1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Gurbetçiler, bedesteni hareketlendirdi
Gurbetçiler, bedesteni hareketlendirdi

Gurbetçiler, bedesteni hareketlendirdi

Yurt dışında tatilin başlamasıyla birlikte gurbetçiler memleketlerine döndüler. Hal böyle olunca da bu durum yavaş yavaş piyasayı hareketlendirmeye başladı. Bedesten esnafı, gurbetçilerin Türkiye’ye dönmesiyle satışlarda bir hareketlilik yaşandığını ancak yine de beklentilerini karşılamadığını söylüyor

A+A-

Yurt dışında tatilin başlamasıyla birlikte gurbetçiler memleketlerine döndüler. Hal böyle olunca da bu durum yavaş yavaş piyasayı hareketlendirmeye başladı. Bedesten esnafı, gurbetçilerin Türkiye’ye dönmesiyle satışlarda bir hareketlilik yaşandığını ancak yine de beklentilerini karşılamadığını söylüyor

Bir ay öncesine göre çarşı pazarda bir hareketlilik olduğunu söyleyen Altınkaynak Kuyumculuk Müdür Yardımcısı İsmail Alkan; “Tam sezona girdiniz mi derseniz tam sezona girmedik. Tabi gurbetçiler biraz piyasayı canlandırıyor ama işin açıkçası hala kayda değer bir canlandırma yok. Çevre illerden de Konya’ya gelenler var tabi biraz burası potansiyel olarak ve ürün çeşitliliği olarak biraz daha fazla olduğu için ilçelerden gelenler var onları görüyoruz.” dedi.

gurbet-2.jpg

“İSTEDİKLERİ ÜRÜNLER ORADA YOK”

Gurbetçilerin yurt dışında istedikleri tarz ürünler bulamadıklarını dile getiren İsmail Alkan, “Genellikle ağırlık olarak Yurt dışındaki altın olayı Türkiye’deki gibi değil.  Onların istekleri doğrultusunda orada ürünler yok. Ayar bakımından da olsun istedikleri için çeşitlikleri bakımından da olsun orada çok fazla yok. Olmadığından haricinde de mesela biz burada gram bazından alacak olursak hani bizim burada iki liraya sattığımız ürünü onlar üç buçuk, dört liraya alıyor. Dolayısıyla alışverişlerini yine buradan yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

“GEÇEN YILLARA GÖRE BİRAZ DÜŞÜK”

Fiyatlarda bir değişiklik olmadığını ancak ufak tefek hareketliliğin başladığını belirten Bedesten Esnafı Celalettin Kılıç şöyle konuştu: “Gurbetten gelip de burada düğün yapan var ancak geçen yıllara göre biraz düşük. Satışlarda istediğimiz randımanı alamıyoruz. Genellikle düğün için dönen gurbetçiler düğünlerini burada yapmak istiyor. Oradaki gelinlik fiyatlarının şuan bizim buradakine göre iki katı fazla olduğunu söylüyorlar. Burada 3 milyarlık bir gelinliğin orada 6 milyar, 10 milyar olduğunu söylüyorlar ve Türkiye’yi tercih ediyorlar. Gurbetçilerin gelmesi yüzde 5, 10 civarında piyasayı hareketlendirdi diyebiliriz.”

gurbet-3.jpg

“BURADA DAHA UYGUN”

Satışlarda bir hareketliliğin olmadığını ifade eden Bedesten Esnafı Mustafa Ali Güden, olan hareketliliğin de gurbetçilerden dolayı değil normal müşterilerden dolayı olduğunu kaydetti. Gurbetçiler tatile geldikleri zaman ilk önce kendilerine deniz olan bir yer ayarladıkları için Konya’nın ikinci planda olduğunu aktaran Mustafa Ali Düden, “Gelseler bile belli ihtiyaçlarını alıp gidiyorlar. Düğün sezonu konumunda gelmiyorlar. Oranın alışverişi ile buranın alışverişi farklı. Burada daha uyguna alıyorlar ama genelde gelin ve damat yurt dışında olduğu için Türkiye geri planda kalıyor.” diye konuştu.

“FİYATLARIMIZ YÜZDE 20 DÜŞTÜ”

Sezonun başlamasıyla fiyatları yüzde 20 oranında düşürdüklerinin bilgisini veren Mustafa Ali Düden, “Piyasanın kötü olmasından dolayı biz kendi kârımızı yüzde 20 aşağı çekiyoruz. Gurbetçi dışarıda bin liraya yapacağı düğün masrafını burada 600 liraya yapacak. Kendi avantajı olur. Şimdi yurt dışıyla dışarıyı kıyasladığımız zaman bir tane ayakkabıya orada en kötü fiyattan 300 Euro ödeyecek. 300 Euro’ya burada komple düğün işini halledip gidecek. Yani biz de kendimiz de yurt dışında kaldığımız için yani yurt dışı ve buranın farkını biliyoruz. Onlara burada düğün yapmalarını öneriyoruz. “ şeklinde altını çizdi.

“GEÇEN SENEYA GÖRE FİYATLAR ARTMIŞ”

Ailesiyle birlikte bedestende alışverişe çıkan ve Almanya’dan tatil için gelen Canan Çarman, “Almanya’nın Kopenhag şehrinden geliyoruz. Her sene mümkün mertebe memleketimiz Konya’ya gelmeye çalışıyoruz. Şuanda orada 6 haftalık bir yaz tatiline girdik. O yüzden 3 haftalığına tatile geldik. Şimdi ise alışverişe çıktık. Geçen seneye göre fiyatlar biraz artmış gibi geldi. Euro olarak kıyasladığımız zaman bize uygun geliyor aslında ama burayla kıyasladığımız zaman biraz pahalı gibi.” ifadelerine yer verdi. Düğün yapmak için Konya’yı tercih edebileceklerine değinen Canan Çarman, “Şimdi o birazcık da aile durumuna bakar. Bizim orada pek bir akrabamız yok büyük ihtimalle düğün olursa Konya’da yaparız gibi. Masraflar açısından orada pek ucuz değil çünkü. Orada belki daha pahalıdır ama biz kendimiz burada evlendiğimiz için büyük bir ihtimalle burada yaparız. Bir de damada ve geline bakar. Gelin damat burada olursa herhalde düğünde burada olur.” diyerek sözlerini tamamladı.

gurbet-1.jpg

gurbet-6.jpg

SÜMEYRA KENESARI/ YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT