1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan'dan S-400 açıklaması: Temmuz'da gelecekti ama...
Erdoğan'dan S-400 açıklaması: Temmuz'da gelecekti ama...

Erdoğan'dan S-400 açıklaması: Temmuz'da gelecekti ama...

S-400 tartışmalarına son noktayı koyan Erdoğan, 'o iş bitti, bize Temmuz'da teslim edeceklerdi ama tarih öne çekilecek, daha erken teslim alabiliriz' dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda gençlerle buluştu. Gençlerin sorusu üzerine S-400 tartışmalarına son noktayı koyan Erdoğan, 'o iş bitti, bize Temmuz'da teslim edeceklerdi ama tarih öne çekilecek, daha erken teslim alabiliriz' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 tartışmalarıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Biz S-400'le ilgili konuyu bitirdik. Yani bu konuda geri adım atmak gibi bir şeyimiz kesinlikle söz konusu değil. O iş bitti.

"TEMMUZ'DA TESLİM ALACAKTIK AMA ERKENE ÇEKECEĞİZ"

Anlaşmamız, Temmuz itibariyle S-400'lerin bize teslimiydi. Bunu belki de öne çekecekler, daha erkene alacağız.

S-400 bir savunma sistemidir. Bir taarruz sistemi değildir. Size herhangi bir taarruz varsa, bu taarruzlar karşısında S-400 hemen devreye girer ve sizi savunur. Ve güçlü bir menzili vardır.

"RUSYA S-400'LERİ BİZE ÇOK UYGUN ŞARTLARDA VERDİ"

Bu noktada, ödeme planları itibariyle, Rusya Federasyonu bize bunu gerçekten çok uygun şartlarda vermiştir.

"S-500'LERDE DE ORTAK ÜRETİM SÖZ KONUSU"

Ve S-400'den sonra bir de S-500 söz konusu. S-500'de de bir ortak üretim söz konusu olacak. S-400'de de ortak üretim söz konusu olacak.

"F-35'LERE UYUMLU OLMADIĞINI SÖYLÜYORLAR, BÖYLE BİR ŞEY YOK"

Biz bunu yaparken Amerika diyor ki, "bu, sizin bizden alacağınız F-35 uçaklarına uyumlu değil". Böyle bir şey teknik olarak da zaten söz konusu değil. Biz bunun teknik çalışmalarını yaptık. Böyle bir şey yok.

Zaten NATO Genel Sekreteri Sayın Stoltenberg açıklama yaptı. Dedi ki "biz ortaklarımızın herhangi bir silahı alırken, hangisini alsın, hangisini almasın konusunda bir telkinde bulunmayız" dedi.

Biz zaten üye ülke olarak neyi alırsak isabetli olur, neyi alırsak isabetli olmaz, bunu bilecek kadar da bizim bir teknik tecrübemiz var. Generalse, bizde de general var. Bizim generallerimiz onların generallerinden geri değil.

"HEM S-400'LERİ ALALIM, HEM DE PATRIOTLARI ALALIM DEDİK"

Ben de ikinci bir alternatif daha getirdim. Dedim ki, 'tamam biz sizden Patriotları istedik, ne zaman istedik? Obama döneminde istedik. Obama bize 'kongre müsaade etmiyor' dedi. Trump'a dedik ki, sen kongreden çıkartabiliyorsan çıkart ve biz Patriot da alalım. Hem S-400'ümüz olsun, hem Patriot'umuz olsun.' Aynı şartlarda bunlar da bize hala Patriot veremediler.

"F-35'LERİ ER VEYA GEÇ TESLİM ALACAĞIZ"

F-35'te ise, 5 tane F-35'i bizim generalimize ve pilotlarımıza teslim ettiler. Amerika'da şu anda uçaklarımız. Fakat orada da, simulatörlerimiz falan var, bu simulatörleri henüz teslim etmediler. Tabi, aparatlar buraya gelmedikten sonra bizim burada 7 milyar dolarlık parça üretimimiz var. Biz bir taraftan hazırlıyoruz. Yani, bize biraz naz yapıyorlar şu anda. Orta sahada top çeviriyorlar ama bu işin olmayacağı noktasında değilim. Er veya geç F-35'leri teslim alacağız. Aparatlarını da teslim alacağız".

HABERE YORUM KAT