1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Esnafa müjde! 835 bin esnaftan vergi alınmayacak
Esnafa müjde! 835 bin esnaftan vergi alınmayacak

Esnafa müjde! 835 bin esnaftan vergi alınmayacak

TBMM Genel Kurulunda, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin geneli üzerindeki görüşmeler tamamlandı. MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, düzenlemeyle, basit usulde vergilendirilen 835 bin 488 mükellefin kazançlarının, gelir vergisinden istisna tutulacağını ve yıllık gelir vergisi beyanname verme yükümlülüklerinin kaldırılacağını bildirdi.

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM Genel Kurulunda 280 sıra sayılı Kanun teklifinin görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada; vergi sistemi, yerel basın, esnaf ve çiftçileri gündeme getirdi.

YEREL BASINDA İLAN YOLUYLA TEBLİĞAT HÜKMÜ KORUNMALI, HATTA İLAN LİMİTİ YÜKSELTİLMELİ

Yerel basının sorunlarına dikkat çeken Kalaycı, “Teklifin 15. Maddesiyle, ilan yoluyla tebliğat konusunda Vergi Usul Kanununun 104. Maddesinde yapılan değişiklik, zaten sıkıntılı günler geçiren yerel basının önemli bir gelir kaynağını sona erdirecektir. Yerel basının vazgeçilmez bir kamu görevi icra ettiği dikkate alınarak, bu değişiklikten vazgeçilerek yerel basında ilan hükmünün korunması, hatta ilan limitinin 5 bin – 500 bin liraya yükseltilmesi uygun olacaktır” dedi.

EKONOMİDE EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ TÜM DÜNYADA DA YAŞANAN ENFLASYONDUR

Bütün dünyanın salgın nedeniyle zorlu bir süreçten geçtiğini hatırlatan Kalaycı, “Türkiye, genel ekonomik toparlanma ve büyüme konusunda diğer ülkelerden pozitif olarak ayrışmıştır. Elbette, ekonomide sorunlarımız vardır. En önemli sorunumuz da enflasyon, hayat pahalılığıdır. Üst üste gelen zamlar nedeniyle özellikle dar ve sabit gelirli vatandaşlarımız sıkıntı çekmektedir. Tüm dünyada, enflasyon artmaktadır. Emtia fiyatları artan talep ve görece sınırlı kalan arz nedeniyle yüksek oranda artış göstermiştir. Lojistik pahalılaşmıştır. Petrol ve endüstriyel metal fiyatları güçlü talebin etkisiyle yüksek seyrini sürdürmektedir. Başta Avrupa’da olmak üzere enerji krizi derinleşmiştir. Enerji krizi enerji fiyatlarını çok yüksek seviyelere taşımıştır. Bir yılda ham petrol fiyatı yıllık yüzde 81,5, kömür fiyatı yıllık yüzde 240, doğal gaz fiyatı yıllık yüzde 478 artmıştır” dedi.

ÇİFTÇİMİZ DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ

Doğalgaz maliyetindeki yüksek artışın, gübre fiyatlarının da yükselmesine neden olduğunu ifade eden Kalaycı, “Dünyada geçen yıl mayıs ayında 263 dolar olan DAP gübresinin fiyatı bu yıl eylül ayı itibariyle 644 dolara yükselerek yüzde 144 oranında artmıştır. Aynı süreçte, 202 dolar olan üre gübresinin fiyatı da 419 dolara yükselerek yüzde 107 oranında artmıştır. Döviz kurunun da etkisiyle ülkemizdeki gübre fiyatları daha yüksek oranda artmıştır. Yüksek oranda artan girdi fiyatlarının yanısıra, bu yıl yaşanan kuraklık, su sorunu, ürünlerin pazarlanmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle çiftçimizin önemli sorunları bulunmaktadır.  Bu kanun teklifi ile çiftçilere yapılan destekleme ödemeleri gelir vergisinden istisna edilmektedir. Böylelikle çiftçimize 600 milyon liralık destek sağlanmaktadır. Daha fazla üretmeleri için çiftçimiz daha fazla desteklenmeli, mazot, gübre, ilaç, yem gibi girdilerini uygun fiyatlı alabilmeleri mutlaka sağlanmalıdır. Tarımda kullanılan elektrik için daha düşük tarife belirlenmeli ya da elektrik desteği verilmelidir. Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan tarımsal kredi borçları uygun şartlarda ve uzun vadeli yapılandırılmalıdır” şeklinde konuştu.

fotograf-1-783133.jpg

BASİT USULE TABİ 835 BİN 488 ESNAFIMIZ GELİR VERGİSİ ÖDEMEYECEK, BEYANNAME VERMEYECEK

Kalaycı, basit usulde vergilendirilen berber, kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, kaportacı lastikçi, tornacı, çay ocağı işleticisi, terzi, tamirci, taksici, dolmuşçu gibi halihazırda 835 bin 488 mükellefin kazançlarının gelir vergisinden müstesna tutulmakta olduğunu ve yıllık gelir vergisi beyanname verme yükümlülüklerinin kaldırıldığını belirtti.

BASİT USUL ŞARTLARINI TAŞIYAN ESNAF, BÜYÜKŞEHİRDE DE OLSA UYGULAMADAN YARARLANMALI

Basit usul şartlarını taşıdığı halde büyükşehirlerde faaliyet gösteren esnafın da düzenlemeden yararlanması gerektiğini söyleyen Kalaycı, “Mesela Konya’daki bakkalın, tamircinin, lokantacının basit usulden yararlanamamasının hiçbir izahı yoktur. Basit usule tabi olmak için genel ve özel şartları topluca haiz olanların, büyükşehir ya da il ayrımı yapılmaksızın basit usule tabi olmaları ve böylelikle gelir vergisi istisnasından da yararlandırılmaları gerekmektedir” diye konuştu.

4’ÜNCÜ DÖNEM GEÇİCİ VERGİLENDİRME KALDIRILIYOR

Teklifte yapılan bir başka düzenlemenin, 4’üncü geçici vergi döneminin kaldırılmasına yönelik olduğunu hatırlatan Kalaycı, “Böylelikle başta esnafımız ve mali müşavirler olmak üzere vergi mükelleflerinin beklenti ve talepleri karşılanmaktadır. Düzenleme ile cari vergilendirme dönemi içerisindeki üç, altı ve dokuz aylık periyodlar üçer aylık dönemler itibariyle geçici vergi dönemi kabul edilmekte, son üç aylık dönem kaldırılmaktadır. Böylece yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesi veren 3,1 milyon mükellef önemli bir yükten kurtulacaktır” dedi.

YÜZDE 5 VERGİ İNDİRİMİNDEN FAYDALANMA İMKANI ARTIRILIYOR

Teklifte yer alan önemli bir maddenin de vergiye uyumlu mükelleflere yüzde 5 vergi indirimi sağlayan uygulamada, mükelleflerin indirimden faydalanma imkânlarının artırılmasının olduğunu söyleyen Kalaycı, “Düzenlemeyle, yüzde 5 vergi indiriminden faydalanmak için aranan, hakkında tarhiyat yapılmamış olma koşulu tarhiyatların kesinleşmesine bağlanmakta, kesinleşmiş tarhiyatlardan da indirim tutar sınırının yüzde birinden az olanların dikkate alınmaması öngörülmektedir. Böylelikle mağduriyetler giderilirken, daha fazla mükellefin vergi indiriminden yararlanabilmesi ve vergiye uyumun artırılması hedeflenmektedir” diye konuştu.

İKTİSADİ KIYMETLERİ VE AMORTİSMANLARI YENİDEN DEĞERLEYEBİLME İMKÂNI VERİLİYOR

Kalaycı, “Bilanço esasına göre defter tutan 1,7 milyon mükellefe, enflasyon düzeltmesi yapma şartlarının oluşmadığı dönemlerde, amortismana tabi iktisadi kıymetlerini ve amortismanlarını yeniden değerleyebilme imkânı verilmektedir. Ayrıca, gün esasına göre amortisman ayrılabilmesi ve amortisman süresinin serbestçe belirlenebilmesi düzenlenmektedir” dedi.

YATIRIMA KATKI TUTARI DİĞER VERGİ ÖDEMELERİNDEN DE İNDİRİLEBİLECEK

Yeni yatırımları teşvik kapsamında, hak kazanılan yatırıma katkı tutarının kurumlar vergisi dışında bazı vergi ödemelerinden de indirilebilmesinin sağlandığını belirten Kalaycı, “Yeni makine ve teçhizat iktisabında amortisman uygulamasının faydalı ömür süresinin yarısı üzerinden yapılabilmesi imkanı verilmektedir” diye konuştu. •HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT