Ilgın’da festival coşkusu başladı

Ilgın’da festival coşkusu başladı

Konya’nın kaplıcasıyla tanınan ilçesi Ilgın’da; 15. Kaplıca, Sağlık, Kültür ve Turizm Festivali başladı. Yoğun katılımla başlayan festivalde konuşan Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, “Festivalimiz, 5 gün boyunca; çocuklarımız, gençlerimiz, kardeşlerimiz ve büyüklerimizin katılımıyla dolu dolu geçecek” dedi.

Geleneksel Ilgın 15. Kaplıca, Sağlık, Kültür ve Turizm Festivali yoğun katılımla başladı. Festivalin açılış programına; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya Milletvekilleri Prof. Dr. Hacı Ahmet Özdemir, Orhan Erdem, Selman Özboyacı, Tahir Akyürek ve Gülay Samancı, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcıları, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Ilgın Kaymakamı Aytekin Yılmaz ve İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti İlçe Başkanı ve MHP İlçe Başkan Yardımcısı, Konya Bölge Müdürleri,şehir dışından gelen misafirler ve Ilgınlılar katıldı.

12.jpg

5 gün sürecek ve Perşembe günü saat 18.00'de açılışı gerçekleştirilen festivalin ilk gününde protokol konuşmaları, Sanatçı Ahmet Yenilmez tarafından canlandırılan Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin kaplıcalara giriş temsili, Ilgın Belediyesi Halk Oyunları Gösterisi ve Ayhan Karagül konseri yapıldı.

1-yalcin-ertas.jpg

‘ILGIN, FARKLI MEDENİYETLERE EV SAHİPLİĞİ YAPTI’

Ilgın’ın tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyleyen Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, "Yaklaşık 3500 yıllık mazisi olan bu güzel şehir, tarih öncesi çağlardan günümüze birçok medeniyet öyküsünün kaydını tutmuş bir yerdir. Şehrimizin her noktasında farklı medeniyetlere ait eserleri görmek mümkündür. Bu şehrin temel taşlarını oluşturmaktadır. Sahib Ata Vakıf Hamamı'nın tarihinden bahsetmek istiyorum. Romalılar ve Bizanslıların şu anda aktif olarak kullandığımız termal kaynaklar üzerinde hamamlar yaptığı bilinmektedir. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat döneminde önemli devlet adamı olan Sahib Ata Fahrettin Ali tarafından 1236 yılında Sahib Ata Vakıf Hamamı’nı havuzlu ilk Türk hamamı olarak inşa ettirmiştir. O tarihte atılan temeller şu an hala varlığını sürdürmektedir. 1000 yılı aşan tarihi ile Ilgın Kaplıcaları, asırlardır şifa kaynağı olmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

1-001.jpg

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ 3 KAPLICA SUYUNDAN BİRİSİ

Ilgın kaplıca suyunun dünyanın en önemli 3 kaplıca suyundan birisi olduğunun altını çizen Başkan Yalçın Ertaş, “Kaplıca suyu, karıştırılmadan, bekletilmeden, ısıtılmadan, yer altından çıktığı gibi direkt havuzlara verilmektedir. 42 derece sıcaklığı olan kaplıca suyumuz dünyanın en önemli 3 kaplıca suyundan biridir. Hz. Mevlana, mesnevinin bir kısmını Ilgın kaplıcalarını ziyareti sırasında yazmıştır. Hz. Mevlana'nın yanı sıra, Alaaddin Keykubat, 4. Murat, Evliya Çelebi, Katip Çelebi, Lala Mustafa Paşa ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kaplıcalarımızda şifa bulmuştur. Tarihin ve şifanın buluştuğu bu noktada, sizlerle birlikte olmak bizlere gurur veriyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ve sizlerin desteğiyle, kaplıca bölgesi olarak adlandırdığımız bu alanda millet bahçesi, 5 yıldızlı termal otel ve villa projelerimizin hayata geçirilmesiyle şehrimizin kaplıca turizmine açılmasında çok önemli bir konuma geleceğini düşünüyoruz” dedi.

2-001.jpg

‘FESTİVALİMİZİ ILGIN’A YAKIŞIR ŞEKİLDE TAMAMLAYACAĞIZ’

Açılışını gerçekleştirdikleri festivali Ilgın’a yakışır şekilde tamamlamak istediklerini kaydeden Başkan Yalçın Ertaş, “5 gün boyunca; çocuklarımız, gençlerimiz, kardeşlerimiz ve büyüklerimiz için hazırladığımız dolu dolu geçecek olan festival programımızın şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Festivalimizi; Ilgın’a, şehrimize gelen misafirlerimize yakışır bir şekilde tamamlamayı temenni ediyoruz. Ilgın belediyesi olarak ilçemizin her metrekaresindeki sorumluluğumuzun bilincinde, hemşerilerimizin ihtiyacının farkındayız. Belediye imkanlarımızı da göz önünde bulundurarak, en iyi hizmeti en hızlı şekilde sunma gayreti içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

3.jpg

‘HER ALANDA KALKINMIŞ BİR ILGIN İNŞA EDECEĞİZ’

2023 yılı sonuna kadar projeleri tamamlamayı hedeflediklerini ve her alanda kalkınmış bir Ilgın inşa edeceklerini vurgulayan Başkan Yalçın Ertaş, “Şehrimizin istihdamına katkı sağlayacak olan organize sanayi bölgesi, yapımına başlanacak olan Osmanlı Kent Meydanı, Kaplıca Turizmini bir üst konuma taşıyacak olan kaplıca master planı projesi, termal kaynağımızı verimli kullanmak adına jeotermal sera projemizi, yer teslimini yaptığımız millet bahçesi, yapımına başladığımız ekoturizm projesi, kültürel ve sosyal etkinliklerde daha modern ortamlarda çalışacağımız kültür ve gencik merkezi, çocuklarımız ve gençlerimiz için hazırladığımız kütüphane projemiz Ilgın’a yaptığımız yatırımlardan sadece birkaçıdır. İnanıyorum ki, 2023 yılı sonunda stratejik planımızda ön gördüğümüz hedeflerimize ulaşmış, bugünümüzden çok daha farklı ve gelişmiş, bütün hemşerilerimizin içinde yaşamaktan daha da mutlu olduğu, her alanda kalkınmış bir Ilgın inşa edeceğiz” dedi.

4.jpg

‘ALTINA İMZA ATTIĞIMIZ PROJELERLE GURUR DUYUYORUZ’

Başkan Yalçın Ertaş, “Büyük bir azim ve kararlılıkla yapılan çalışmalar neticesinde Ilgın belediyesi olarak altına imza attığımız projelerle gurur duyuyoruz. Elbette bu gurur sadece bizim değil, bizimle birlikte yol alan, akıl yürüten, katkı sağlayan sizlerin. Bu kapsamda; Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum’a, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’ya, desteklerini eksik etmeyen tüm bakanlarımıza, Genel Başkan Yardımcımız Leyla Şahin Usta’ya, başta Hacı Ahmet Özdemir olmak üzere AK Parti ve MHP milletvekillerimize, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a, AK Parti Konya İl Başkanımız Hasan Angı’ya, MHP Konya İl Başkanımız Remzi Karaarslan’a şahsım ve hemşerilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

5.jpg

‘ILGIN’A HAYIRLI OLSUN’

Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş'ın konuşmalarının ardından sahneye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya Milletvekilleri Gülay Samancı, Tahir Akyürek, Selman Özboyacı, Orhan Erdem, Hacı Ahmet Özdemir, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Uzbaş ve Ilgın Kaymakamı Aytekin Yılmaz, festivalin Ilgın'a hayırlı olmasını dileyerek, katılımcılara teşekkür etti. Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, günün anısına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta'ya Ilgın’ın Yukarıçiğil mahallesinde dokunan el dokuması, el boyasıyla yapılan seccade hediye etti.

•HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

6.jpg

7.jpg

8.jpg

10.jpg

11.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.