İHH Konya Azez’de yurt inşa etti

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin Halep iline bağlı Azez ilçesinde inşa ettiği "Konya Alaeddin Keykubad Yurdu"nu hizmete açtı.
İHH Konya Azez’de yurt inşa etti

İHH Konya Şubesi, Azez ilçe merkezinde 2015-2016 eğitim öğretim yılında faaliyete giren "İHH Şam Üniversitesi"nde erkek öğrenciler için bir yurt inşa etti. 40 oda, 1 salon ve 1 idare odasından oluşan "Konya Alaeddin Keykubad Yurdu"nda, 320 erkek öğrenci barınacak. Kuran-ı Kerim tilaveti ve kurdele kesimiyle yapılan açılışa, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah Eken, Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, Necmettin Erbakan Üniversitesi Genel Sekreteri Ecevit Öksüz, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Kamil Güneş, İHH Konya Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Uysal, İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Muhammed Hanefi Kutluoğlu ve beraberindeki heyet, STK temsilcileri, Azez Yerel meclis heyeti ve bölgenin ileri gelenleri katıldı.

Açılışta konuşma yapan Konya İHH Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Uysal, "Bugün çok mutluyuz. Çünkü savaşın getirdiği yıkıma rağmen okumaya çalışan kardeşlerimiz için yeni bir ev inşa ettik. Konya halkı hayırseverdir. Bir yıldan daha kısa sürede bu üç katlı yurdumuzu inşa ettik. Bağışçılarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

ihh-konya-azezde-yurt-insa-3.jpg

"KARDEŞLİĞİMİZ EZELDEN GELİYOR"

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah Eken ise üniversitelerinde Suriyeli öğrenci ve hocaların bulunduğunu belirterek, "Kardeşliğimiz ezelden geliyor." diye konuştu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Kamil Güneş de "Bölgede öğrenciler barınma konusunda bazı sıkıntılar yaşıyor. Kızlar için yapılan yurdun aynısı erkekler içinde yapıldı. Konya İHH’ya teşekkür etmek istiyorum." ifadelerini kullandı. Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş ise konuşmasında, “Bugün Suriye/ Azez’de İHH’nın kurduğu Şam Üniversitesi ve öğrenci yurdunun açılışına katıldık. Sadece insanların dünyevi ihtiyaçlarını karşılamak yetmez; akıl ve gönül eğitimi gibi manevi ihtiyaçlarını da karşılamak gerekir. Emeği geçenlerden Allah razı olsun” dedi. Eğitim, Mühendislik, Siyasal Bilimler, İlahiyat, Hukuk ve İktisat, İşletme fakültelerinden oluşan üniversitede 2 bin civarında öğrenci bulunuyor. •AA

Etiketler :