1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İHH yetimlerin yanında
İHH yetimlerin yanında

İHH yetimlerin yanında

İHH İnsani Yardım Vakfı, bu kurbanda yardım faaliyetlerine devam edecek. Pek çok ülkede yardıma muhtaç insanlara kurban eti ulaştırılacak. İHH Konya Şube Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Uysal, İHH olarak onlarca ülkedeki yüz binlerce yetime sahip çıkmaya gayret ettiklerini ifade etti.

A+A-

İHH Konya Şube Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Uysal, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın 1992 yılından beri mazlumların yanında olduğunu söyledi. Vakfın faaliyetleri hakkında bilgi veren Başkan Uysal, “Bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere mümkün olduğu kadar dünya coğrafyasında geniş bir alana ulaşmaya çalışıyoruz” dedi. İHH’nın İslam dünyasında insani yardım amaçlı kurulmuş ilk teşkilat olduğunu ifade eden Uysal, “Ulaştığı alana bakıldığında en büyük teşkilattır. İslam dünyasında en geniş sahada hizmet veren, en çok bölgeye ulaşan ve mağduriyet gideren bir özelliği taşıyoruz yardım faaliyetlerimizi tek bir alanda değil elimizden geldiğince her alanda yapmaya çalışıyoruz” dedi.

ihh-yetimlerin-yaninda-1.jpg

‘ÜMMET BİLİNCİNİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ’

Bu kurban Bayramı’nda da pek çok yardım faaliyetinde bulunacaklarını ifade eden Uysal, “Kurbanda dünyanın değişik yerlerine görevliler gönderiyoruz.  Bu hususta bin 200 lira tek fiyat belirledik. Tek fiyat belirlememizdeki amaç ise dünyanın bazı bölgelerinde yoksulluk olmakla birlikte bu bölgelerde kurban fiyatları pahalı da olabiliyor. Gazze'de hayvan girişimi oldukça zor. Kurban fiyatları oldukça pahalı. Şimdi biz düşük fiyat belirlediğimiz takdirde dostlar alışverişte görsün maksadıyla sembolik bir kurban keseceğiz gibi bir husus söz konusu olamaz. Biz Gazze'nin hakkı kadar Gazze'de, Kosova'nın hakkı kadar Kosova'da ya da dünyada kurban fiyatı ne kadar pahalıysa ve orada maalesef mağdur Müslümanlar var. Biz orada da kurban kesebilmek için tek fiyat uyguluyoruz.Görevlilerimizin eli ile onların şahitlikleriyle bölgelerde kurbanlıklarımızı kesiyoruz. Görevlilerimiz, bölgelerde kurbanlıklarımızın kesildiğini ve ihtiyaç sahiplerine ulaştığını yerinde görüyorlar ve denetimlerini yapmış oluyorlar. Biz yalnızca kurban göndermiyoruz. Aynı zamanda kurbanlarda kurduğumuz irtibatları yıl boyu sürdürüyoruz. Bizim teşkilat olarak farkımız bu, yalnızca insani yardım götürmüyoruz. Bu zamanda kurduğumuz irtibatlarla o ülkelerin bölgelerin kültürel ihtiyaçlarını dini ihtiyaçlarını ve gıda-yiyecek gibi ihtiyaçların ötesindeki başka ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Onların kendi bölgelerinde herhangi bir zulme maruz kaldıklarında bunu gidermek hususunda da onlara yardım ediyoruz. İslam dünyasının her yerinde aynı anda, aynı bayram olsun diye çabalıyoruz. Bizim farkımız bu biz Küba'da da bulunuyoruz. Gazze'de de bulunuyoruz. Balkanlarda, Afrika'da ve Asya'da özetle dünyanın her bulunuyoruz. Ümmet bilincini bu şekilde geliştirmeyi istiyoruz” dedi.

ihh-yetimlerin-yaninda-7.jpg

‘YETİMLERE SAHİP ÇIKIYORUZ’

Yetim çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Uysal, “İHH olarak onlarca ülkedeki yüz binlerce yetime sahip çıkmaya gayret ediyoruz. Büyüyüp kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar yetimlere daima destek olmak; barınmadan sağlığa, eğitimden gıdaya her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için durmaksızın çalışıyoruz. İstiyoruz ki kendi topraklarında, kültürlerinden kopmadan, yakınlarının yanında kimseye muhtaç olmadan yaşasınlar. Bu çalışmalarda KonyaİHH olarak 2020 yılının sonlarına doğru kendimize bir hedef belirlemiştik bu hedef doğrultusunda2021 yılının sonunda Konya İHH şubemiz 11 bin yetim evladımızın bakımlarını üstlenecekti. Allaha hamdolsun biz bu hedefimize ilk 6 ay içerisinde ulaşmış olduk. Şuan 10 bin dokuz yüz yetim evladımıza bakıyoruz inşallah su sayı 6 ayın sonunda 11 bini geçmiş olacak. Yılsonu hedefimize ilk 6 ayda ulaşmak bize farklı bir motive kaynağı oldu inşallah hedeflerimizi güncelleyeceğiz. Son süreçte Filistin’de yaşanan olaylardan sonra kaç tane şehit olmuşsa, kaç tane yetimleri kalmışsa Konya İHH olarak bu yetimlerimizin bakımlarını talip olduk genel merkezimize böyle bir ricada bulunduk. Merkezimizin bu yetimlerle alakalı bir organizasyon yapmasını bu yetimlerin bakımlarını ihtiyaçlarını Konya şubemize bağlamasını bekliyoruz” diye konuştu. Uysal açıklamasının devamında, “Filistin’de yaşanan olaylar sonrasında bin sekiz yüz dolayında ev kullanılamaz hale geldi bu yıkılan evlerden en azından bir kısmını bizim yapmamız lazım dedik. Allah’ın izniyle Konya’mıza halkımıza insanımıza kardeşlerimize güveniyor,Konya halkımız bu yardımların önemli bir kısmını üstlenir diye umut ediyoruz. Bu yıkılan evlerin her birinin maliyeti, şu anda 25 bin Euro Allaha hamdolsun şuan 8 tane evin bağışları tamamlanmış durumda. Bu sayılar güzel ancak bizler durmayacağız Allah’ın izniyle daha çok çalışmaya gayret edeceğiz” dedi.

ihh-yetimlerin-yaninda-3.jpg

‘FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİ KATLEDİYORLAR’

İsrail’in her zaman olduğu gibi gene Müslümanlar için kutsal günlerde saldırıların şiddetini artırdığını ifade eden Uysal, “İsrail dünya Müslümanlarını sadece fiziki olarak değil ruhsal olarak da yıpratmak istiyor. Bütün kafir yapılar bu ince noktayı biliyor ve onu kullanıyorlar. Tabi buna karşı durmak gene psikolojik yöntemleri öne alarak olmalı. Bunlar nelerdir diye soracak olursak, kardeşlerimize yalnızlık duygusunu yaşatmamak gerekiyor. Filistinli kardeşlerimiz orada katlediliyor, zulme uğruyorlar, kimsenin umurunda değil kimse bunları umursamıyor duygusunu yaşarlarsa o zaman pes ederler o zaman çökerler. Bizim sokağımızda çıkan kahrolsun İsrail sloganının Filistin’deki kardeşlerimize bir psikolojik destek olduğunu çok iyi biliyoruz. Ve aynı zamanda İsrail’in bu sloganlarımızla bu eylemlerimle psikolojik olarak bir çöküş yaşadığını da çok iyi biliyoruz. Zaman zaman bize neden bu faaliyetleri yapıyorsunuz ne yararı olacak gibi serzenişte bulunan kardeşlerimiz oluyor, ancak deminde bahsettiğim gibi bu eylemler, bu sloganlar kardeşlerimize psikolojik bir destek oluyor. Bu faaliyetleri sadece bununla sınırla tutmuyoruz bu faaliyetlerin hemen ardından maddi yardımlarımızı da ekliyoruz psikolojik çöküntünün önlenmesi gibi maddi çöküntünün de önlenmesi de lazım. Yaşanan olayların ardından tüm illerimizde faaliyetlerimiz başlar araç konvoyları, kitlesel basın açıklamaları, uygun yerlerde yürüyüşler yapıldı. Bizde Konya olarak 100 aşkın bisikletin katılımı ile bir bisiklet konvoyu düzenledik tabi burada amaç bir bisiklet yarışı değildi ya da bisiklet sürme değildi uygun yerlerin seçilip dikkat çekmek istedik buda Filistin’de yaşanan olaylara dikkat çekmek adına güzel bir faaliyet oldu” dedi.

AHMET ERGAN / YENİ HABER GAZETESİ

ihh-yetimlerin-yaninda-4.jpg

ihh-yetimlerin-yaninda-5.jpg

ihh-yetimlerin-yaninda-6.jpg

ihh-yetimlerin-yaninda-2.jpg

ihh-yetimlerin-yaninda-8.jpg

ihh-yetimlerin-yaninda-9.jpg

ihh-yetimlerin-yaninda-10.jpg

HABERE YORUM KAT