Hatıp Mahallesine Ramazan yardımı

Meram ilçesi Hatıp Mahallesi Muhtarı Osman Yağcı, Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yardım etmek amacıyla Konyalı hayırseverlerden yardım topluyor. Her yıl Ramazan ayında yardımlarını sürdüren Osman Yağcı, ihtiyaç sahiplerinin önemli temel ihtiyaçlarını karşılıyor.
Hatıp Mahallesine Ramazan yardımı

Meram Hatıp Mahallesi’nde bulunan ihtiyaç sahipleri Ramazan ayına buruk girmiyor. Mahalle Muhtarı Osman Yağcı, her yıl geleneksel hale getirdiği ve hayırseverlerden topladığı yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Hatıp Mahallesi’nde yaklaşık 7 bin kişinin yaşadığını kaydeden Yağcı, hayırseverlerden gelecek yardımları bekliyor.

hatip-mahallesine-ramazan-yardimi-1.jpg

‘HERKES RAMAZAN AYINA GÜZEL BİR ŞEKİLDE GİRSİN’

Ramazan’a bir hafta kala insanların ihtiyaçlarını karşılamak istediğini belirten Osman Yağcı, “ Biz istiyoruz ki herkes Ramazan’a güzel bir şekilde girsin. İhtiyaç sahipleri için Ramazan paketleri hazırlamak istiyoruz. İki yıldır Ramazan ayı için yardım topluyorum. Toplanan yardımlarla bazılarına gıda yardımı yapıyoruz, bazılarının ödenmemiş faturalarını ödüyoruz. Bazılarının ev kiralarını ödüyoruz. Onların ihtiyaçları neyse o yönde hareket ediyoruz. Bu yıl daha çok gıda ve fatura ödeme yardımında bulunacağız. Para vermeyi tercih etmiyoruz. Çünkü bazı art niyetli insanlar olabiliyor. Örneğin babaya parayı veriyoruz. O baba o parayı ne yapıyor bilmiyoruz. Evime yaptığım gıda alışverişinin aynısını onlara da yapıyorum. Aldığımız ürünler çöpe gitmesin israf olmasın diye her şeyin en iyisini alıyoruz. İki yıldır öyle yapıyoruz” şeklinde konuştu.

hatip-mahallesine-ramazan-yardimi.jpg

‘PANDEMİ DÖNEMİNDE İHTİYAÇ SAHİBİ SAYISI ARTTI’

Pandemi döneminde ihtiyaç sahiplerinin sayısının arttığının bilgisini veren Yağcı, şöyle konuştu: “İhtiyaç sahiplerinin kömür dağıtımı için isimlerini yazıyoruz. Bazıları bize geliyorlar ve ihtiyaç sahibi olduğunu beyan ediyorlar. Bazen biz kaymakamlığa gönderiyoruz. Ondan sonra Ramazan ayı geldiği zaman o ihtiyaç sahiplerine ulaşıyoruz. Mesela bazılarının eşi çalışmıyorken işe girmiş oluyor. Ben dün ihtiyaç sahibiyken şimdi değilim diyenler oluyor. Böyle insanlarla da karşılaşıyoruz. Kovid-19 nedeniyle ihtiyaç sahipleri yüzde 20-30 oranında arttı. Örneğin geçen sene 100-110 kişiye yardım yaparken şimdi bu sayı 190’lara çıktı.  Yani pandemi döneminde ihtiyaç sahibi sayısı daha çok arttı. Ben onlara tek başıma yetişemiyorum. O nedenle biz de hayır yapmaları için insanlara sesleniyoruz. Geçen yıl yardım edenleri çekinerek bu yıl tekrar arıyorum. Mesela mahallede 7 bin kişi oturuyor. Herkes 100 lira verse dünyanın parası tutar. Yardımlarda tıpkı iyilik gibi paylaştıkça çoğalır diye düşünüyorum.”

hatip-mahallesine-ramazan-yardimi-2.jpg

‘GEÇEN YIL 165 BİN LİRALIK YARDIM YAPTIK’

Geçen yıl Hatıp Mahallesinde 165 bin liralık yardım yaptıklarını ifade eden Yağcı, “Mahallemizden ziyade dışarıdan da çok yardım alıyoruz. Örneğin geçen yıl Ak Parti Kadın Kolları Başkanlığından aramışlardı. Aralarında para toplamışlar ve o parayı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmam için bana vermişlerdi. Geçen yıl un ile birlikte 165 bin liraya yakın yardım dağıttık. Bizim sıcak paylaşımımızı görenler mahalle dışındaki ihtiyaç sahipleri de arıyor. Hemen ne yapmamız gerekiyorsa ona da yardım ediyorum. Kimseyi kırmıyorum. Aç insan kalmaması için elimden geldiği kadar insanlara yardım etmeye çalışıyorum. Yardım ettiğim insanların hayır dualarını alıyoruz. Daha önce böyle bir şey görmediklerini söylüyorlar. Gökten yağsın yerden topla diye bir dua var onu söylüyorlar. Ben de böyle olunca mutlu oluyorum. Ben mutlu oldukça daha çok ihtiyaç sahibine ulaşmak istiyorum. Herhangi bir kişinin hayatına dokunmak her şeyden daha değerli” diye konuştu.

hatip-mahallesine-ramazan-yardimi-3.jpg

‘HAYIRSEVERLERDEN YARDIMLARINI BEKLİYORUZ’

Hayırseverlerden zor durumda olan ihtiyaç sahipleri için yardım beklediğini duyuran Yağcı, “Ben belki 5 yıl sonra bu görevi idame ettiremeyeceğim. Bir kişi de, ‘ben senin döneminde aç kaldım, benim de kapımı çalmadın’ demesinler diye var gücümle çalışıyorum. Benden sonra gelecek muhtar benim yaptığımın daha fazlasını yapması lazım. Bu anlamda da geleceğe miras bırakıyorum. Hatıp Mahallemizde çok sayıda ihtiyaç sahibi var. Gerçekten çok zor durumda olan insanlarımız var. Onlar için Konyalı hayırseverlerimizden yardımlarını bekliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

hatip-mahallesine-ramazan-yardimi-4.jpg