Ekilmeyen araziye hibe desteği geldi! Atıl kalmayacak, tarım yapılacak

Ekilmeyen araziye hibe desteği geldi! Atıl kalmayacak, tarım yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun zamandır gündeme getirdiği ‘Ekilmedik bir karış alan kalmasın’ çağrısı kapsamında önemli bir adım atıldı. Boş tarım arazilerinin üretime kazandırılması için hibe desteği verilecek.

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararıyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, “Atıl arazilerde, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin geliştirilmesi, kurutma veya işleme tesisleri kurulması, sağlanan hibelerle desteklenecek. Yatırım konularına göre hibe oranları, proje toplam bedelinin azami yüzde 75’i olarak uygulanacak. Buradaki amaç üretimin arttırılmasıdır. Çünkü tarım bugünün ve geleceğin sektörüdür.” dedi.

3-20220309181517.jpg

TARIMSAL ÜRETİMİ GELİŞTİRECEK

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Atıl arazilerde, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin geliştirilmesi, kurutma veya işleme tesisleri kurulmasının sağlanan hibelerle destekleneceğini belirten Milletvekili Halil Etyemez, boş bırakılan, atıl durumda bulunan veya nadasa bırakılan arazilerin uygun münavebe planı ve ekim yöntemleriyle tarımsal üretime kazandırılacağını, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin geliştirileceğini kaydetti. Yatırım konularına göre hibe oranının proje toplam bedelinin azami yüzde 75’i olarak uygulanacağını kaydeden Milletvekili Etyemez, hibe ödemelerinden gerçek ve tüzel kişilerin yararlanabileceğini söyledi.

1-20220309181517.jpg

TARIMI MİLLİ BAĞIMSIZLIĞIMIZIN ANAHTARI OLARAK GÖRMEKTEYİZ

Cumhurbaşkanı kararındaki temel amacın tarımsal üretimin arttırılması olduğunu vurgulayan Halil Etyemez, tarımın sektörünün bugünün ve geleceğin sektörü olduğunun altını çizdi. Tarım ve gıdanın Türkiye ekonomisi ve sosyal yapısında en önemli sektörlerin başında geldiğine dikkat çeken Etyemez, “Biz Tarımı milli bağımsızlığımızın anahtarı olarak görmekteyiz.  Tarım, en az savunma sanayi kadar önemli bir sektördür. Hamdolsun ülkemiz Tarım sektöründe küresel aktörlerden biridir. Tarım sektörünün önemi, koronavirüs salgını ve Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşla birlikte bir kez daha anlaşıldı. Bilindiği gibi çoğu ülkede gıda sıkıntısı yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Bu süreçte yaşanan onca zorluğa rağmen ülkemizin gıda güvencesini sağlayan çiftçilerimiz, büyük fedakarlık göstererek tarlasında kalmaya, üretimi sürdürmeye devam etti. Tüm çiftçilerimize teşekkür ediyoruz. Tarımsal üretim olmadan yaşam olmaz, gelecek olmaz. Bunun için her zaman üretim, üretim, üretim diyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada üretimi, üreticimizi desteklemeyi sürdüreceğiz. Güçlü bir tarım sektörü ve daha güçlü bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

2-20220309181517.jpg

KARARA İLK DESTEK KONYA’DAN GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren; boş bırakılan, atıl durumda olan veya nadasa bırakılan arazilerde hububat, baklagil ve ayçiçeği, kanola, soya, aspir gibi yağlı tohumlu bitki üretimine hibe desteği verilmesiyle ilgili karar sonrası ilk destek programı Konya’da gerçekleşti. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Konya Valiliği koordinasyonunda Konya’da atıl durumda bulunan tarım arazilerini ekonomiye kazandırmak amacıyla Konyalı çiftçiye yüzde 75 hibe destekli sertifikalı arpa, nohut ve mercimek tohumu desteğinde bulunuldu.

4-893.jpg

‘BİN 100 ADET ÇİFTÇİMİZE TOHUM DAĞITIMI YAPACAĞIZ’

“Konya İli Hububat ve Baklagil Alanlarının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi bahçesinde düzenlenen tohum dağıtım programında konuşan Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, “Toplamda bin 100 adet çiftçimize tohum dağıtımı yapacağız. Böylece 39 bin dekar alanda ekim yaptırmış olacağız. Katkılarından dolayı Sayın Valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

5-506.jpg

‘TOHUMLARIN BEREKETE DÖNÜŞMESİNİ DİLİYORUM’

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, “Tarımın ve gıdanın dünyada öne çıktığı bir dönemde bu emeği gösteren tüm kurumlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizin hem kendine yeten hem de fazlalıklarıyla ticaretini yaptığı bu ürünlerin daha fazla ekilebilmesi adına bakanlığımızın desteğiyle başlattığı projeye Sayın Valimizin koordinasyonunda Büyükşehir Belediyemiz katkı sağlıyor. Bu tohumların berekete dönüşmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

6-342.jpg

‘KONYA TARIMI İÇİN 3 YILDA 120 MİLYON LİRA KAYNAK AKTARDIK’

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hep birlikte ülkenin yarınlarını çok daha güzel yapmak için gayret ettiklerini ifade etti. “Konya Modeli Belediyecilik” diye ifade ettikleri tabirin kuru bir slogan olmadığını dile getiren Başkan Altay, “Burada Valiliğimiz, Büyükşehirimiz ve sizlerle el ele verdik ve bu tohumlar inşallah toprakla buluşacak, bereket olacak. Özellikle Yeni Büyükşehir Yasası’ndan sonra Konya Büyükşehir Belediyesi olarak ilçelerimizde kalkınmanın anahtarı olarak gördüğümüz tarım konusunda çok ciddi desteklerde bulunuyoruz. Bugüne kadar son 3 yılda yaklaşık 55 milyon liralık fide, fidan ve tohum makinesi desteğinde bulunduk. Ayrıca KOP İdaresi desteğiyle küçük ölçekli sulama projelerine de 65 milyon olmak üzere toplamda 120 milyon liralık bir kaynak aktardık.” dedi.

7-284.jpg

‘PANDEMİDE ÇİFTÇİLERİMİZ DURMADAN ÜRETMEYE DEVAM ETTİ’

Tarımsal üretimin sürekliliği, tarımsal üretim arzının garanti edilmesi noktasında Konya’ya çok önemli bir yükümlülük düştüğüne dikkat çeken Başkan Altay, “Özellikle pandemi döneminde çiftçilerimiz hiç durmadan üretmeye devam etti. Ülkemizde herhangi bir sorun yaşanmadı. Bu yıl elhamdülillah bereketli bir yıl geçiyor, yağışlar çok güzel. İnşallah bu tohumlar da nadasa bırakılan arazilerde baharda fidan olarak sofralarımızda buluşacak. Özellikle Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Her konuda olduğu gibi burada da büyük bir koordinasyonla bu süreci tamamladık. Tarım Bakanımızın şahsında bugün burada olan İl Müdürümüze emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. En büyük teşekkür de çiftçilerimize. Allah sizlerden razı olsun. Sizler ürettiğiniz sürece biz destek olmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

‘ÇİFTÇİLERİMİZ ŞEHRİMİZ VE MEMLEKETİMİZ İÇİN BÜYÜK BİRER GÜVENCE’

Konya Valisi Vahdettin Özkan da, “Konya denince hem medeniyet açısından hem kültür açısından hem de son zamanlardaki sanayi ile beraber en önemli özelliğinin hububat ambarı olarak ifade edilen gıda arzının teminatı, gıda güvencesi olarak siz çiftçilerimiz şehrimiz ve memleketimiz açısından büyük birer güvencesiniz. Konya’nın zaten önceden beri bitkisel üretimle ilgili, hububatla ilgili çok güzel bir çalışması ve nitelikli bir faaliyeti var. Geçen seneki kuraklığa ve pandemiye rağmen bitkisel üretimde ilk sırada. Sizleri tebrik ediyorum.” diye konuştu.

ÇİFTÇİLERE SERTİFİKALI TOHUMLAR TESLİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından programa katılan çiftçilere sertifikalı tohumlar teslim edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Konya Valiliği koordinasyonunda toplam 736 bin 500 kilo sertifikalı arpa, nohut ve mercimek 27 ilçede 38 bin 900 dekar alandaki atıl halde bulunan ve nadasa bırakılan arazilere ekilecek. Yaklaşık 10 milyon lira bütçeye sahip olan proje doğrultusunda 255’i kadın olmak üzere toplam bin 100 çiftçiye tohum desteği sağlanarak hem üreticilere hem de ülke ekonomisine önemli katkı sunuldu.

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.