1. YAZARLAR

  2. Muhammed Şirazi Şan

  3. Hakiki bir aydın Cemil Meriç
Muhammed Şirazi Şan

Muhammed Şirazi Şan

Yazarın Tüm Yazıları >

Hakiki bir aydın Cemil Meriç

A+A-

Pazartesi günü Batı sevdasının idrakimize vurmuş olduğu paslanmış zincirleri “Işık Doğudan Gelir” diyerek söküp atan hakiki bir dava adamı ve mütefekkir Cemil Meriç’in vefatının sene-i devriyesi idi.

Kendisini

“Kimim ben?Hayatını Türk irfanına adayan münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi.” Olarak tanımlayan bu nadide şahsiyet Türk milletinin ve Doğu medeniyetinin asla Batının hegemonyası altına alınamayacağını beden gözüyle göremediği ancak kalp gözüyle görüp hissettiği dünya meydanında haykırarak ilan etmiş.

Üstad Necip Fazıl da bu fikir işçisini

“Allah'ın, iç gözü iyi görsün diye dış gözünü kapadığı sahici münevver.” Diyerek veciz bir şekilde bizlere tanıtıyor.

Öylesine kendine has bir dili ve üslubu olan Meriç kalplere ve zihinlere vurulmuş olan prangaları kırmak ve “Bu Ülke”yi kendi özüne döndürmek için deryalarda kürek çekmiş,fikir teknesini ise gönüllerimizin karasına çıkarmış.Ve bu dünyadan göçüp gitmiş.Bizlere ise bu tekneden istifade etmek düşmüş.

Ancak her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var bu istifadeye günümüzde.Meriç günümüze adeta “Fildişi Kuleden” fener tutmuş.

Hani bu ülkeyi gerici ve yobazlar diyarı olarak nitelendiren,bu ülkenin vatandaşı olduğum için utanıyorum diyen,hala da bu memleketin ekmeğini yiyen aklı kıtlara tokat nev’inden bir cevap patlatıyor:

“Bu ülkede yaşanmaz diyenler bu ülkeyi yaşanmaz hale getirenlerdir.”

Yine batı sevdası ile gönlü zihni kir tutmuş sözde profesörlere,üniversitelerde devletine iftira atan bu sözde aydınlara da cevap vermeden edemiyor Meriç:

“Aydın,ihanette muvaffak olduğu ölçüde benimsenir batı tarafından.”

Yine bizlere tarihimizi tam tersi istikamete çevirerek anlatan ve adeta geçmişimizi bizlere çöplükmüş gibi göstermeye çalışan bir kısım yalancıların nezdinde biz tembel kuşaklara da uyarı da bulunuyor:

“Mazi yok, tarihimizi tanımıyoruz. Din ölüm yatağında… Sonra tarihi tersine çeviren ve altı yüz yılın emeğini yok eden görülmemiş Vandalizm… Biz, Müslüman olduğundan, Doğulu olduğundan, Türk olduğundan utanan, aczinden, tarihinden, dilinden utanan şuursuz bir yığın haline geldik”

Tekrar tarihiyle tanışmak geçmişin o muhteşem topraklarında dolaşmak isteyenleri gerici diyerek yaftalayan tarih bilmezlere de hadlerini bildiriyor:

“Murdar bir halden muhteşem bir maziye kanatlanıp uçmak gericilikse,her namuslu insan gericidir.”

En önemli uyarı niteliğindeki tavsiyesini  ise gençlere veriyor Meriç.Hala tembelce davranan yerinden kalkamayan biz gençlere.Armut piş ağzıma düş diyerek bekleyen biz acizlere.Hiçbir çaba göstermeyen tırmalamayanlara.

“Hilkatin atölyesinde çalışan, yani, yeni bir dünya parçası, yeni bir düşünce, yeni bir tertip yaratan ustaların sayısı bir asırda üç-beş... Sen onlardan biri olmaya çalışacaksın.”

Böylesine derin ve dertli bir adam geçti bu dünyadan.Okumayı çok sevdi.Gözleri ona engel olmadı.Hep  okudu hep düşündü.

“Muhteşem bir maziyi daha muhteşem bir istikbale bağlayacak köprü olmak isterdim.” Diyerek gitti buralardan.

O,köprüyü kurdu.Bizlere de sahip çıkmak düşer.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum