"Henüz hikayenin başındayız"

A Milli Futbol Takımımızın Teknik Direktörü Şenol Güneş, Norveç galibiyetinin ardından açıklamalarda bulundu. Güneş, ''Dünya Kupası'nda olmayı çok istiyoruz. Oyuncular mutlu, ben mutluyum, Türkiye mutlu.'' dedi.
"Henüz hikayenin başındayız"

A Milli Futbol Takımımız, Dünya Kupası Elemeleri'nde Norveç'i 3-0 mağlup etti.

Mücadelenin ardından A Milli Futbol Takımımızın Teknik Direktörü Şenol Güneş, açıklamalarda bulundu.

"Henüz hikayenin başındayız"

Galibiyeti değerlendiren Şenol Güneş, şu ifadelere değindi:

"Her gün yeni bir başlangıç. Yeni umutlarla yola çıkıyoruz. Henüz hikayenin başındayız. 2 maçta 6 puan güzel bir avantaj ama daha 8 maçımız var. Bu maçlardan 0 puan da, 2 puan da alabilirdik. Akıllı, sabırlı, coşkulu, istekli oynadık. İyi konsantre olduk. Tüm futbolcuları tebrik ediyorum, alınlarından öpüyorum ve onlarla gurur duyuyorum. Sertliğe de cevap verdiler, provokasyonlara uymadılar. Gollerimiz de çok güzeldi. Sörloth, Haaland, Odegaard, Elyounoussi, Joshua King... Hepsinin güçlü yönlerini biliyorduk, bugün Norveç'in zaaflarından faydalandık."

Letonya maçı öncesi havaya girmeyeceklerini belirten Güneş, şu sözleri kullandı:

"Sıkıntılarımız vardı ama hepsini takım içerisinde çözdük. Bu maçı iyi atlattık. Ben mutluyum, takım mutlu, görüyorum ve duyuyorum ki Türkiye de mutlu. Tüm Türkiye'nin kandilini kutluyorum. Biz biriz. Türk insanının başaramayacağı bir iş yok. Bugün bunu gördük. Bunun sürdürülebilir olması lazım. Önümüzde bir Letonya maçı var. Ne havaya gireceğiz, ne ezik olacağız. 2 maçtır ezik olmadık. Kaybetsek bile kazanmış olacaktık çünkü oyunumuzu kazanacaktık. Şimdi değişik bir maç; Letonya maçını oynayacağız. Bugün için her şey güzel ama yarınlar ne olur bilemiyoruz."

"Başarıyı sürdürülebilir hale getirmek istiyoruz"

Futbolcularının performanslarından söz eden Güneş, şu açıklamaları yaptı:

"Futbolcularımız ülke adına iş yapıyor. Her şehirden birileri buraya geliyor. Yeni Yusuflar, Hakanlar, Buraklar olacak inşallah. Büyük sorumlulukları var ve yerine getirmenun gururu var. "Bizim çocuklar" dememizin sebebi bu. Ailelerini de iyi temsil ediyorlar. Yusuf mesela bugün çok iyi çalıştı, hem ofansif hem defansif iş yaptı. Futbolunu daha da ileri götürecek. Bir seviye daha atlamak lazım. Dünya çapında olduğu söylenen oyuncularımız var. Bu futbolcuların zaman zaman başarısız günü olabilir, bizim isteğimiz başarıyı sürdürülebilir hale getirmek. Bu oyuncuların hepsi bizim oyuncularımız, dünyanın neresinde olurlarla olsunlar biz Türkiye'yiz.

Ozan iyi bir futbolcu. Oyundan çıkarken ona "yeni başlıyorsun" dedim.

Oyunla ilgili ne konuşursam konuşayım yanlış olur. Kazanırsak her şey doğru, kaybedersek her şey kötü. Bugün de eleştirilecek çok şey bulunabilir. İlkelerimiz belli, bu takımın başarısını istiyorum. Şartlar ne olursa olsun Dünya Kupası'na gitmeyi istiyoruz. Yeni oyuncular çıkarmak için yol haritası çizeceğiz."

"Dünya Kupası'nda olmayı çok istiyoruz"

 

En büyük hedefin Dünya Kupası'na katılmak olduğunu ifade eden Güneş, şu yorumu yaptı:

 

"Bekleri kapatmak için çok çalıştık. Hakan ve Yusuf çok yardımcı oldu. Uzun toplarda risklerimiz vardı ama başarılı olduk. 1.94 boyunda iki hareketli santrfora karşı zaman zaman Okay yardımcı oldu. Bizim zaten savunmada çok alternatifimiz yoktu. İki bekimiz, iki stoperimiz yoktu bugün. Ozan hastaydı, 10-15 dakika oynarım deyince onu da oyuna aldık ve üçlü savunmayı kullandık. Taylan ve Enes de oyuna diri girdiler.

 

Sistemler bize yardımcı olan unsurlardır. Değişiklikler oyuncuların kafasını karıştırırsa yapmamalısınız ama oyuncularımız her şeye uyumlu. 

Düşünce olarak, kazanma duygusu olarak oyuncularımızın bir problem yaşayacağını düşünmüyorum. Yine de, Letonya tipi maçlar zordur. Norveç de 43 dakika Cebelitarık'a gol atamadı mesela, sonra iki dakikada iki gol attı. O yüzden sabırlı oynamalıyız. Ne ezik olacağız, ne havaya gireceğiz. İşimizi iyi yapacağız. Letonya maçı da zor bir maç. İki güçlü takımı yenmek, diğer maçları alacağımızın garantisi değildir ama oyunumuz bizim için bir güvencedir. Mesela Fransa'yı daha rahat yendik ama başka rakipleri son dakika golleriyle devirebildik. Her rakibe hazır olmamız lazım, oyun tarzları farklı olacak.

Dünya Kupası'nda olmayı çok istiyoruz. Oyuncular mutlu, ben mutluyum, Türkiye mutlu. Yeter ki bu mutluluğu bozmayalım."

"Cumhurbaşkanımız bizi tebrik etti"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Hollanda maçı sonrası olduğu gibi yeniden tebriklerini ilettiğini belirten Şenol Güneş, sözlerini noktalamadan önce Norveç hakkında da düşüncelerini belirtti:

"Cumhurbaşkanımız yine aradı ve tebriklerini iletti. Zaten kendisi eski futbolcu. Futbolu çok seviyor. İşçisinden memura, Cumhurbaşkanına kadar herkes bu maçlara kilitlendi. Bu sebeple bu maçlar bizim için çok önemli.

Norveç son yıllarda yükselen bir takım. Dünya çapında oyuncular üretmeye başladılar. Bugün biraz savunmada ve orta sahada değişkenlik gösterdiler. Solbakken'e katılıyorum, biz bugün daha sabırlıydık. Hocalarını da biliyorum, Kopenhag'da çok başarılıydı. Norveç bugün başarılı olmadı ama bu onların kötü bir takım olduğunu göstermez.

Bu maçları kısmen Avrupa Şampiyonası için pratik olarak da görebiliriz ama her gün daha iyi olmamız lazım."