1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Genç ticaret elçisi öğrenciler MÜSİAD’da ülkelerini tanıttı
Genç ticaret elçisi öğrenciler MÜSİAD’da ülkelerini tanıttı

Genç ticaret elçisi öğrenciler MÜSİAD’da ülkelerini tanıttı

28 ülkeden 44 uluslararası öğrenci, Genç MÜSİAD Konya Şubesi ile İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenciler Derneği tarafından düzenlenen “Genç Ticaret Elçileri Konya” 1’inci sunum yarışmasında ülkelerini tanıttı. Konya’da okuyan misafir öğrencilere yönelik düzenlenen ve Türkiye ile kendi ülkeleri arasındaki ticari potansiyeli araştırdıkları yarışmanın birincisi Azerbaycanlı öğrenci Rufana Gurbanova olurken, ilk 5’e giren öğrencilere ödül verildi.

A+A-

Konya’da öğrenim gören misafir öğrenciler, MÜSİAD Konya Şubesi ile İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenciler Derneği tarafından düzenlenen “Genç Ticaret Elçileri Konya” 1’inci sunum yarışmasında ülkeleri ile Türkiye arasındaki ticaret potansiyelini yaptıkları sunumlarla anlattı.

rufana-gurbanova.jpg

28 ülkeden 44 uluslararası öğrenci, öncelikle ‘Ticaret Elçiliği’ eğitimi aldı. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından öğrenciler, sunumlarını jüri karşısında yaptı.

haber-foto-2.jpg

Jüri, ülke tanıtımı, iki ülke arası ticari veriler, ticaret potansiyeli taşıyan ürün araştırması, genç girişimciliğe katkısı, sunum bütünlüğü gibi kriterler ışığında dereceye giren öğrencileri belirledi. Yarışmanın jüri üyeliğini; MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Karakuş, Medya Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Lokman Koyuncuoğlu, MÜSİAD Konya Şubesi Akademi Başkanı Safa Botsalı, Genç MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Arıcı ve İki Doğu İki Batı Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arif Uysal yaptı.

haber-foto-1.jpg

28 ÜLKEDEN 44 ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KATILDI

Yarışmaya; İran'dan Abdolvahab, Cezayir'den Mohammed Benabdelkader, Çad'dan Abderahim Mahamat Hissein, Matar Mahamat Saleh ve Ismael Abdoulaye Oumar, Suriye'den Abdurrahman Elmenfi, Raid Muhammedali, Zekerııyya Muhammed ve Mohamad Ramzı Abomaghara, Moritanya'dan Sıdı Mohamed Mahmoud Ethmane, Fas'tan Salma Zahour, Vietnam'dan Rohima Rohima, Afganistan'dan Khusraw Nasimzada ve Wahidullah Rangin, Kırgızistan'dan Nurzhan Boobekova ve Zhenishbek Elbolduev, Etiyopya'dan Jemal Abdulazız Abdo, Azerbaycan'dan Rufana Gurbanova, Ravan Mustafayev ve Aytan Isayeva, Malezya'dan Nurbalqis Binti Abdul Rashid, Nijerya'dan Samuel Adebare Oyewoade, Kamerun'dan Amadou Gbetnkom Petouonchı, Gana'dan Emmanuel Quist, Tacikistan'dan Emomdzhafar Ashurov, Mali'den Abdour Rahim Maiga, Türkiye'den Mohamed Takıka ve Abdurrahman Camus, Somali'den Abdul Fatah Esse Muse ve Ibrahim Abdullahi Osman, Türkmenistan'dan Babamyrat Permanov, Bangladeş'ten Md Forıd, Md Mohibullah ve Md. Sad Al Mahmoud, Senegal'den Matar Seck, Hindistan'dan Abbasalam Abbasalam, Rusya'dan Isa Kutuev, Endonezya'dan Muhammad Romadhon Mubarok ve Saras Alfıasarı, Tayland'dan Safaa Binarboot ve Ameera Palawan, Mısır'dan Samah Abdelfattah, ve Yemen'den Ahmed Alamri ile Zaki Algami katıldı.

ana-manset-1.jpg

‘ÜLKEMİZ ADINA GURUR VERİCİ’

Ödül törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Konya Şube Başkanı Hilmi Kağnıcı, Türkiye’nin ekonomik seviyesini en üst noktaya taşıyabilmek için gençlerin çok çalışmasını ve kendilerini en iyi şekilde yetiştirmesi gerektiğine dikkat çekti. Başkan Kağnıcı, “yabancı bir ülkede üniversite okumak bir gayret ister, hele ki o ülkenin tanınmış iş insanlarının olduğu bir dernekte ticari bir sunum yapmak ise oldukça zor bir iştir. Her biri birer gönül elçisi olan gençlerimiz artık ticaret elçisi olarak değerlendirebilmek ülkemiz adına gurur vericidir. 28 ülke hakkında bizlere detaylı bilgi veren 44 öğrencimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyor ve kutluyorum” dedi.

1-hilmi-kagnici.jpg

‘BAŞKA ÜLKELERDE AÇIK BİR KAPIMIZ OLDUĞUNU BİLECEĞİZ’

Genç MÜSİAD Konya Şube Başkanı Mücahit Aydın ise, “Genç MÜSİAD Konya olarak bizler üstlendiğimiz misyon gereği genç kardeşlerimiz ile daha yakın ilişkiler kurmak, onlara önderlik etmek ve müstakil bir iş adamında olmazsa olmaz olgular olan ahlaklı ticaret, dürüst duruş ve vizyoner bakış açısını onlara aşılamak istiyoruz. Yarışmamız ile Konyalı iş adamları olarak bizler öğrencilerimizi, onların kültürlerini ve ülkelerini tanıyacak, aynı zamanda Türk misafirperverliği ile onlara en iyi şekilde Konya’mızı tanıtacağız. Bu tanışıklık ile ilerleyen dönemlerde İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği’nin de yardımlarıyla öğrencilerimizin Konya’daki iş adamlarının yanında istihdam edilmelerini, onlara staj ve burs imkânları sunulmasını sağlayacak; elçilerimiz aracılığı ile de bambaşka ülkelerde bambaşka kültürlerde açık bir kapımız olduğunu her daim bileceğiz” dedi. 

2-mucahit-aydin.jpg

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızırak ise “herkes kendi çıkarlarını korumak zorundadır, çalışın ve okuyun. Ülkenizin kaynaklarına ve geleceğine sahip çıkın” çağrısı yaptı.

3-zekeriya-mizirak.jpg

TÜRKİYE’DE 230 BİN ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BULUNUYOR

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Dr. Osman Akgül ise “230 bin uluslararası öğrenci ülkemizde eğitim görmekte. Hemen hemen birçok üniversite farklı alanlarda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrenciler hem şehirleri hem de ülkemizi tanımış oluyor. Federasyon olarak, 230 bin öğrencimizin 50’bini ile bire bir çalışmamız var. Amacımız, daha adil ve daha yaşanabilir bir dünya olması için hep birlikte çalışıyoruz” dedi.

4-osman-akgul.jpg

İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenciler Derneği Başkanı Murat Arslan da “Şehrimizde 5’binin üzerinde uluslararası öğrencimiz bulunuyor. Öğrencilerimiz bizim kültürümüzü geleneklerimizi öğrenirken, ayrıca mezun olduktan sonra hem geleneklerimizin yaşatılması hem de ticari köprülerin kurulmasına vesile olmaktadırlar. Bu tür çalışmalar, ticarete ve ikili iş birliklere vesile olmaktadır” diye konuştu.

5-murat-arslan.jpg

Konya’da eğitim gören uluslararası öğrencilere Büyükşehir Belediyesinin kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyleyen Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Selim Yücel Güleç de “Uluslararası öğrencilerimizin her zaman destekçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

6-selim-yucel-gulec.jpg

AZERBAYCANLI GURBANOVA BİRİNCİ OLDU

Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda yarışmanın birincisi Azerbaycanlı öğrenci Rufana Gurbanova oldu. İkincilik ipini Bangladeşli öğrenci Sad Al Mahmoud göğüslerken, üçüncü Suriyeli öğrenci Mohamad Ramzı Abomaghara, dördüncü Malili öğrenci Abdour Rahim Maiga ve beşinci Faslı öğrenci Salma Zahour oldu. Yarışmada dereceye girenlere sırasıyla 5 Bin, 4 Bin, 3 Bin, 2 Bin ve Bin TL ödül takdim edildi.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

odul-1.jpg

odul-2-001.jpg

odul-3.jpg

odul-4.jpg

odul-5.jpg

haber-foto-5.jpg

haber-foto-4.jpg

 

HABERE YORUM KAT