1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Haber vatandaşın ayağına geldi!
Haber vatandaşın ayağına geldi!

Haber vatandaşın ayağına geldi!

Konya’da Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağında marketler, büfeler ve gazete satan bayilerin de kapalı olmasıyla okuyucular gazeteye ulaşmada sıkıntı yaşıyordu. Bu nedenlesessizliğin hakim olduğu Konya’da ulusal ve yerel gazete satışları sokaklarda mobil araçla yapıldı.

A+A-

Konya’da sokak sokak dolaşan Burçak Basın Dağıtım Şirketi hoparlörlerle, “Değerli hemşerilerimiz günlük gazeteler ayağınıza geldi.Gazete almak isteyenleri mobil aracılarımıza bekleriz, Burçak Basın hayırlı günler diler” şeklinde anonslar yaptı.

haber-vatandasin-ayagina-geldi-1.jpg

‘YAZILI BASIN TERCİH EDİLİYOR’

İnsanların evlerinde haberleri izlediklerini ancak yazılı basını tercih eden insanların da olduğunu belirten Burçak Basın Dağıtım Personeli Ali Kişi, “Ben eskiden beri bu işin içindeyim. Yaklaşık 20 yıldır bu işi yapıyorum. Turkuaz Medya’nın bünyesi altında devam etmeye çalışıyoruz. Mahallere gidip gazeteleri satmak patronumuzun fikriydi. İnsanlar sokağa çıkma yasağından dolayı evlerine tıkılı kaldılar. Televizyonlarda görsel basın var ama yazılı basında da farklı içerikler olduğu için insanlar tercih ediyor. Bir de kokusunu alıp da kahvaltımda gazetem olsun diyen insanlar için böyle bir fikir ortaya attılar. Personel de onayladı. Hep beraber Konya içinde değişik bölgelere gazete dağıtmak için çıkıldı. ‘Kokusunu alıp da soframda olsun, çayımı içerken gazetemi okuyum’ diyen gazete ilgilileri var. Biz de onlar için gazeteye ulaşmalarındaki sıkıntıları bir nebze de olsun gidermek için dışarıdayız” şeklinde konuştu.

haber-vatandasin-ayagina-geldi-2.jpg

‘TELEFONLAR SUSMUYORDU!’             

Sokağa çıkma yasağı olduktan iki gün sonra böyle bir uygulamaya karar verdiklerini aktaran Ali Kişi, “O günden beri her sokağa çıkma yasağı olduğundan beri dışarıdayız. Konya’da Otogardan tutun Ahmet Özcan Caddesine kadar her yerlerde mobil araçlarımız mevcut. Biz insanlardan bu konuda çok talep alıyoruz. Sokağa çıkma yasağında telefonlarımızın susmadığına inanmayabilirsiniz ama gazete ne zaman gelecek diye telefonlarımız susmuyor. Bütün gazeteler zaten günlük olarak geliyor. Çünkü sokağa çıkma yasağı olsa dahi hastanelere, cezaevlerine, gazetemiz günlük olarak zaten gidiyor. Hastanede yatan hastalarımız var, mahkumlarımız var, onların mevcut siparişleri için de dağıtım yapmaya geliyoruz” ifadelerini kullandı.

haber-vatandasin-ayagina-geldi-3.jpg

‘DAHA ÇOK YAŞLILAR TALEP EDİYOR’

Gazeteleri daha çok yaşlı insanların tercih ettiğine dikkat çeken Kişi, “Sokağa çıkma yasağında 50-65 yaş üstü artık evde bunalmış insanlar gazeteyi daha çok tercih ediyor. Bir de gazetelerde kupon gibi ekler oluyor. Onlar için talep edenler de var. Sürekli takip eden, bu konuda hassas olan insanlar var. Gazete almadan yapamayan insanlar var. Artık gazete okumasa bile illaki o gazeteyi alacak. Öyle insanlar da var” diyerek sözlerini noktaladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT