1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Faturayı yüzde 40 düşürebilirsiniz
Faturayı yüzde 40 düşürebilirsiniz

Faturayı yüzde 40 düşürebilirsiniz

Havaların soğuması ile elektrik ve doğalgaz tüketimi arttı. Tasarruf sağlayarak fatura tutarlarını düşürmenin mümkün olduğunu söyleyen Aziz Hakan Altun, doğalgaz ve elektrik tüketiminde yüzde 40’lara kadar tasarruf sağlanabileceğini söyledi.

A+A-

Evlere yalıtım yapılmasının önemine dikkat çeken TMMOB Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Hakan Altun, “Doğalgaz daha çok vatandaşlar tarafından ısıtma sektöründe kullanılıyor ancak elektrik elde etmekte de doğalgazı kullanmaktayız. Bu nedenle evlere yalıtım yapılması büyük önem arz ediyor. Bugün her ne kadar yalıtımlı bir binada otursak da pencerelerin fitillerinden veya açılan deliklerden soğuk hava içeriye girmekte bu da ısı kaybını artırmakta ve faturalarımıza yansımaktadır. Pencerelerdeki gerekli yerlerin delikleri kapatılarak evimize dışarıdan soğuk havanın girmesinin engellenmesi gerekmektedir. Yine aynı şekilde kapılarda da bu tür yalıtımlara gidilmesi gerekiyor. Kombilerinin 1 veya 2 yılda bakımının yapılması gerekiyor. Bu bakımların yapılarak kombinin yanma verimi arttırılıyor. Bu da yine faturamıza olumlu bir şekilde yansıyor. Kalorifer peteklerinin perde ya da büyük cisimlerle üzerinin kapılmaması gerekiyor. Bu durum ısı veriminin düşürülmesine neden oluyor. Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

tasarruf-2.jpg

‘KOMBİYİ DÜŞÜK SICAKLIKTA TUTALIM’

Eğer birkaç günlüğüne bir yere gidiliyorsa doğalgazın kapatılmaması gerektiğini belirten Altun, “Evimizi belli saatlerde havalandırmamız gerekiyor. Bu da oldukça büyük önem taşıyor. Bir de evlerimizden iki üç günü geçmeyecek bir tatile ya da bir yere gidiyorsak kombiyi kapatmayalım. Ortamın sıcaklığını tutması için kombinin ısı ayarını 18 dereceye kadar getirelim. Eğer ki üç günü geçecek 10 günlüğüne bir yere giderseniz burada da yine tamamen kapatma yapmayalım. 15 derecelik bir ısıya ayarlayalım. 1 ay ve üzerindeki tatillerde kombinin tamamen kapatılmasını öneririz. Kısa süreliğine bir yere gittiğinizde kombinizi kapatmanız üst kattaki ısıların kendi evimize geleceğinden dolayı bir hak kaybına neden olacaktır. Yani komşumuzun ısısından faydalanarak onların ısısından çaldığınızı düşünmemelisiniz. Bu nedenle özellikle bireysel kombinin ısı ölçer kullanılan yerlerde komşularımızın haklarına dikkat ederek radyatörlerimizi, kombilerimizi istenilen ısıda çalıştırmamız gerekmektedir” diye konuştu.

aziz-hakan-altun-001.jpg

‘ISI VERİMİ YÜKSEK OLAN CİHAZLAR TERCİH EDİLMELİ’

Kombilerde veya doğalgazlı kazanlarda ısı verimi yüksek olan cihazların tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Altun, “Burada ısı derenlerinde de çok büyük farklar oluşmuyor. Zaten çok büyük farklar varsa tercih etmelerini önermiyoruz. Ürünün teknik özelliklerine bakarak insanların ciddi ürünü seçmeleri gerekiyor. Bazen de yoğuşmalı kombide belli bir metre karenin altında uygun değildir. Burada vatandaşların satıcıya veya mühendislere güvenerek bu teknik bilgileri alarak ona göre seçim yapmalarını öneririz. Radyatörlerin kapatılması, pencerelerde veya kapılarda gerekli yalıtımların yapılarak kullanılması, özellikle akşam yattıklarında kombinin uygun derecede tutulması büyük önem taşıyor. Eğer çok düşük derecede tutarlarsa tekrar yeniden yüksek sıcaklığa çıkardıklarında kombi çok fazla çalışır. Gerekli önlemleri aldıkları takdirde vatandaşlarımızın doğalgaz faturasından yüzde 10 oranında tasarruf sağlayacaklarını söyleyebiliriz” diye konuştu.

tasarruf-1.jpg

‘YÜZDE 40’LARA KADAR TASARRUF SAĞLAYABİLİRLER’

Nasıl elektrik tasarrufu sağlanması gerektiğini de anlatan Altun, “Elektrik tasarrufunun ısınmayla arasında farklar vardır. Tasarrufun başlıca kuralı kullanmadığımız hiçbir cihazı çalıştırmamaktır. Özellikle televizyon gibi uzaktan kumandayla kapattığımız cihazlar yüzde 15 kadar elektrik tüketimini devam ettirmektedir. Bu cihazların düğmelerinden tamamen irtibatı kesecek şekilde kapatılması yüzde 10 civarında bir tasarruf sağlayacaktır. Eğer ki vatandaşlarımız daha çok tasarruf istiyorlarsa akşam 23’ten sonra düşük elektrik tarifesinden faydalanarak çamaşır ve bulaşık makinelerini o saatten sonra çalıştırabilirler. ‘Lüzumsuzsa kullanmayalım’ mottosunu hayatımızın bir parçası haline getirirsek önemli tasarruflar sağlamış oluruz.  Bunlara dikkat eden vatandaşlar yüzde 40’lara kadar bir tasarruf sağlayabilirler” diyerek sözlerini noktaladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

tasarruf-3.jpg

tasarruf-4.jpg

HABERE YORUM KAT