1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Elektrik faturasında kota gözden geçirilsin
Elektrik faturasında kota gözden geçirilsin

Elektrik faturasında kota gözden geçirilsin

Son yapılan düzenlemeyle birlikte 150 kilovatsaat altı elektrik tüketen hanelere yüzde 50’nin üzerinde, 150 kilovatsaat üstü elektrik tüketen hanelere de yüzde 125 oranında fiyat güncellemesi yapıldı.

A+A-

Elektriğe gelen kota uygulaması vatandaşların tasarruf yapmalarını zorunlu hale getirdi. Peki, 4 kişilik bir ailenin 150 kilovatsaat altı elektrik tüketimi kotasına uyması mümkün müdür? Makine Mühendisleri Odası Başkanı Aziz Hakan Altun, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

elektrik-tasarrufu-nedir.jpg

‘TASARRUFLA SINIRIN ALTINA DÜŞEBİLİRSİNİZ AMA…’

Elektrik tüketiminde 150 kilovatsaatlik sınırın altına ancak katı bir tasarruf sağlayarak düşülebileceğini belirten Başkan Aziz Hakan Altun, “4 kişilik bir ailenin yaşam standardına baktığımızda evlerinde elektronik eşya fazlaysa elektrik tüketiminde 150 kilovatsaatin altına düşmesi mümkün değildir. Buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve fırının günlük çalışma aktivitelerine baktığımız zaman elektrik tüketiminin 150 kilovatsaatin altına düşmesi biraz zor görünüyor. Bu konuda keskin bir tasarruf gerekli. Örneğin çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi elektronik eşyaları gece 11’den sonra ve tam kapasiteli bir şekilde çalıştırmak bunun ilk adımı olabilir. Artık gerek bilgisayar kullanımı gerekse diğer elektrik, elektronik aletlerin kullanımı zorunlu hale geldiği için ve evlerde de çalışması gerekli olduğu için 4 kişilik bir aile için 150 kilovatsaatin altına düşmesi yine de şu dönemde biraz zor görünüyor. Ancak tasarruf yapıldığı takdirde 150 kilovatsaatin altında kullanım da imkansız değildir” şeklinde konuştu.

65303.jpg

‘150 KİLOVATSAAT SINIR BAROMETRESİDİR’

Tasarrufun önemine dikkat çeken Aziz Hakan Altun, “Örneğin tam ısınmayı sağlayamadınız ve elektrikli ısıtıcınız var. Elektrikli ısıtıcıyı çalıştırdığınız an 150 kilovatsaati geçersiniz. 150 kilovatsaat tam sınır barometresidir. Her elektronik eşyanın kendine has çalışma kilovatsaatleri vardır. Örneğin 15 kilovatsaatlik televizyon da var 150 kilovatsaatlik televizyon da var. Burada önem verdiğimiz konulardan bir tanesi de A Plus ürünlerdir. Enerji verimliliği yüksek ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Bunların da faturalara yansıması çok fark eder. Özellikle buzdolabı gibi ürünlerde A sınıfıyla B sınıfı arasında çok fark vardır” ifadelerine yer verdi.

kimler-daha-az-elektrik-faturasi-odeyecek-elektrikte-kademeli-fatura-donemi-ne-z-1637224007.jpg

‘ELEKTRİK KOTASI 200 KİLOVATSAAT OLMALI’

Elektrikte 150 kilovatsaat alt sınırının 200 kilovatsaat olması gerektiğini savunan Altun, “Devletimiz 150 kilovatsaat sınırını 200 kilovatsaat olarak belirlerse vatandaşlar açısından çok iyi olur. 150 kilovatsaat sınırına uyum sağlayabilecek kesim genellikle evinde soba olan kırsal kısımda yer alan kişilerdir. Emekli olan veya asgari ücretle çalışan kişiler 150 kilovatsaatin altına düşebilmek için çok çaba sarf etmek zorundalar. En büyük cari açıklarımızdan birisi enerjidir. Enerjide dışa bağımlılığımızdan dolayı fazla açık vermekteyiz. Devletimiz de bunun önüne geçmek için elektrik ve doğal gaz gibi ürünlere zam yaptı. Bu ürünlere sadece ülkemizde değil tüm dünyada zam geldi. Devletimiz kota uygulamasında tasarrufu artırıp enerji bağımlılığını azaltma yoluna gitmek istedi. Ama bu kotayı sanayi sektöründe uygulamak biraz zordur. Şehir hayatında günlük kullanımda uygulamak da zordur” diye konuştu.

‘DEVİR TASARRUF DEVRİ’

Vatandaşların elektrik tasarrufunda ‘lüzumsa kapatın’ anlayışıyla hareket etmesi gerektiğine vurgu yapan Altun, “Evde hiç kullanmadığımız bir elektronik eşyanın prize takılı olmaması gerekiyor. Özellikle bu dönemde tasarruf tipi ampuller kullanılabilir, ihtiyaç olmayan aletlerin kullanılmaması gerekir. Örneğin televizyon uzaktan kumandayla kapatılıyor ancak fişten çekilmediği takdirde yüzde 15 oranında elektrik tüketimine devam eder. Isıtma soğutma sistemlerinde elektrikle ısıtma ve soğutmayı sağlayan konutlarda tasarruflara gidilmesi gerekir. Yalıtım gibi özelliklerin sağlanması gerekiyor. Sonuç olarak elektriğin daha verimli kullanılması için de gerektiği yerde ve gerektiği zaman kullanım sağlanmalı” cümlelerini kullandı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT