Halo nedir?

Halo nedir?

Formula 1 araçlarında 2018 yılından bu yana kullanılan Halo nedir?

Halo nedir? Ne işe yarar?

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), 2017'de aldığı kararla 2018 sezonundan itibaren Formula 1, Formula 2, Formula 3, Formula Regional, Formula E ve Formula 4 araçlarına Halo'nun ekleneceğini ve bu sisteminin kullanımının zorunlu olacağını açıkladı.

Pilotların araç içerisinde yer aldıkları bölümün önüne eklenen bu sistem, üç noktadan araca bağlanıyor. Eklenen bu sistemle birlikte pilotların yaşayabileceği kazalardan en az hasarla ayrılmaları amaçlanıyor. Araçların aerodinamiği için Halo'yu takımların yerleştirmesine izin veriliyor. Ancak Halo'nun takımlar tarafından üretilmesine izin verilmiyor.Formula 1'de 2020 sezonundaki Bahreyn Grand Prix'sinde Haas takımının pilotu Romain Grosjean, Alpha Tauri pilotu Daniil Kvyat ile yaşadığı temasın ardından pistin sağ tarafındaki bariyerlere çarptı.


Halo'nun bariyerlere yaptığı baskı sonrasında Grosjean, araçtan çıkabilecek boşluğa sahip olmuş ve kafa bölgesine alacağı darbeden kurtulmuştu.

Geçtiğimiz sezon İtalya Grand Prix'sinde ise Lewis Hamilton ve Max Verstappen'in pist üstündeki rekabeti sonrasında Verstappen'in aracı, Hamilton'ın aracının üstüne çıkmıştı.

Grosjean'ın kazasında olduğu gibi Halo, Lewis Hamilton'ı kazadan korumuş ve Verstappen'in aracının Hamilton'ın başının üstüne düşmesini engellemişti.

(NTV Spor)