1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Halil Etyemez: "Konya’ya 51 milyarın üzerinde yatırım yaptık"
Halil Etyemez: "Konya’ya 51 milyarın üzerinde yatırım yaptık"

Halil Etyemez: "Konya’ya 51 milyarın üzerinde yatırım yaptık"

Milletvekili Halil Etyemez, TBMM’de Konya Yatırımlarını Değerlendirdi. Etyemez; "Konya’ya 51 milyarın üzerinde yatırım yaptık" dedi.

A+A-

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, TBMM Genel Kurulu’nda Konya yatırımlarıyla ilgili gündem dışı konuşma yaptı. Milletvekili Halil Etyemez, “2002 yılından bugüne ülke genelinde yapılan yatırımlardan Konya’mızda payını almıştır. AK Parti hükümetleri olarak, Konya’mıza 51 milyarın üzerinde yatırım yaptık. Tarih boyunca nice medeniyetlerin zirve şehri olan Konya’mıza yapılan bu yatırımlar, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde artarak devam edecektir.” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşma yaparak 2002 yılından günümüze Konya yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu. AK Parti hükümetleri olarak ülke genelinde ekonomiden sağlığa, ulaşımdan yerli ve milli sanayiye her alanda birçok başarıya imza attıklarını belirten Milletvekili Halil Etyemez, yapılan yatırımlardan Konya’nın da payını aldığını söyledi. 

51 MİLYARIN ÜZERİNDE YATIRIM

Konya’ya son 18 yılda 51 milyarın üzerinde yatırım yaptıklarını kaydeden Milletvekili Etyemez, “İktidar olarak her zaman önceliğimiz eğitim oldu. Konya’mızda eğitime bugüne kadar yaklaşık 2 milyar lira yatırım gerçekleştirdik. Okul sayısını 2 binin, derslik sayısını 22 binin, öğretmen sayısını ise 32 binin üzerine çıkarttık. Konya’mıza, Necmettin Erbakan ve Konya Teknik Üniversiteleri olmak üzere 2 devlet, birde vakfa bağlı Gıda ve Tarım Üniversitesi’ni kazandırdık. Yaklaşık 20 bin öğrencimizin kalacağı yeni yurtlar açtık. Milli maçların yapıldığı 42 bin seyirci kapasiteli stadyumu, gençlik merkezlerini, çeşitli branşlarda spor tesislerini, yüzme havuzlarını vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Yıllık 400 bin kişinin ziyaret ettiği, 5 bin metre kare kapalı alanda aynı anda 20 bin kelebeğin uçtuğu, Avrupa’nın en büyük Türkiye’nin tek kelebek vadisini Konya’mıza kazandırdık. Sağlıkta toplam 2 bin 395 yatak kapasiteli 31’i hastane olmak üzere 80’in üzerinde tesis yaptık. Yatak sayımızı 7 bin 686’ya çıkarttık. 1250 yataklı Karatay Şehir Hastanemizin de açılışını bu yıl içinde gerçekleştiriyoruz. Konya’mızda 23 bin 772 konut projesi yaptık. 4 bin sosyal konutu da hayata geçireceğiz. 14 ilçemizi doğal gazla buluşturduk. Karapınar ilçemizde kurulacak olan, 1000 megavat kapasiteli dünyanın en büyük güneş enerji sistemi santralinde nisan ayı itibariyle panellerin kurulmasına başlanacak.” dedi.

KONYA’NIN HIZINA HIZ KATTIK

Medeniyetin en büyük göstergesi olan ulaşıma ayrı bir önem verdiklerini ifade eden Halil Etyemez, bölünmüş yol mesafesini 167 kilometreden bin 100 kilometrenin üzerine çıkarttıklarını belirtti. Konya’yı yüksek hızlı trenin merkezi haline getirdiklerinin altını çizen Etyemez, “Konya Havalimanımıza yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasını yaptık ve yolcu trafiğini yıllık 1 milyonun üzerine çıkardık. Ulaşımın her alanında yaptığımız başarılı çalışmalarla Konya’mızın hızına hız kattık. 7.5 milyar lira maliyetli Konya metrosunu da hayata geçiriyoruz. Yıllık 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek olan Yüksek Hızlı Tren Garı, Konya’mızı lojistik üssü haline getirecek Kayacık Lojistik Merkezi, Aselsan ve Konya sanayicilerimizin işbirliğiyle yapılan savunma sanayisiyle ilgili fabrika da inşallah önümüzdeki süreçte hizmete girecek.” diye konuştu.

400 MİLYON DOLARLIK TARIMSAL İHRACAT

Konuşmasında tarım ve hayvancılığa ayrı bir paragraf açan Etyemez, Konya’yı tarım ve hayvancılığın başkenti olarak niteledi. Konya’nın 1.9 milyon hektar tarım alanıyla, Türkiye’nin en büyük tarım alanına sahip olduğuna dikkat çeken Etyemez, “Konya’mızın tarımsal üretim değeri son 18 yılda 9 kat artarak 20 milyara yaklaşırken, tarımsal ihracatımız yine son 18 yılda 20.3 kat artarak yaklaşık 400 milyon dolara ulaşmıştır. Konya, tarım makinaları imalatının yüzde 65’ini, ihracatının ise yüzde 70’ini gerçekleştirmektedir. Konya’mız, tahıl üretiminde ülkemizde birinci, 927 bin büyükbaş hayvan varlığıyla birinci,  2 milyon 460 bin küçükbaş hayvan varlığıyla ikinci,  1 milyon 388 bin ton süt üretimiyle birinci sıradadır. Konyalı çiftçilerimizin üretimini arttırmak, onlara destek olmak için son 18 yılda 8,4 milyar lira hibe verdik.” şeklinde konuştu.

YENİ PROJE MÜJDESİ

Konya tarımımızın can damarı su olduğunu vurgulayan Etyemez, bunun bilincinde olarak sulama alanında 2003-2020 yılları arasında 9.4 milyar liralık yatırım yaparak toplam 260 tesisi hizmete aldıklarını açıkladı. Yeni projelerle ilgili titiz bir çalışma içinde olduklarını duyuran Etyemez, “Bugüne kadar yaptığımız sulama projeleriyle 796 bin 440 dekar araziyi sulamaya açarak, çiftçilerimize yıllık 650 milyon lira tarımsal gelir artışı sağladık. Osmanlı’dan bugüne uzanan asırlık rüya proje Mavi Tüneli hayata geçirdik.Suyun tasarruflu kullanılması için yaklaşık 1 milyar lira bedelli, İvriz Sağ Sahil ve Sol Sahil Kapalı Sulama Sistemlerini Konya Ereğli’mizde hayata geçiriyoruz. Konya’mızın şu anda sulanan yaklaşık 500 bin hektarı artırmak için çalışıyoruz. Konya’mıza dış havzalardan su getirmek için çeşitli su kaynakları üzerinde proje çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Bu projeler hayata geçtiği takdirde yıllık 500 milyon lira milli ekonomimize katkı sağlayacak.” dedi.

Tarih boyunca nice medeniyetlerin zirve şehri olan Konya’ya yapılan yatırımların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde artarak devam edeceğini söyleyen Milletvekili Halil Etyemez,  Konya’ya yapılan ve yapılacak olan hizmetlerin gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, bakanlara, milletvekillerine, emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT