1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Huzur arıyorum" diyenlerin şehri Bayburt
"Huzur arıyorum" diyenlerin şehri Bayburt

"Huzur arıyorum" diyenlerin şehri Bayburt

İki ilçesi ve 170 köyü ile Türkiye'nin en az nüfuslu şehri Bayburt, Umut Vakfının 2017 yılındaki şiddet olaylarına bakarak hazırladığı rapora göre silahlı hiçbir olayın yaşanmadığı tek il oldu- Vali Pehlivan:"Bayburt ilimiz geçmişten bugüne kültürünü, gel

A+A-

BAYBURT (AA) - ABDULKADİR NİŞANCI - İki ilçesi ve 170 köyü bulunan Bayburt, Türkiye'nin en az nüfuslu şehri olmanın yanı sıra en huzurlu kentlerinin de başında geliyor.

Yerel ve ulusal medyaya yansıyan cinayet-şiddet olaylarını derleyen Umut Vakfı, "Türkiye'nin Silahlı Şiddet Haritası"nı çıkardı.

Ülke genelinde 2017'de 3 bin 494 bireysel silahlı olayın yaşandığı bilgisine yer verilen raporda, Bayburt'ta ise silahlı hiçbir olayın gerçekleşmediği belirtildi.

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehir kültürü, misafirperver insanıyla Bayburt'un "Huzuru arıyorum" diyenler için bire bir olduğunu söyledi.

İyiliklerle, güzelliklerle ve olumlu şeylerle anılmanın çok sevindirici olduğunu belirten Pehlivan, Bayburt'ta yaşayan ve idarecilik yapan bir kişi olarak bu durumdan gurur duyduğunu vurguladı.

Pehlivan, bir şehrin huzurlu olmasının orada yaşayan insanların olumlu katkılarıyla sağlandığını ifade ederek, "Bayburt ilimiz de çok şükür geçmişten bugüne kültürünü, geleneklerini, göreneklerini, inanç değerlerini yaşatan, yaşayan bir şehrimiz." dedi.

Bayburt'un Türkiye'nin en huzurlu ve olaysız ili olmasının bir rastlantı olmadığına dikkati çeken Pehlivan, "Burada insanlarımız arasındaki diyaloğun etkili olduğuna inanıyorum. Gerek il merkezinde gerek ilçelerimizde gerek köylerimizde son derece kendi halinde, işinde, gücünde insanların olduğu sakin bir yaşam tarzı söz konusu." diye konuştu.

Vali Pehlivan, il genelinde yüz yıllardır yaşatılan mahalle odası geleneğinin de kentin huzuruna katkısının gözardı edilemeyeceğinin altını çizen, "Gerek şehir merkezinde gerek köylerimizde olsun, hala mahalle odaları, köy odaları geleneği yaşatılıyor. Bu odalarda insanlar toplanıyor, duygularını, düşüncelerini paylaşıyor, istişarelerde bulunuyor. Bu gelenek toplumu da birbirine yakınlaştıran unsurlardan. İnsanlar problemlerini gördüğümüz kadarıyla daha çok böyle konuşarak çözmeye gayret ediyor." ifadesini kullandı.

İl genelinde polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinde olay istatistiklerinin de son derece az olduğunu belirten Vali Pehlivan, şöyle devam etti:

"Resmi olarak gerek emniyet sorumluluk bölgesinde gerek jandarma sorumluluk bölgesinde son derece düşük olduğunu görüyoruz. Nüfusumuz köylerle birlikte 90 bin civarında. Bu yazın gurbetçilerin gelişiyle daha da artıyor. Olay çeşidine baktığımız zaman da genelde yazın tarlalardan kaynaklı arazileri olayları. Yani sadece bir olay çeşidinde değil bütün olay çeşitlerinde bizim istatistiklerimiz sevindirici şekilde düşük."

- Sloganları "Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi"

Pehlivan, Bayburt'ta 2008 yılında kurulan Bayburt Üniversitesi'nin sloganının da "Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi" olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Bu gerçekten önemli bir tespit ve önemli bir slogan. Üniversitemizde her geçen gün öğrenci sayısı artmasına rağmen adeta gelen öğrencilerimiz de bu şehrin, bu huzurlu, güvenli ortamına adapte olup çok şükür asayişsizlik söz konusu olmadan eğitim öğretim hayatlarına devam ediyor. Yani Bayburt ilimizin huzurlu, güvenli bir yurt olması konusuna, burada yaşayan insanlar kadar dışarıdan gelen özellikle öğrencilerimiz de katkı sağlıyor."

Vali Pehlivan, kentin bu huzur ortamına güvenlik birimlerinin katkılarının da gözardı edilemeyeceğini, bu durumun devamı için güvenlik birimlerinin de giderek daha da artan hassasiyetle görev yapacaklarını sözlerine ekledi.


HABERE YORUM KAT