Hasan Angı: Türkiye 20 yılda çağ atladı

Türkiye’nin geride kalan 20 yılda adeta çağ atladığını, her alanda büyük değişim ve dönüşümler yaşadığını söyleyen AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, “Tüm bunlara rağmen 20 yılda ülkemizde değişmeyen tek şey ne yazık ki yalan ve iftiradan beslenmeyen yapıcı bir muhalefet anlayışını geliştirememiş olmasıdır” dedi.
Hasan Angı: Türkiye 20 yılda çağ atladı

Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, ülkemizin yapıcı bir muhalefet anlayışına ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Başkan Angı, “Muhalefet partileri gün geçmiyor ki yalan ve karalama siyaset anlayışlarının dışa vurumu olan açıklamalarda ve söylemlerde bulunmasınlar. Bunun son örneğini Konya'da bir siyasi partinin il başkanının açıklamalarında görmüş olduk.  Parlamento içinden emanet vekiller gönderenler, o partiden bu partiye talimatla milletvekili transfer edenler, iktidar oluşturabilmek için partilerin içini boşaltanlar bugün "sözde" güçlü parlamenter sistemden bahsediyorlar. Koalisyonu sabah bozmaya niyetlenip, akşama karar değiştirenler geçmişin unutulduğunu zannediyorlar anlaşılan” diye konuştu.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ’NİN SAHİBİ, BİZZAT MİLLETİMİZİN KENDİSİDİR’

“Millete hizmeti;  sadece göz boyamaktan ve şov yapmaktan ibaret olanlar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin hayata geçmesi ile son 3 yılda ne gibi büyük değişikliklerin olduğunu, ne gibi büyük icraatların yapıldığına şöyle dönüp bir baksınlar” diyerek konuşmasına devam eden Angı, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, iki yüz yılı bulan demokrasi arayışlarımızda, doğrudan milletimizin iradesiyle hayata geçirilen tek yönetim reformu olma özelliği taşımaktadır.  Diğer tüm değişimler, ya savaş şartlarında ya da olağanüstü dönemlerde gerçekleşmiştir.  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sahibi, bizzat milletimizin kendisidir.  Aslında kendi içlerinde demokrasiyi sindiremeyenlerin, milletten korkanların, halka tepeden bakıp millet iradesine karşı hep bir vesayet odağı bekleyenlerin asıl rahatsız olduğu konu da tam olarak budur” açıklamasında bulundu.

‘TÜRKİYE’DE DÜNYADA ÖRNEK GÖSTERİLEN BİR ÜLKE HALİNE GELDİ’

Angı, “Geçmişte en küçük sarsıntıda demokrasisiyle, ekonomisiyle, siyasi ve sosyal yapısıyla adeta yerle bir olan bir Türkiye’den;  bugün bölgesel ve küresel her türlü sınavı başarıyla veren bir Türkiye’ye ulaştık. Dünyanın siyasi ve ekonomik gerilimlerden iç çatışmalara, Koronavirüs salgınının yıkıcı etkileriyle pek çok alanda yalpaladığı bir dönemde, Türkiye aldığı önlemler, uyguladığı politikalar ile dünyada örnek gösterilen, gıpta ile bakılan ülkelerden biri haline gelmiştir. Türkiye, yeni sistemle birlikte bölgesel ve küresel krizlere karşı daha etkin, daha hızlı ve daha kapsamlı refleksler verebilme imkânına kavuşmuştur.  Doğu Akdeniz’deki gelişmelerden Koronavirüs salgınına kadar pek çok alanda, bunun somut neticelerini gördük, görmeye de devam ediyoruz.”

‘ÜLKEMİZİN YAPICI BİR MUHALEFET ANLAYIŞINA İHTİYACI VARDIR’

“Tüm bu gelişmeler yaşanırken Muhalefet Partileri sözde bir güçlendirilmiş parlamenter sistemi türküsü tutturmuş gidiyorlar” diyen Angı, “Parlamenter sistemden ülkemiz bu güne kadar ne verim alabilmiş de bundan sonra bu sistemden medet umacağız. 367 garabetiyle TBMM'de Cumhurbaşkanını seçtirmeyenler, anayasa değişikliklerini krize dönüştürüp TBMM'yi, anayasa mahkemesinin anayasaya aykırı karara zorlayanları milletimiz unutmaz. TBMM'nin itibarını yerle yeksan edenler bugün kalkmış güçlendirilmiş parlamenter sistemden bahsediyorlar.  Parlamenter sistem ile ülkemizin artık ilerleyebilmesi mümkün değildir. Ülkemizin güçlendirilmiş ya da güçlendirilememiş bir parlamenter sisteme dönüşü de mümkün değildir.  Gündem dışı açıklamaların, belden aşağı söylemlerin, gündemde kalmak için yapılan saldırgan tutumların, ne muhalefet partilerine ne de ülkemize faydası yoktur. Bunların milletimizde karşılığı da bulunmamaktadır. Ülkemizin yapıcı bir muhalefet anlayışına ihtiyacı vardır. Halkımızın muhalefet partilerinden beklentisi de budur. Ülkemiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, milletimizin büyük destek ve teveccühü ile hedeflerine emin adımlarla yürümeye, eser üretmeye, ülkemize ve milletimize hizmete devam edecektir” dedi.