Eski Türk filmlerinde rol alan Konyalı oyuncunun hikayesi…Oyunculuğu bıraktı çiftçilik yapıyor

Eski Türk filmlerinde rol alan Konyalı oyuncunun hikayesi…Oyunculuğu bıraktı çiftçilik yapıyor

Başrolünde Cüneyt Arkın’ın oynadığı ‘Ala Geyik’ ve başrolünde Belgin Doruk, Zeynep Değirmencioğlu ve Salih Güney gibi isimlerin oynadığı ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’ adlı Türk filmlerinde rol alan Konyalı Oyuncu Sefer Fener (59) şimdilerde yaşamını çiftçilik yaparak sürdürüyor.

Boyunun kısa olması nedeniyle 10 yaşında kendisine gelen teklif üzerine Cüneyt Arkın’ın baş rol oynadığı ‘Ala Geyik’ adlı Türk filminde rol alan Konyalı Oyuncu Sefer Fener, ailesinin baskısı üzerine çok istemesine rağmen oyunculuğa devam edemeyerek çiftçiliğe yöneldi. O dönemlerin hayatının en güzel günleri olduğundan bahseden Sefer Fener, Cüneyt Arkın’la birçok anılarının olduğunu, vefat ettiğini duyduğunda çok üzüldüğünü, kendisinin de cenazeye gitmek istediğini ancak gidemediğini söyledi.

sefer-fener-1.jpg

‘GELİN ALMA SAHNESİNDE OYNAYAN CÜCE ROLÜNÜ CANLANDIRDIM’

Oyuncuk teklifinin ilk olarak nasıl geldiğini anlatan Sefer Fener, “Akşehir’in Karahüyük Köyü’nde dünyaya geldim. Çiftçilikle uğraşıyorum. Annem hayatta ancak babam vefat etti. Ben 10 yaşında Ala Geyik filmiyle oyunculuğa başladım. O dönemde okula giderken boyumun çok kısa olması nedeniyle bana ulaştılar ve filmde cüce karakterini canlandırmamı istediler. İlk başta rahmetlik dedem bu konuda çok tereddüt etse de, istemese de yine de bir şekilde ikna oldu ve ben de Ala Geyik’in gelin alma sahnesinde oynayan cüce rolünü canlandırdım. Film çekimi iki ay sürdü. Yaşımın küçük olması nedeniyle o günleri çok hayal meyal hatırlıyorum ama hayatımın en güzel günleri olduğunu söyleyebilirim. O dönemden bana sonsuz bir anı kalması ve her izlediğimde tekrar tekrar o günleri yaşamam bana çok iyi geliyor” diye konuştu.

sefer-fener-2.jpg

‘CÜNEYT ARKIN ÇOK İYİ BİR İNSANDI’

Küçük yaşta olmasına rağmen Cüneyt Arkınla ilgili çok iyi şeyler hatırladığını belirten Fener, “Cüneyt Arkın çok iyi bir insandı. Hem çok iyi bir oyuncuydu hem de çok iyi bir abiydi çok iyi bir arkadaş ve çok iyi bir dosttu. Bazen oturur muhabbet ederdik. Çok mütevazi bir insandı. Allah rahmet eylesin. Vefat ettiğini duyduğumda gerçekten çok üzüldüm ve keşke ben de cenazesine katılabilseydim dedim. Onun için her zaman dua edeceğim. Türk halkı çok büyük bir değeri kaybetti. Ama o herkesin aklında ve kalbinde iyi bir insan olarak kalacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.

sefer-fener-5.jpg

‘HER ZAMAN ONUN YANINDAYIZ’

Sefer Fener’in bir yakını olan İş insanı Ayvaz Karadurak ise Sefer Fener ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi: “ Sefer Ağabeyimizle bir tanıdığım vesilesiyle tanıştım. Bir araya geldiğimiz zaman bazen oyunculuk anılarından bizlere bahseder. O dönemde rahmetlik dedesi kırsal kesimde oldukları için laf söz olur diye oyuncu olmasına karşı çıkmış. Sefer ağabeyimiz de bu konuda çok istekli olmasına rağmen devam edememiş. O dönemde oyunculuğa ön yargılı yaklaşıyorlarmış. O nedenle teklif gelmesine rağmen bir daha da oyunculuğa devam edememiş. Bastırılmış duygular onu çok mutsuz etmiş. Bizim çok sevdiğimiz bir ağabeyimizdir onun için elimizden geleni yapıyoruz. Her zaman ona manevi anlamda destek olmaya çalışıyoruz.”

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

sefer-fener-3.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.