptıkları ve ileriki zamanlarlar da piyasaya fahiş fiyatlar ile sürmeye hazırlandıkları haberi bizi dehşete düşürmektedir. Bu konuya yetkililerin acil müdahale etmesi gerekmektedir. Yem fiyatlarında ki aşırı artışa değinecek olursak, artış oranın yemin hammaddeleri olan mısır, arpa vb. ürünlerin fiyat artış oranından çok fazla olması şaşılacak bir durumdur. Stokçuluğun ve tekelleşmenin önüne geçemez isek dışa bağımlı olmaktan hiçbir zaman kurtulamayız. Her konuda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında da yerli ve milli üretimi daha yukarılara taşımak için ne gerekiyor ise bizler elimizi taşın altına koyacağız. Devletimiz diğer sektörlere yaptığı yardım paketlerini tarımsal ve hayvansal üretim yapan üreticilerimize de acilen yapmak zorundadır. Unutmayalım ki gıda yaşama tutunmak için gereklidir. Bu sektörün çökmesi demek neslimizi tehlikeye atmak demektir” diyerek sözlerini noktaladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT