1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Hububatta yerli tohum hamlesi
Hububatta yerli tohum hamlesi

Hububatta yerli tohum hamlesi

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde yürütülen, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nın desteklediği, Konya Tarım İl Müdürlüğü’nün de paydaş olduğu proje ile buğday ve arpada yerlileşme hamlesi yapıldı.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nın 2020 yılında Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projesi olarak desteklediği, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde yürütülen, Konya İl Tarım Müdürlüğü’nün proje paydaşı olduğu "Ek Tohumun Hasını Çekme Verim Kaygısı" yayım projesinin gösteri parseli oluşturulması için Selçuklu İlçesi, Tömek Mahallesi’nde Tarım İl Müdürü Ali Ergin'in katılımları ile yerli ve milli tohum ekimleri gerçekleştirildi.

YERLİ ÇEŞİTLERİN YAYGINLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Proje hakkında Konya Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Proje 2 yıllık bir yayım projesi olup bütçesi 48.500,00 TL’dir.  Proje kapsamında Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün geliştirmiş olduğu Buğday çeşitlerinin (Şanlı, Kışla, Hamitbey, Ayten Abla) ve Arpa çeşitlerinin (Burakbey, Tosunpaşa, Asil) İlimizde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Projenin 1. yılında İl Müdürlüğümüz tarafından Selçuklu İlçesi gösteri parseli kurulması için seçilmiş, Selçuklu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü proje paydaşı olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Selçuklu İlçesi, Tömek Mahallesinde 2020-2021 üretim sezonunda 35 dekar alanda önder Çiftçi Cemil TEMİZ' e gösteri parseli kurulmuştur. Kurulan 35 dekarlık gösteri parseli için Ekim ayında Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitü tarafından gönderilen 350 kg tohum, 550 kg DAP ve 350 kg üre gübresi üreticimize teslim edilmiştir.

YERLİ TOHUMLARIN ÖNEMİ ANLAŞILDI

Yerli tohumların kullanılmasının öneminin her geçen gün daha iyi anlaşılmakta olduğunun ifade edildiği açıklamanın devamında şu cümlelere yer verildi: Kendi kendine yetebilecek tarımsal potansiyeli olan ülkeler pandemi döneminde de görüldüğü üzere gıda tedarikinde sorun yaşamamaktadırlar. Kurulan gösteri parselinin bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diler, ekimini yapmış olduğumuz çeşitlerimizle verim kaygısı çekmeyeceğimiz bir yıl olmasını temenni ederiz. Müdürlüğümüz yerli ve milli çeşitlerimizin üreticimize tanıtılması için çalışmalarını aralıksız devam ettirmektedir.

TÖMEK MAHALLESİ’NDE İLK EKİM YAPILDI

Proje kapsamında Selçuklu İlçesi Tömek Mahallesi’nde çalışmalara başlandı. Yerli ve milli çeşitlerin ekiminde üreticinin yanında bulunacaklarını belirten Konya Tarım İl Müdürü Ali Ergin, yerli tohum kullanımının öneminden bahsederek, üreticilerle birlikte ekimi gerçekleştirdi. 

HABERE YORUM KAT