1. HABERLER

  2. KONYA

  3. ‘Eskiye dönüş başladı’
‘Eskiye dönüş başladı’

‘Eskiye dönüş başladı’

Uluslararası Ahilik Fuarında Ahşap Ahi olarak yerini alan Konya Mobilyacılar Odası Genel Sekreteri Fatih Esen, eski tarz ahşap ürünlerine insanlar tarafından yoğun bir ilgi olduğunu söyledi.

A+A-

Uluslararası Ahilik Fuarında Ahşap Ahi olarak yerini alan Konya Mobilyacılar Odası Genel Sekreteri Fatih Esen, eski tarz ahşap ürünlerine insanlar tarafından yoğun bir ilgi olduğunu söyledi. Yaklaşık 12 yıldır Mobilyacılar Odasında görev yaptığını dile getiren Fatih Esen, “Biz farkındalık yaratmak için özellikle ahşap sanatına önem verdik. Fuarımızda 80 ile 130 yıl arası değişen ürünleri sergiledik. Artı mobilya ve marangoz sektörünün ilk kullandığı ekipmanlar var. Onların sergisini yaptık. Yenilikten ziyade ahilik kültürünü canlandırmak istedik. Konya Mobilyacılar Odamızın faaliyetleri devam ediyor. Bizim odamıza bağlı 450 tane kayıtlı üyemiz var. Üyelerimiz genellikle sipariş üzerine çalışırlar. Mutfak dolabı, vestiyer, genç odası, koltuk takımı yemek odası ve mobilya dekorasyon ürünleri yaparlar” dedi.

eskiye-donus-basladi-2.png

‘GÜNÜMÜZDE MAKİNELEŞME OLDU’

Günümüzde mobilya ve ahşap sektörünün makineleşmeye doğru gittiğini ifade eden Esen, “Artık el emeği, işçilik kalmadı. Öyle olduğu için bir ürünün siparişini verdiğiniz anda kısa bir sürede teslim alabiliyorsunuz. Fakat eski ahilerimiz bir sipariş aldıklarında yaklaşık 1 ay gibi bir zamanda teslim ediyorlardı. Günümüzde son zamanlarda ahşaba dönüş başladı. Hem sağlık açısından hem görsellik açısından Pimapen’in, plastiğin, alüminyumun yerini artık ahşaplar almaya başladı. İnsanlar tarafından eski tarz ahşap ürünlerine talep çok fazla olmakta. Eski, moda oldu diyebiliriz. Sadece ahşap sektöründe değil diğer sektörlerde de insanlar eskiye dönmeye başladı” diyerek sözlerini tamamladı.

eskiye-donus-basladi-4.png

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT