1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Festivaller ayı Ekim
Festivaller ayı Ekim

Festivaller ayı Ekim

2021 yılı, tıpkı Türkiye gündemi gibi Konya için de bir hayli hızlı ve hareketli geçti. Belki tarihimizde görmediğimiz hızda gündemlerimiz değişti. Konya’nın 2021 yılının Ekim ayında en çok konuşulan konularını ve önemli olaylarını sizler için derledik. Ekim ayı Konya’da festivallerle geçti.

A+A-

2021 yılı, tıpkı Türkiye gündemi gibi Konya için de bir hayli hızlı ve hareketli geçti. Belki tarihimizde görmediğimiz hızda gündemlerimiz değişti. Konya’nın 2021 yılının Ekim ayında en çok konuşulan konularını ve önemli olaylarını sizler için derledik. Ekim ayı Konya’da festivallerle geçti.

 

KARATAY'DA GES PROJELİ PAZAR MARKETLERİN TEMELİ ATILDI

Karatay Belediyesi tarafından güneş enerjisi santrali (GES) modeliyle projelendirilen Kalenderhane ve Büyüksinan kapalı pazar marketlerinin temelleri, düzenlenen törenle atıldı. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, projelerinin hem vatandaşların ve pazar esnafının konforlu alışverişine katkı sağlayacağını hem de kendi güneşten enerji üreterek bütçelerine katkı sağlayacağına vurgu yaptı.

 

SANAT HAYATINA SELÇUKLU MÜHRÜ

Selçuklu Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü paydaşlığında şehrin kültür ve sanat hayatına önemli kazanımlar sağlayacak olan ‘Selçuklu Belediyesi Sanat Akademisi’ protokol imza töreni gerçekleşti.

 

LEZZET ŞÖLENİ ÇOK TUTULDU

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin mutfak kültürünü tanıtmak için gerçekleştirdiği Konya GastroFest, 3 gün boyunca on binlerce lezzet tutkununu ağırladı. Konya Saray Mutfağı’nın ve nefis yöresel lezzetlerin tanıtıldığı festivalde çocuklara özel etkinlik alanı, konserler, müzik dinletileri, söyleşilerle katılımcılar unutamayacakları anlar yaşadı.

 

BAŞKAN ALTAY’DAN KONYA’YA MÜJDELER

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’da yapımı devam eden ve yapılması planlanan yatırımlarla ilgili olarak önemli müjdeler verdi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin boşaltılan binasının yerine Türkiye’nin en güzel kütüphanelerinden birinin yapılacağı müjdesini veren Başkan Altay, Akyokuş Kasrı ve palye düzenlemeleri ile de Akyokuş’un yeniden bir cazibe alanı haline dönüştürüleceğini söyledi.

 

KAZAKİSTAN İLE TÜRKİYE’NİN TİCARET HACMİ ARTACAK

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen Türkiye-Kazakistan B2B Programı kapsamında kente gelen 40’ı aşkın Kazakistanlı iş adamı heyeti, gala programında bir araya geldi. MÜSİAD Başkanı Mehmet Hilmi Kağnıcı ve KSO Başkanı Memiş Kütükcü, Kazakistan ile Türkiye’nin ticaret hacminin artırılması gerektiğini söyledi.

 

TARIMIN KALKINMASI İÇİN KONYA’DA BULUŞTULAR

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği tarafından “Yerel Yönetimler ve Tarım Çalıştayı” düzenlendi. 30 Büyükşehir Belediyesi’nin katıldığı çalıştay ile belediyeler arası tecrübe ve bilgi paylaşımı yapılarak ülke tarımının daha iyi noktaya getirilmesi için istişarelerde bulunuldu.

 

BİLİM MEŞALESİ KONYA’DA YAKILDI

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 8. Konya Bilim Festivali’nin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla yapıldı. Konya Bilim Merkezi’ndeki festivalde konuşan Bakan Varank, Konya Bilim Festivali’nin Milli Teknoloji Hamlesi’nin toplumsallaşmasında rol oynayan önemli etkinliklerden olduğunu belirterek, “İnşallah burada yaşadıkları tecrübeler gençlerimizin hayatlarında güçlü ve unutulmaz bir etkiye sahip olacak. İnanıyorum ki bu atmosferi soluyan gençler, büyük ve güçlü Türkiye’nin lokomotifi olacak.” dedi.

 

ANADOLU ANKASI-2021 TATBİKATI TAMAMLANDI

Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında bir tatbikat daha başarıyla tamamlandı. Haziran ayındaki Uluslararası Anadolu Kartalı Eğitimi ve 6-17 Eylül’deki TURAZ ŞAHİNİ-2021 Tatbikatı’nın ardından Milli Anadolu Ankası-2021 Tatbikatı icra edildi.

 

MERAM’DA KURA HEYECANI

32 binin üzerinde ön talep ile rekor sayıda başvuru alan Turgutreis Evleri’nde kura heyecanı yaşandı. Başkan Kavuş, başvuru sayısının belediyeye duyulan güvenin eseri olduğuna vurgu yaparak, noter huzurunda çekilen kurada kesin kayıt hakkı kazananlara hayırlı olmasını diledi.

 

ŞÜKRAN’DA TEMEL ATILDI         

Meram’ın ve Konya’nın tarihi yatırımlarından biri olan Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk temel atıldı. 5 ayrı etaptan oluşan projenin, tarihi binaların yeniden inşa edilip bir ada içinde toplanacağı ‘Tescilli Ada Etabı’nın temel atma töreni Konya siyaseti ve bürokrasisinin önemli isimlerini buluşturdu.    

 

KARATAY’DAN YENİ BİR İLİM VE İRFAN YUVASI

Karatay Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve içerisinde KOMEK derslikleri, atölyeler, emekli konağı ile muhtarlık ofisinin bulunduğu Orhangazi Sosyal Tesisi açıldı.

 

802 BİN 104

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Kitap Günleri, kendi rekorunu kırarak 10 gün boyunca Konya’dan ve Konya dışından 800 bin 104 ziyaretçiyi ağırladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Konya Okuyor diyerek çıktığımız yolda bu başarıya ortak olan tüm yayıncılarımıza, yazarlarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye’nin farklı şehirlerinden etkinliklere katılan tüm ziyaretçilerimize ve Konyalı hemşehrilerime de can-ı gönülden teşekkür ederim” dedi.

 

400 KM MAHALLE YOLU TAMAMLADI

Konya Büyükşehir Belediyesi, 31 ilçede mahalle yolu standardını yükseltmek için çalışmalarını sürdürüyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “31 ilçemizde sezon başında belediye başkanlarımız ve ilçe yöneticilerimizle birlikte karar verdiğimiz, sorumluluk alanımızda yer alan 400 kilometre mahalle yolu yapım hedefimize hamdolsun ulaştık” dedi.

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER GAZETESİ

haber-ekim-1.jpg

haber-ekim-2.jpg

haber-ekim-3.jpg

haber-ekim-4.jpg

haber-ekim-5.jpg

haber-ekim-6.jpg

haber-ekim-7.jpg

haber-ekim-8.jpg

haber-ekim-9.jpg

haber-ekim-10.jpg

HABERE YORUM KAT