Habertürk muhabirinin kurgusu ham görüntülerde ortaya çıktı!

Habertürk muhabirinin kurgusu ham görüntülerde ortaya çıktı!

Habertürk muhabiri Fatmanur Boylu'nun "karne hediyesi olarak ailesi çocuğa et aldı" yönünde haberinin kurgu olduğu ortaya çıktı. Boylu'nun işine son verilmesinin ardından yayınlanan ham görüntülerde röportajdan önce muhabirin çocuğa, "Annem karne hediyesi et aldı der misin?" şeklinde yönlendirildiği görüldü.

Habertürk muhabiri Fatmanur Boylu'nun yaptığı, 'annem karne hediyesi olarak et aldı' şeklinde sunulan haberin ham görüntüleri paylaşıldı. Habertürk konuya ilişkin yaptığı açıklamada, hazırlanan haberin doğal akış içerisinde gerçekleşmediğini belirtmiş ve muhabir Fatmanur Boylu'nun röportaj öncesinde küçük çocukla nasıl konuşacağına ilişkin dikte edici ve yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığının tespit edildiğini paylaşmıştı.

b2944b25-yk3a6dd1hemorvti9r8guq.png

Habertürk'ün yayımladığı ham görüntülerde ortaya çıkan ifadelere göre, Boylu küçük çocuğu yönlendirmek için, " Annem karne hediyesi et aldı der misin?" şeklinde konuştu. Paylaşılan ham görüntülerde, muhabir Boylu'nun gazetecilik ilke ve kurallarına tümüyle aykırı olarak sunduğu haberde küçük çocuğun karnesini kadraja alarak aynı ifadeleri tekrar ettirdiği gözlemleniyor.

Ne olmuştu?

HaberTürk'te Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) piyasaya taze karkas et satışı yapmayı planlaması hakkında yapılan haberde bir çocuğun söyledikleri gündem olmuş, karne günü bir kasapta muhabirin mikrofon uzattığı çocuk annesinin kendisine karne hediyesi olarak et aldığını söylemişti.

Kasapta muhabirin mikrofon uzattığı çocuğun, "Annem karne hediyesi olarak et aldı" diye cevap alması sosyal medyada konuşulmaya başlarken, Sabah gazetesine konuşan çocuğun annesi, "Yoksul oldukları ve o sebeple et yiyemedikleri bilgisi kesinlikle doğru değil. Her ay gelir tavuk et alırlar." yorumunu yapmıştı.

Daha sonra Habertürk, et fiyatları ile ilgili tartışma konusu olan haberin oluşumunda gazetecilik etik ve ilkeleri açısından herhangi bir ihlal olup olmadığına yönelik inceleme ve soruşturma başlatıldığı bildirildi. Televizyon yönetimi, "Karne hediyesi et" haberiyle ilgili yapılan inceleme sonucunda, muhabir Fatmanur Boylu'nun işine son verdiğini bildirdi.

Habertürk’ün karneye et haberi yaptıktan sonra işine son verdiği muhabir Fatmanur Boylu, "Vicdanım rahat; zira kendimden, yaptıklarımdan ve gazeteciliğimden eminim. Bugüne kadar yaptığım gazetecilik ilkesinin getirdikleri doğrultusunda yaptığım hiçbir haberden pişman değilim" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.