1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Gece kitapla aydınlanacak
Gece kitapla aydınlanacak

Gece kitapla aydınlanacak

Konya’da “İnsan Mektebi Projesi Okuma Davamız” projesi kapsamında saat 20.23-20.53 arasında okuma kampanyası başladı. Konu hakkında açıklama yapan Seyit Ali Büyük; “Geceyi kitapla aydınlatmak için her akşam 20.23-20.53 arasında ailemizle kitap okuyacağız.” dedi.

A+A-

Konya’da “İnsan Mektebi Projesi Okuma Davamız” projesi kapsamında okuma kampanyası başladı. “İnsan Mektebi Projesi Okuma Davamız” kapsamında akşam saat 20.23-20.53 arasında “Ailemle okuyorum” etkinliği başladı.

Konya İnsan Mektebi Projesi Okuma Davamız kapsamında; Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın ve İl Millî Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük’ün öncülüğünde her akşam saat 20.23-20.53 arasında “Ailemle Okuyorum” etkinliği başlatıldı. Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Aile ilişkilerini güçlendiren etkili bir okuma saatiyle çocuklarımıza kitap okumayı sevdirecek, okumayı bir kültür hâline getireceğiz” ifadelerine yer verdi.

kitap-okuyun-1.jpg

“KALICI BİR DÖNÜŞÜM HEDEFLİYORUZ”

İl Milli Eğitim Müdürü Büyük, yaptığı açıklamada sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eğitimin de ilk ve en iyi merkezi ailedir. Aile, çocuğun ilkokuludur. Çocukluk yıllarındaki yaşantılar, kişiliğin şekillenmesinde etkili olmaktadır. Bilhassa yetişkinlikteki başarı, çocukluk döneminde sıcak ve destekleyici bir aileye sahip olmakla ilişkilidir. Aile için en hususi yatırım çocukların ruhlarına yapılandır. Bu yüzden aileler çocuğun geleceğine yani bütüne dönük çok yönlü çalışmalarla ondaki muazzam potansiyeli ortaya çıkarmalıdır. Nasıl ki yumurta içten kırıldığında yeni bir hayat başlıyorsa biz de değişimi toplumun nüvesi olan aileden başlatarak kalıcı bir dönüşümü hedefliyoruz. Okuma seferberliğimiz aileyle başlayacak ve zaferimiz de aile ile olacaktır. Bu yüzden geceyi kitapla aydınlatmak için her akşam 20.23-20.53 arasında ailemizle kitap okuyacağız.” Okuma seferberliği hakkında açıklamada bulunan Büyük, “Millî tarihimiz ve kadim kültürümüzde aile, her daim toplumumuzun özünü oluşturmuştur. Eğitimin de ilk ve en iyi merkezi ailedir. Aile, çocuğun ilk okuludur. Çocukluk yıllarındaki yaşantılar, kişiliğin şekillenmesinde etkili olmaktadır. Bilhassa yetişkinlikteki başarı, çocukluk döneminde sıcak ve destekleyici bir aileye sahip olmakla ilişkilidir. Aile için en hususi yatırım çocukların ruhlarına yapılandır. Bu yüzden aileler çocuğun geleceğine, yani bütüne dönük çok yönlü çalışmalarla ondaki muazzam potansiyeli ortaya çıkarmalıdır. Nasıl ki yumurta içten kırıldığında yeni bir hayat başlıyorsa biz de değişimi toplumun nüvesi olan aileden başlatarak kalıcı bir dönüşümü hedefliyoruz. Okuma seferberliğimiz aileylegetireceği ve zaferimiz de aile ile olacaktır. Çocukların ruhunu keşfederek şahsiyetini dengeleyecek, değerli ve başarılı insan olmasını sağlayacak en etkili yöntem okumadır. Çocuklar dinledikleri masalların rüyasını görürler. Bu yüzden okuma ailenin sıcak ortamında başlamalıdır. Aile ilişkilerini güçlendiren etkili bir okuma saatiyle çocuklarımıza kitap okumayı sevdirecek, okumayı bir kültür hâline getireceğiz” dedi.

kitap-okuyun-3.jpg

KONYA İÇİN OKUMA VAKTİ 20.23

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise yaptığı açıklamada; “İlmin, hoşgörünün ve kültürün kadim şehri Konyamızda, nitelikli bir yaşam ve parlak bir gelecek için okuma seferberliği başlatıyoruz. Anneler, babalar, hemşehrilerim; çocuklarımız ile birlikte her akşam 20.23 ile 20.53 arasında tüm bağlantılarımızı koparıp kitapla bağlarımızı oluşturuyoruz, hep birlikte okuyoruz. Geceyi kitapla aydınlatmanın vakti geldi. Konya için okuma vakti 20.23” ifadelerini kullandı.  Diğer taraftan uzmanlarda kitap okuma alışkanlığı hakkında açıklamalarda bulunuyor. Günümüzde bazı ailelerin kitap okuma alışkanlığı konusunda çok bilinçli olduğunu bazılarının ise kitap okumayı gereksiz olarak gördüklerini söyleyen Doç. Dr. Gökhan Kayılı, “Çağımızın problemlerinden olan odaklanamama kitap okuma sayesinde en aza indirilebilen bir problemdir. Kitap okumak, ruhu sakinleştirdiğinden dikkatin uzun süre belli bir noktaya odaklanması için iyi bir çözümdür. Bunun yanında çocukların kitap okurken bazı harfleri bulup altını çizerek dikkat egzersizi yapması önemli bir adımdır” dedi.

kitap-okuyun.jpg

‘HAYAL GÜCÜNÜ GELİŞTİRMEK İÇİN ÖNEMLİ BİR KAYNAK’

Kitapların çocukların hayal gücü ve yaratıcılıklarının desteklenmesi için önemli bir kaynak olduğunu vurgulayan Kayılı, “Hem de önemli değerleri öğrendikleri bir araç. Her kitap çocuğu alır farklı diyarlara götürür önemli olan çocuğun seviyesine uygun kitaplarla onu tanıştırmaktır. Okuduğu kitaplar hakkında konuşmalar yapmak ve tartışmak çocuğun hayal gücünü ve yaratıcılığını zenginleştirecektir. O kitapla ebeveyn çeşitli etkinlikler yapacak o olayları çocuğu için oyunlaştıracak ki çocuğun hayal gücü gelişsin. Yoksa çocuğun yanı başına konan kitabın çocuğa katkı sağlayacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

kitap-okuyun-2.jpg

‘ÜLKE POLİTİKALARI İÇERİSİNDE YER ALMALIDIR’

Kitap okuma sorumluluğunun ülke politikaları içerisinde yer alması gerektiğini savunan Kayılı, “Toplumda kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasında sorumlu olarak öncelikli aileler gösterilse de, bu sorumluluk ülke politikaları içerisinde de yer almalıdır ve toplum olarak da desteklenmelidir. Bu gün ülke olarak ve yakın çevremizde bu konu önemsenmekte ve bununla ilgili çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirilmektedir. Bu projelere en güzel örnek; Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen “Okumak özgürlüğe uçmaktır” sloganıyla gerçekleştirilen ve aileleri her gün yarım saat kitap okumaya yönlendiren etkinliktir” diye konuştu.  Konya’nın çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırılması noktasında önemli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Kayılı, “Belediyeler ve Milli Eğitim Müdürlükleri bu konuda çok çalışkan. Çocuk kütüphaneleri açılıyor. Kütüphaneler Konya da saygı duyulan ve çok kullanılan mekanlar arasındadır. Kitap fuarına olan ilgi bunun önemli bir kanıtı olmuştur” diyerek sözlerini tamamladı.

• SEYFULLAH KOYUNCU
• SÜMEYRA KENESARI 
YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT