Hibe desteği esnafa can suyu oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği kabine toplantısının ardından esnafa destek müjdesini verdi. Erdoğan, toplamda 4 milyar 602 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak verdiklerini açıkladı.
Hibe desteği esnafa can suyu oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tam kapanma döneminde mağduriyet yaşayan esnaf için hibe desteği vereceğini açıkladı. Buna göre; bakım onarım, tamirat, hırdavat, müzisyenler, oto yıkamacılara, oyuncakçılar, kozmetikçiler, bakırcılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, berberler, otobüsçüler ve pazarcılar gibi işletmelere 3 bin liralık hibe ödemesi yapılacak. Yine kahvehane, kafe, pastane, çay bahçesi, internet kafe, hamam gibi işletmelere 1 defaya mahsus olmak üzere 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Karabacak, “Toplamda 1 milyon150 bini aşkın işletmemizi kapsayan bu gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin TL hibe ödemesi yapılacak. Ödeme takvimi önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Bakanlar Kurulumuza, emeği geçen herkese açıklamış oldukları paket için çok teşekkür ediyor, 1 Haziran’dan itibaren tüm işletmelerimizin hiç bir kısıtlama olmadan normal faaliyetlerine başlamasını istiyoruz” dedi.

muharrem-karabacak-hibe-destegi-esnafa-can-suyu-oldu.jpg

“BORÇLAR FAİZSİZ ERTELENMELİ”

Hibe desteklerini sevindirici bulduklarını fakat 15 aydır devam eden pandemi tedbirleri nedeniyle esnaf ve sanatkarların kamu borçlarını ödeyemez duruma geldiğine dikkat çeken Başkan Karabacak, “Hibe destekleri günlük faturalarımızı ödememizde destek olacak bu önemli bir gelişme ancak ödenemeyen kredi, vergi, SGK, BAĞ-KUR borçları esnafımızı düşündürmekte. Bu zorlu süreçte ayakta kalabilmek adına günü gelen tüm ödemelerin ötelenmesini, kira ve gelir kaybı destek ödemelerinin yıl sonuna kadar devam etmesini, ödenemeyen taksitlerden dolayı yapılandırmaların bozulmamasını, kiralarla ilgili kanun çıkarılmasını, mücbir sebepten dolayı esnafımızın BAĞ-KUR ve SGK primlerinin kapalılık gün süresince devletimiz tarafından karşılanmasını, istihdam ettiğimiz kardeşlerimize sosyal yardım sağlanmasını, ticari araçlara muayene muafiyeti uygulanmasını, ÖTV ve KDV’siz akaryakıt temin edilmesini talep ediyoruz. Esnaf Teşkilatı olarak esnaf ve sanatkarlarımızı koruma ve kollamaya yönelik adımların devletimiz tarafından atılacağına inancımızın tam. KONESOB olarak konuyla ilgili Bakanlık düzeyinde gerekli girişimleri yapıyoruz. Tüm kamu borçlarının faizsiz ertelenmesi ve bahse konu taleplerimiz için de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan müjdeli haberler bekliyoruz İnşallah” diye konuştu.

‘ESNAF ZOR BİR SÜREÇ GEÇİRİYOR’

Esnafın zor bir süreç geçirdiğinin altını çizen Konya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Veli Baranok, “Sayın Cumhurbaşkanımıza bize destek verdiği için çok teşekkür ederiz. Tam kapanmayla esnafımız çok büyük bir yara aldı. Cumhurbaşkanımızın verdiği destekler biz berberlere ve kuaförlere de can suyu oldu ama esnaf gerçekten şu anda ciddi anlamda zor bir süreç geçiriyor. Bu süreç içerisinde bizim devletimizden beklentimiz aslında bu yıl ki SSK VE BAĞ-KUR konusunda yanımızda olmasıydı. Büyük bir esnaf topluluğu var ve esnaf bittiği zaman bir sürü istihdam sağlayan şu anda Konya’mızda 65 bin tane küçük esnaf var. Onların yanında çalışan personelleri ve ailesi için de büyük yara. Üyelerimiz ve çalışan personellerimiz şu anda mutlu durumdalar. Ama bu süreci daimi olacağını düşünmüyorum. Çünkü kuaförlerde virüs bulaş riskinin yüksek olduğu söyleniyor. Yani böyle bir algı var. Biz bu algının da yıkılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

veli-baranok-hibe-destegi-esnafa-can-suyu-oldu.jpg

‘ÇORBAMIZA TUZ OLDU’

Esnafı verilen 3 bin liralık desteğin esnafı sevindirdiğini belirten Konya Bakırcılar Zücaciyeciler Hırdavatçılar Odası Başkanı İbrahim Işık, Sayın Cumhurbaşkanımıza verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bu destek bize can suyu oldu. Zararımızın hepsini karşılamasa da en azından çorbamızın içine tuz oldu. Üyelerimizin hepsi teşekkürlerini dile getirdiler. Tam kapanmanın ardından ufak tefek satışlarımız oluyor ancak bizim sezonumuz biraz da düğünlere bağlı. Haziran’dan sonra düğünlerin biraz daha rahatlamasını umuyoruz. O günleri umutla bekliyoruz. Pandemi döneminin bir an önce bitmesini temenni ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

ibrahim-isik-hibe-destegi-esnafa-can-suyu-oldu.jpg

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ