1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Fransa din görevlilerinin dışarıdan gelmesini istemiyor"
"Fransa din görevlilerinin dışarıdan gelmesini istemiyor"

"Fransa din görevlilerinin dışarıdan gelmesini istemiyor"

Fransa İslam Konseyi Başkanı Oğraş:- "Fransa din görevlilerinin Cezayir, Fas ve Türkiye'den gelmesini istemiyor. Bu da Fransa'daki Müslüman ve Türk vatandaşlarına yönelik dini hizmeti zorlaştırıyor"- "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron ile görüşmesinde din gör

A+A-

PARİS (AA) - YUSUF ÖZCAN - Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkanı Ahmet Oğraş, Fransa'nın din görevlilerinin Türkiye'den gelmesini istemediğini, bunun Fransa'daki Müslüman ve Türk vatandaşlarına yönelik dini hizmeti zorlaştırdığını söyledi.

Oğraş, Türkiye'den Fransa'ya gelen din görevlilerin sayısının Fransız yetkililer tarafından azaltılmasına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Oğraş, "Fransa din görevlilerinin Cezayir, Fas ve Türkiye'den gelmesini istemiyor. Bu da Fransa'daki Müslüman ve Türk vatandaşlarına yönelik dini hizmeti zorlaştırıyor. Fransa, Türkiye'den gelen din görevlilerin sayısını her yıl 5 kişi azaltıyor ve bunların yerleri doldurulmuyor." açıklamasında bulundu.

Fransız yetkililerin Türkiye'den gelen din görevlilerin yeteri kadar Fransızca bilmemesini gerekçe göstermesini eleştiren Oğraş, topluma doğru bir şekilde dini bilgiler vermenin öneminin gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la geçen haftaki Fransa ziyaretinde Türkiye'nin Paris Büyükelçiliğinde görüştüğünü ifade eden Oğraş, Erdoğan ile din görevlileri konusunu da ele aldıklarını söyledi.

CFCM Başkanı, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron ile görüşmesinde din görevliler konusunu görüştüğünü ve bu konuda beraber çalışma yapacaklarını söyledi. Din görevlisi yetiştirmek amacıyla İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesine bağlı olarak 2012 yılında açılan ve çeşitli nedenlerden dolayı eğitime ara veren Strazburg İlahiyat Fakültesinin tekrar açılabilmesi için de Erdoğan ve Macron'un gerekli çalışmaları yapacağını bana iletti." dedi.

Fransa'nın Türkiye'den din görevlilerin gelmesini istememesi üzerine Strazburg İlahiyat Fakültesine ağırlık verileceğini ve bunun önem arz ettiğini dile getiren Oğraş, böylece bu fakülteden mezun olanların Fransa'da din görevlisini olarak göreve başlayacaklarını kaydetti.

-Oğraş'ın Macron ile görüşmesi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un yeni yıl vesilesiyle kendisinin de aralarında olduğu bazı din temsilcileriyle görüştüğünü anlatan Oğraş, "Macron, devletin laik olduğunu ancak vatandaşların bir dine mensup olarak yaşayabileceğini söyledi. Macron, ayrıca laikliğin bütün dine mensup olan insanların dinlerini özgür bir şekilde yaşama konusunda garanti verdiğini vurguladı." diye konuştu.

Macron'un ülkede 1905 yılında kabul edilen laiklik yasasında değişiklik yapılacağından bahsettiğini kaydeden Oğraş, Fransa Cumhurbaşkanı'nın konuyla ilgili ayrıntıları daha sonra kamuoyuyla paylaşacağını söylediğini ifade etti.

- Türkiye ile Fransa arasında Niyet Deklarasyonu

Fransa’daki Türk din görevlilerinin durumuna dair 2010 yılında Türkiye ve Fransa arasında Niyet Deklarasyonu imzalanmıştı. Deklarasyonla Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Fransa’da görevlendirilebilecek din görevlisi sayısı 121’den 151’e çıkartılmıştı.

Deklarasyonla ayrıca yerel dile ve kültüre hakim din adamı yetiştirilmesi gereğinden yola çıkılarak Türk asıllı Fransız vatandaşlarının Türkiye’de din görevlisi olarak yetiştirilmesi hususu da düzenlenmişti. Buna göre, Türkiye’den din adamı görevlendirilmesi uygulaması 2014-2015’ten itibaren tedricen azaltılacak ve Türkiye’deki ilahiyat fakültelerinde yetiştirilecek Türk asıllı Fransız vatandaşı din görevlilerinin hizmet verme uygulamasına geçilecekti.

Fransa'da 1905 yılında kabul edilen laiklik yasası ile devletin dini kurum ve kuruluşlara mali destek vermesine yasak getirildi. Ancak yerel yönetimler, ibadet yerleri için arsa verilmesi ve diğer hizmetler konusunda kolaylık sağlayabiliyor.

Öte yandan Fransa'nın son yıllarda, özellikle de bir önce hükümet döneminde yabancı ülkelerden İslami kuruluşlara yapılan mali yardımları yasaklamak istemesi tartışmalara neden olmuştu.

Çoğu Kuzey Afrikalı 4 milyonun üzerinde Müslüman'ın yaşadığı Fransa, Avrupa'da Müslümanların en fazla bulunduğu ülkelerin başında geliyor.


HABERE YORUM KAT