1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Eller Bir Derneği ihtiyaç sahiplerine umut ışığı oluyor
Eller Bir Derneği ihtiyaç sahiplerine umut ışığı oluyor

Eller Bir Derneği ihtiyaç sahiplerine umut ışığı oluyor

Eller Bir Derneği, kısa zamanda yaptığı önemli çalışmalarla yardımda öncü oldu. İhtiyaç sahiplerine destek olduklarını söyleyen Dernek Başkanı Harun Celepci, "Hem yardıma muhtaç ailelere gıda ve eşya desteğinde bulunuyor hem de durumu olmayan kardeşlerimiz evlendiğinde tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Derneğimizin yardımları sadece Türkiye ile sınırlı kalmıyor, hayırseverlerimizin desteklerini mazlum coğrafyalara da ulaştırıyoruz" şeklinde konuştu.

A+A-

Konya'da kurulan ve hem Türkiye'nin hem de dünyanın dört bir yanında mazlumların yanında yer alan Eller Bir Derneği, yaklaşık 3 yıldır faaliyetlerine ara vermeden devam ediyor. Hayırseverlerle yardıma muhtaç kişiler arasında köprü kurduklarını dile getiren Dernek Başkanı Harun Celepci, "18 Mart 2019 tarihinde Ellerbir Derneği adı altında, gönüllü kardeşlerimizle beraber bu derneği kurduk. O günden bu yana birçok hizmetimiz oldu. Şu anda 3 tane depomuz var. Öncelikle ihtiyaç sahibi ailelerin tespitini yapıyoruz.İhtiyaçları gıda, eşya, beyaz eşya ya da giysi ne ise bunları temin ediyoruz. Yeni evlenecek ihtiyaç sahibi kardeşlerimize de destek oluyoruz. Bizlere müracaat ettikleri an onlara sıfır olmak kaydıyla bütün eşyalarını temin edip evlerini yerleştiriyoruz. Bunun içinde beyaz eşyasından, yatak odasına, koltuk takımına kadar hepsi bulunmaktadır. Gerçek manada ihtiyaçlıysa tüm eksiklerini karşılıyoruz. Hatta daha da zor durumdalar ise bunlarla birlikte 1-2 aylık ev kiralarını dahi karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

1-harun-celepci.jpg

SICAK YEMEK İMKANI

Eller Bir  Derneği olarak ihtiyaç sahiplerine her gün sıcak yemek ulaştırdıklarını kaydeden Başkan Harun Celepci, "Dernek işine başladığımız andan itibaren ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek vermek içimizde ukdeydi. Geçen yıl ramazan ayı itibariyle başladık. Bunları yatalak hasta veya evinde aş pişiremeyen kardeşlerimize götürüyoruz. Birebir kendileriyle görüşüyor, kapılarına kadar yemeklerini teslim ediyoruz. Onlarla hasbıhal etmek bizlere ayrıca mutluluk veriyor. İnsan çok dardadır ama her şey maddiyat değildir. İnsanlarla sohbet etmek, onların gönlünü almak ayrı bir duygudur. Hatta diyoruz ki; derneğimize yardımda bulunan kardeşlerimiz de gelsinler, yardım ettikleri kişilerle sohbet etsinler ve o mutluluk hazzını yaşasınlar istiyoruz. O kadar güzel dualar alıyoruz. Öncelikle yardım eden kişiler o dualardan nasiplensin istiyoruz. Bizler köprü vazifesi görerek o yardımları yerlerine ulaştırıyoruz. Geçen yıl ramazan ayında başlattığımız yemek faaliyetimiz şu anda da kesintisiz olarak devam ediyor" diye konuştu.

12-079.jpg

GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİ TESPİT EDİLİYOR

Hayırseverlerin yardımlarını gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için detaylı araştırmalarda bulunduklarını belirten Harun Celepci, "İhtiyaç sahibi aileler, www.ellerbirdernegi.com internet sitemizden müracaat ettiklerinde başvuruları sistemimize düşüyor. Bazı derneklerle ortak veri tabanı kurduk. Bizim destek sağladığımız kişileri onlar görüyor, onlarınkini de bizler görüyoruz. Bu doğrultuda da yardım talebinde bulunan art niyetli kişilerin önüne geçmiş oluyoruz. Bizlere müracaat eden kardeşlerimizi birebir ziyaret ediyoruz. Gelir düzeylerine bakıyoruz. Ona göre yardım faaliyetlerinde bulunuyoruz. Kendi vasıtalarımızla hem yemeklerimizi hem de eşya yardımlarımızı ihtiyaç sahibi ailelerin kapılarına teslim ediyoruz" dedi.

17-013.jpg

MAZLUM COĞRAFYALARI DA UNUTMADILAR

Sadece Türkiye'de değil, mazlum coğrafyalarda da yardım faaliyetlerini sürdürdüklerini söyleyen Harun Celepci, "Geçen yıl Ramazan ayında yurtdışındaki yetimhanelerde de yemek ikramında bulunduk. Her gün sıcak yemek çıkardık. Nijerya'da ve Uganda'da mazlumların yanında olduk. O bölgelerde aşevi faaliyetlerimiz kesintisiz devam ediyor. Derneğimizi kurduğumuz günden bu yana yurtdışında su kuyusu çalışmalarımız bulunuyor. Şu anda da hali hazırda yapımı devam eden ve kazılacak kuyularımız devam ediyor. Bunların yanında yapımını tamamlayıp açılışını yaptıklarımız da yer alıyor. Yine sünnet programları yapıyoruz. Yurtdışında ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarını tespit ederek sağlıkçılarımız önderliğinde sünnetlerini gerçekleştiriyoruz. Kirvem olur musun? sloganıyla sünnetini gerçekleştirdiğimiz yavrularımızın görüntülerini, maddi destekte bulunan kardeşlerimizle paylaşıyoruz. Amacımız reklam değil ama yardımda bulunan kardeşlerimizin, onu birebir görmelerini istiyoruz. Nijerya'da yarım kalan bir cami vardı. Onu da hayırseverlerimizin destekleriyle şükürler olsun tamamlayıp ibadete açtık" şeklinde konuştu.

4-835.jpg

AFET BÖLGELERİNE YARDIM

Yangın ve selden etkilenen afet bölgelerine de destek olduklarını kaydeden Harun Celepci, "Türkiye 2021 yılında çeşitli afetler yaşadı. Manavgat'ta yangın, Kastamonu'da sel felaketi oldu. Bizler de bu bölgelere yardım tırları yolladık. Yangın ve sel bölgelerinde eşyaları birebir kendimiz dağıttık. Devletimizin her imkanıyla orada olduğunu gözlemledik. Bizler de Konya'daki hayırseverlerimizin yardımlarını o bölgelere ulaştırarak elimizden gelen desteği sağlamaya çalıştık. Ayrıca okulların kapanmasıyla birçok çocuğumuz yazın camilerde ve Kur'an Kursları'nda eğitim yaptı. Bizler de onları teşvik etmek amacıyla kampanya başlattık. Günlük her camiye, Kur'an Kursu'na, aşevimizden poğaça, ekmek arası döner yaptırıp meyve suyu, ayran gibi içeceklerle destek olduk. Her gün farklı bir cami ya da Kur'an Kursu'nu ziyaret ederek öğrencilerimizin yanında olduk. Hocalarla irtibat kurarak öğrenci sayısınca ikram yaptık. Ayrıca yine oralarda eğitim gören tüm öğrencilerimize, zengin fakir ayrımı yapmaksızın ayakkabı yardımında bulunduk" ifadelerini kullandı.

20-008.jpg

'HAYIRSEVERLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ'

Derneklerine destek olan hayırseverlere teşekkür eden ve ihtiyaç sahibi daha çok kişiye ulaşabilmek adına destek talebinde bulunduklarını söyleyen Harun Celepci, "Derneğimize yardımda bulunmak isteyen hayırseverlerimiz bizlere; "Ziraat Bankası Binkonutlar Şubesi Hesap Numarası: 90232546/5001, İBAN NO: TR47 0001 0019 1690 2325 4650 01" bu hesap ve İban numaramızdan destek olabilirler. Yine eş, dost, akraba fark etmeksizin, yardıma muhtaç tanıdığı olanlar veya bizzat kendisi yardıma muhtaç olanlar da yine internet sitemizden ya da sosyal medya hesaplarımızdan bizlere ulaşıp yardım talebinde bulunabilirler. Eller Bir Derneği olarak kurulduğumuz günden bu yana bizlere destek olan ve her zaman yanımızda yer alan başta Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca'ya ve Meram Belediye Başkanımız Mustafa Kavuş ile Selçuklu Belediye Başkanımız  Ahmet Pekyatırmacı'ya teşekkür ediyoruz. Onların destekleriyle faaliyetlerimizi daha da genişletiyor, daha fazla yardım için aracılık edebiliyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

19y.jpg

1-20211025170338.jpg

2-20211025170338.jpg

3-20211025170338.jpg

5-466.jpg

6-307.jpg

7-257.jpg

8-207.jpg

9-357.jpg

10-085.jpg

11y.jpg

13y.jpg

14-040.jpg

15-035.jpg

16-020.jpg

18-014.jpg

20-009.jpg

21-007.jpg

22-019.jpg

23-008.jpg

24-003.jpg

25-002.jpg

HABERE YORUM KAT