1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. - HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu:
- HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu:

- HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu:

"Türkiye'nin çok önemli bir birikimi şu an işsizdir. Kişiler ne ile suçlandıklarını bilmeden ve bir mahkeme kararı olmadan görevlerinden ve ekmeklerinden olmaktadır"

A+A-

TBMM (AA) - HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Toplam 2 bin 146 Tıp Fakültesi mezunu doktor arşiv taraması ve güvenlik soruşturması nedeniyle atanamamıştır. Türkiye'nin çok önemli bir birikimi şu an işsizdir. En sıradan devlet atamasında bile güvenlik soruşturması ve arşiv taraması sorun teşkil etmektedir." dedi.

Gergerlioğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, OHAL uygulamaları nedeniyle binlerce tıp fakültesi mezunu ve alanında ihtisas yapmış doktorun mağdur olduğunu ileri sürdü. Gergerlioğlu, Devlet Memurları Kanunu'na eklenen "Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması şartı"nın bu mağduriyetlere neden olduğunu iddia etti.

Söz konusu kanuna göre, bir doktorun özel sektörde çalışması için belli bir süre kamu sektöründe çalışması gerektiğini anımsatan Gergerlioğlu, güvenlik soruşturması nedeniyle ataması yapılmayan doktorların devlet hastanelerinde çalışmadıkları için özel sektörde de iş bulmasının imkansız hale geldiğini kaydetti.

Toplam 2 bin 146 Tıp Fakültesi mezunu doktorun arşiv taraması ve güvenlik soruşturması nedeniyle atanamadığını dile getiren Gergerlioğlu, "Türkiye'nin çok önemli bir birikimi şu an işsizdir. En sıradan devlet atamasında bile güvenlik soruşturması ve arşiv taraması sorun teşkil etmektedir. Kişiler ne ile suçlandıklarını bilmeden ve bir mahkeme kararı olmadan görevlerinden ve ekmeklerinden olmaktadır." dedi.

- Danıştayın "Öğrenci Andı" kararı

Gergerlioğlu, Danıştayın 'Öğrenci Andı' kararını da doğru bulmadığını ifade ederek "Ben de bir Türküm, bir Kürtün varlığını bana armağan etmesini kesinlikle kabul etmiyorum. Bu uygulamanın dayatılmasını şiddetle kınıyorum. Türk olmayan milyonlarca insanımız var. Bu insanlara 'varlığım Türk varlığına armağan olsun' dedirtiliyor ve bu zorla yapılıyor. Bu sözler toplumsal birliğe ve barışa neden olmaz. Bu modern bir uygulama değil, faşizan bir uygulamadır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT