Enderun Eğitim Vakfı’dan Konya’ya önemli yatırım

Enderun Eğitim Vakfı’dan Konya’ya önemli yatırım

Enderûn Eğitim Vakfı Konya Şubesi'nce kente kazandırılacak Eğitim ve Gençlik Tesisleri’nin temeli dualarla atıldı. Gençlik Merkezi, kreş, anaokulu, öğrenci yurdu gibi birçok alanda bir arada hizmet vermeyi hedefliyor

Konya'da eğitim ve gençlik alanında önemli çalışmalar yapan Enderun Eğitim Vakfı’nın kente kazandıracağı Eğitim ve Gençlik Tesisleri’nin temel atma töreni dualarla gerçekleştirildi. Enderûn Eğitim Vakfı Konya Şubesi, Konya’da Gençlik Merkezi, Kreş, Anaokulu, Öğrenci Yurdu olarak birçok alanda bir arada hizmet verecek bir vakıf binasının temellerini daha attı. Enderun Eğitim Vakfı Eğitim ve Gençlik Tesisleri’nin temel atma töreni, AK Parti Konya Milletvekili, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Ak Parti Selçuklu İlçe Başkanı Hakan Özer, Enderûn Eğitim Vakfı Genel Başkan Mustafa Aydoğdu, Enderun Vakfı yöneticileri ve gönüllüleri ile çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleştirildi.

enderun-egitim-vakfidan-5.jpg

"NESLİN YETİŞMESİNE KİM ÇALIŞMA YÜRÜTÜRSE BİZ DE DESTEKÇİSİYİZ"

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, törende yaptığı konuşmada, "Bizler belediyeler olarak sivil toplum kuruluşlarımızla, vakıflar ve derneklerimizle ortak hizmet protokolleri yaparak onların bu çalışmalarında onlara destek olmaya onların yanında olmaya gayret ediyoruz. Bundan sonra da her zaman gayret edeceğiz. Neslin yetişmesine gençlerin yetişmesine kim çalışma yürütürse gayret ederse bizde destekçisiyiz. Destek olmaya da devam edeceğiz. Bu güzide eserin hayırlısıyla tamamlanmasını Rabbimden niyaz ederek hepinize saygılar sunuyorum" dedi.

enderun-egitim-vakfidan-4.jpg

"BÖLGEMİZ ADINA SON DERECE ÖNEMLİ BİR TESİS"

AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek ise, "Bölgemiz adına son derece önemli bir tesis bölgedeki büyük bir boşluğu dolduruyor. Konyamızın yeni gelişen bölgelerinden birinde böyle bir tesisin hayata geçiyor olması hakikaten şehrimiz adına da gençlerimiz adına da büyük bir kazanım. Değerli hocalarımızın ifade buyurdukları gibi belediye başkanımızın işaret ettiği gibi bizim medeniyetimiz bir vakıf medeniyetidir. Vakıflar üzerinde bina edilmiştir. Toplumsal hizmetlerin, topluma yönelik hizmetlerin, önemli bir bölümü sivil toplum kuruluşlarımız eli ile ve vakıflarımız eli ile yürütülmüştür. Vakıf medeniyetini model alan Batı ülkelerinde bugün de Osmanlı medeniyetinin örneklerini kendi ülkelerinde yaşattıklarını görüyoruz" diye konuştu.

enderun-egitim-vakfidan-2.jpg

"KONYA SİVİL TOPLUM KURULUŞU VE VAKIF SAYISINDA EN ÖNDE"

Akyürek, "Türkiye'de 1000 kişiye oranla bakıldığında en çok sivil toplum kuruluşu ve vakıf olarak kurum sahibi olan illerin başında Konyamız gelmekte. Sivil toplum kuruluşu ve vakıf sayısında en önde Konya yer alıyor. Fakat Konyamızın bir başka hususu şudur. Ayrıca resmi teşekkür mahiyetinde olmasa bile vakıf insanlarımızın da çok sayıda bulunduğu bir şehir" ifadelerini kullandı.

enderun-egitim-vakfidan-1.jpg

ENDERUN'DAN GENÇLİK MERKEZİ, ÖĞRENCİ YURDU, KREŞ VE ANAOKULU

Kreş ve anaokulu ile milli ve manevi değerlerine bağlı gençlerin temellerini daha çocuk yaşta atmayı hedefleyen Vakıf, 131 kişi kapasiteli öğrenci yurdunda da aynı amaçla faaliyet gösterecek. Kafeterya, Etüt odaları, İdari Ofisler, Kitap Kafe, Çok Amaçlı Salonlar, Mutfak, Yemekhane ve Mescit bölümlerinden oluşuyor. Başak-Elmas Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (BEMDER) de Gençlik Merkezi içerisinde yerini alacak. Kreş ve Anaokulunda 18 adet derslik, öğretmen odaları, toplantı salonu, idari ofisler, mutfak, yemekhane, valiz odaları gibi bölümler yer alıyor. Öğrenci Yurdunda 4’er kişilik odalar, etüt salonu, konferans salonu, çamaşır odaları, valiz odaları, mutfak, yemekhane, idari ofisler, teras ve mescit gibi alanlar yer alacak. Enderun Eğitim Vakfı Konya Şubesi, besmele ile attığı inşaatın temelini “Gençliğin Yarınlarını Burada İnşaa Ediyoruz” sloganıyla nihayete erdirmeyi planlıyor.

BÜŞRA ERKUŞ / YENİ HABER GAZETESİ

Muhabir